Tidligere OL-stjerne blir ny landslagssjef

260214 Niklas Jonsson under en fotografering hos HBO Max den 14 februari 2026 i Stockholm.
Nå er det klar hvem som tar over rollen som sjef for langrennslandslaget.

Nå er det klar hvem som tar over rollen som sjef for langrennslandslaget.

Da det svenske skiforbundet presenterte landslagene for litt over en uke siden, hadde de ennå ikke funnet en ny landslagssjef. Nå er det klart at det er den tidligere OL-medaljøren Niklas Jonsson som tar over etter Anders Byström.

Langrennssjef Lars Öberg er fornøyd med ansettelsen.

– Niklas Jonssons personlige egenskaper når det gjelder tydelig lederskap og kommunikasjonsevner har vært svært viktige. Dette, kombinert med lang erfaring fra en aktiv karriere på langrennslandslaget, samt leder- og sjefsstillinger over mange år – både innen langrenn og næringsliv – gjorde at valget falt på Niklas, sier Lars Öberg.

Bred erfaring

Niklas Jonsson tok OL-sølv på 5-mila i Nagano i 1998, da Bjørn Dæhlie tok gull. 

– Jeg er både stolt og ydmyk over å få ta på meg oppgaven som landslagssjef. Langrenn har betydd mye for meg store deler av livet mitt, og jeg brenner for sporten, sier Niklas Jonsson.

Ved siden av den idrettslige karrieren har Niklas Jonsson også vært aktiv i næringslivet. Han har utdanning som siviløkonom og har i to tiår jobbet i ledende stillinger med ansvar for virksomhetsutvikling, personal og strategiske prosesser.

En av flere nyansettelser

Jonsson er en av flere nyansettelser i det svenske langrennslandslaget denne våren. 

I forbindelse med landslagspresentasjonen i forrige uke presenterte det svenske skiforbundet den norske trenerprofilen Egil Kristiansen som ny hovedtrener for herrene i det svenske elitelandslaget.

Les mer: Norsk trenerlegende tar på seg tidenes snuoperasjon

Nå melder det forbundet også at Marcus Wadell blir trener for utøverne på Skandinavisk Cup og U23-løperne i Sverige, laget som heter Svenska Spels Elitmiljö og har base i Falun. 

44-åringen kommer til stillingen med erfaring fra trenerjobb ved skigymnaset i Ulricehamn, samt at han har vært assistenttrener for Svenska Spels Elitmiljö og det svenske juniorlandslaget i vinter. Nå forlenger og utvider forbundet det engasjementet. På juniorlandslaget inngår Wadell i en trenerduo sammen med Linda Danvind Malm.

Med disse ansettelsene er det svenske trener- og lederteamet komplett. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Northug henter inn Hyrox-stjerne: – Han er ekstrem

    Petter Northug fyller laget med influensere – signerer 26-åring fra Hyrox og Norseman med 180 000 følgere.
    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Vraket fra verdenscupen – nå gir han opp VM

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2026
  • Fyrer løs mot forbundet: – Urettferdig og helt feil

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Klassisk- eller skøyterulleski – hva er forskjellen, og hvilke materialer er rulleskiene laget av?

    av Langrenn.com
    13.05.2026
  • KRONIKK: Hvem lurer hvem i spillet om gransking av Ski-VM?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skigrasrota
    13.05.2026