19-åring rett inn på elitelandslaget
Den nye landslagstreneren henter inn juniortalent til elitelandslaget og har lokket de største stjernene tilbake til forbundet.
Han har bare vært på jobb noen uker, men allerede utrettet en hel del.
Både Iivo Niskanen og søsteren Kerttu Niskanen hadde i utgangspunktet lagt opp til å fortsette å satse privat også denne sesongen. Men nå har Finlands nye hovedtrener Joakim Abrahamsson klart å lokke dem begge tilbake på landslaget.
Det ble klart mandag ettermiddag, da det finske forbundet la fram uttaket til elitelandslaget kommende sesong.
Lokket stjernen tilbake landslaget
Svensken, som tidligere har vært trener for det svenske landslaget, startet jobben etter sesongen og har allerede rukket å imponere Niskanen nok til å få superstjernen tilbake til troppen. De to møttes i april, og traff tonen.
– Jeg ser at han har veldig mye erfaring, sier Niskanen til den finske avisen Ilta-Sanomat, og utdyper.
– Jeg opplever det slik at Joakim er interessert i å analysere og bidra til å utvikle teknikk, og kan komme inn med noe nytt og annerledes i den sammenheng.
Veteranen har de siste åra trent alene, og kun vært med landslaget på verdenscupen og mesterskap. Nå blir det annerledes.
– Han sa at de andre utøverne ønsket at jeg skulle være med på samlingene. Og hvis det er slik stemningen er, kan jeg absolutt gjøre det, sier han.
Niskanen skal trene med laget i deler av oppkjøringen mot kommende sesong, der VM i Falun blir høydepunktet. Den finske veteranen mistet hele VM i Trondheim til sjukdom, og gikk inn til en skuffende 17. plass på skiathlon i OL.
Se også: Klæbo-rival trekker seg – igjen
Henter inn 19-åring
I tillegg tar Abrahamsson juniortalentet Anton Kemppi rett inn på verdenscuplaget. 19-åringen, som fortsatt har et år igjen som junior, tok bronse under junior-VM på Lillehammer i vinter og ble nummer seks på femmila i det finske mesterskapet for senior.
Også Alexander Ståhlberg kommer inn på elitelandslaget. 24-åringen knuste hele den faste verdenscuptroppen på femmila i det finske mesterskapet, der han vant med nesten 45 sekunders margin. Han tok også sølv på 10-kilometeren, og er ansett som ett av Finlands store håp for framtida.
Dette er Finlands elitelandslag 2026-27
Kvinner
Jasmi Joensuu, Jasmin Kähärä, Johanna Matintalo, Hilla Niemelä, Kerttu Niskanen, Vilma Nissinen, Vilma Ryytty, Amanda Saari.
Menn
Ville Ahonen, Niko Anttola, Ristomatti Hakola, Anton Kemppi, Emil Liekari, Remi Lindholm, Niilo Moilanen, Joni Mäki, Iivo Niskanen, Arsi Ruuskanen, Alexander Ståhlberg, Lauri Vuorinen.











