Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

av Ingeborg Scheve • 21.05.2026
Den landslagsvrakede 34-åringen gir o-verdensmesteren kamp til døra i det brutale motbakkeløpet onsdag kveld.

Den landslagsvrakede 34-åringen gir o-verdensmesteren kamp til døra i det brutale motbakkeløpet onsdag kveld.

Den tidligere verdensmesteren i langrenn klokker inn fem sekunder bak regjerende verdensmester i orientering Eirik Langedal Breivik, etter en duell som lever helt til det gjenstår noen hundre meter. 

– Han ble litt for sterk for meg, så jeg måtte gi tapt de siste 500 meterne. Men det var en kanonbra hardøkt, og gøy å være så nærme seier, sier Simen Hegstad Krüger til Kondis etter andreplassen. 

Breivik tar ikke bare seieren. Orienteringsverdensmesteren setter også ny klubbrekord i det prestisjetunge motbakkeløpet. 

– Det var det som var målet, og jeg fikk kost meg sammen med skiløperne også, sier Breivik etter seieren. 

Mellom start på Muselunden og mål ved Grefsenkollen restaurant er det 270 høydemeter, fordelt på 4.7 kilometer. 

Internoppgjør

Bak Krüger er det ti sekunder ned til Kjelsås-gutta David Thorvik og Henning Åsheim, som kjemper om den siste pallplassen. Begge får samme tid i mål, men Thorvik dømmes først og Åsheim blir nummer fire. 

Håvard Moseby tar femteplassen, ti sekunder bak klubbkollegaene. 

De tre Kjelsås-løperne var også med på laget som sørget for at Kjelsås var beste skiløperlag i Holmenkollstafetten for halvannen uke siden. 

I fjor var det Åsheim som var beste skiløper i Grefsenkollen opp. Da ble det også kjørt en rulleski-duathlon som et prøveprosjekt, der Thorvik tok seieren. 

Se også: Klæbo-klyvet avgjorde treveis-thrilleren i Grefsenkollen OPP

Kamp inn på oppløpet

Blant damene er det lenge dødt løp mellom friidrettsutøveren Sigrid Jervell Våg fra IK orienteringsstjernen Anne Margrethe Hausen Nordberg fra arrangørklubben Nydalens Skiklub. Men når det gjenstår noen hundre meter, trår Våg til og vinner med fire sekunder. 

Sonja Emilie Moen, også hun fra IK Tjalve, sikrer seg den siste pallplassen – nesten halvminuttet bak klubbkollegaen. 

Grefsenkollen Opp 2026 resultater

Topp 3 menn, 4.7km

1. Eirik Langedal Breivik, Nydalens Skiklub, 16:09
2. Simen Hegstad Krüger, LYN ski, 16:14
3. David Thorvik, Kjelsås IL, 16:24

4. Henning Åsheim, Kjelsås IL, 16:24
5. Håvard Moseby, Kjelsås IL, 16:34

Topp 3 kvinner, 4.7km

1. Sigrid Jervell Våg, IK Tjalve, 18;57
2. Anne Margrethe Hausen Nordberg, Nydalens Skiklub, 19:01
3. Sonja Emilie Moen, IK Tjalve, 19:26

Fullstendige resultater

Eirik Langedal Breivik og tetgruppa underveis i Grefsenkollen Opp. Foto: Sindre Langaas Nydalen SK

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Skitopp på rømmen – tatt i Istanbul etter millionkupp

    by Langrenn.com
    05.04.2026
  • Siri Skar (NOR) - IBU World Cup Biathlon, short individual women, Nove Mesto na Morave
    1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting 

    by Langrenn.com
    28.01.2026
  • 26.01.2025, Trentino, Italy (ITA): Andreas Nygaard (NOR) - Ski Classics Marcialonga - Trentino (ITA).
    1

    Ukas program og TV-tider for langrenn, langløp og skiskyting

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Startlister og starttider fredag

    by Ingeborg Scheve
    23.01.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    06.01.2026

FlerE artikler

  • Fikk klump i magen da sjefen ringte – beskjeden endret alt

    Trodde skaden skulle være over på noen uker. Seks måneder senere sliter han fortsatt med smerter.
    av Ingeborg Scheve
    19.05.2026
  • Bremse på rulleski – viktige tips for å bli trygg i trafikken og i bakker

    av Langrenn.com
    19.05.2026
  • Landslagssjefen: – Vi kan vinne VM-stafetten!

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.05.2026
  • Fjernet Jelena Välbe: – Nå venter enorm ryddejobb

    av Langrenn.com
    18.05.2026
  • Satte skiskytingen til side for Sivert

    av Ingeborg Scheve
    18.05.2026