19-åring sjokkerte verdenseliten i åpningsrennet på Toppidrettsveka

av Ingeborg Scheve • 21.08.2026
Langløpsveteranen Johan Hoel vinner langløpet på Hitra, men det er to tenåringer som blir dagens snakkiser i det fem mil lange åpningsrennet på Toppidrettsveka.

Langløpsveteranen Johan Hoel vinner langløpet på Hitra, men det er to tenåringer som blir dagens snakkiser i det fem mil lange åpningsrennet på Toppidrettsveka.

Med to kilometer til mål er det duket for en uventet duell på guttas 53 kilometer klassisk på Hitra: 19 år gamle Tage Börjesson og langløpsveteranen Johan Hoel fra Team Ragde Charge. Den avgjør Hoel til sin fordel like før oppløpet og vinner med åtte sekunder til den svenske juniorkometen. 

Fjorårsvinner Casper Kvam Grindhagen blir nummer tre, nesten ett minutt bak Hoel. 

Dermed er det to 19-åringer som blir kveldens snakkisker på Fillan.

I tillegg til Börjesson imponerer også Leopold Strand etter å ha ligget alene i front i nesten fire mil av de fem milene, og tatt tre av de fire spurtprisene. I vinter vant Leopold Strand gull på 10 kilometer klassisk under junior-VM på Lillehammer. 

Les mer: Norsk juniorverdensmester med tidenes TV-brudd

Klæbo rister på hodet

Johannes Høsfllot Klæbo blir nummer 43, over sju minutter bak. 

29-åringen, som gjorde rent bord under OL i vinter, skylder både på sjukdommen som rammet i slutten av juli og gjorde at han ikke fikk gått Blink-festivalen, og på det at han ikke har toppet formen for konkurranser i august. 

– Jeg slutter aldri å bli overrasket over at folk er i så sinnssykt god form på denne tida av året, sier han på direkten etter løpet, og fortsetter. 

– Og folk er så jækla gode til å stake. Jeg er glad det er langrenn jeg driver med, og ikke rulleski. Jeg visner bare fullstendig i armene. 

Samtidig legger ikke skistjernen all verden i resultatet.  

– Jeg er ikke bekymret, men jeg er nødt til å kjøre på nå, sier Klæbo. 

Toppidrettsveka 2026 resultater

Topp 3 menn, 52km klassisk

1. Johan Hoel, Team Ragde Charge/ Norge, 
2. Tage Börjesson, Sverige, +8.0
3. Casper Kvam Grindhagen, Norge, +49.4

Fullstendige resultater

Toppidrettsveka flytter seg nå til Aure, der det blir to renn på rappen lørdag. Først er det 10 kilometer fellesstart opp den beryktede motbakken Brekka på formiddagen, deretter klassisk sprint i Aure sentrum på kvelden. 

Rennhelga avslutter med 20 kilometer klassisk jaktstart på Sverresborg i Trondheim på søndag ettermiddag. 

Jaktstartløypa inneholder noen av de mest ikoniske bakkene i «Bartebyen»: spesifikt en bratt og en seig fra Ila og opp til Sverresborg, og det skal gås fire runder for både kvinner og menn. Prosjektleder i Toppidrettsveka Didrik Tønseth beskriver den nye finalen som en av de mest krevende og hardeste avslutningene i Toppidrettsvekas over 20 år lange historie. 

Se også: 
Toppidrettsveka 2026: Komplett program og sendeskjema

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - BLINK23 Festival Cross-Country - Sandnes (NOR).
    1

    BLINK 2026: Komplett program og sendeskjema

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren og flere stjerner trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    31.07.2026
  • 1

    Heidi Weng reiste hjem tvert: Blink-arrangøren reagerer

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Norsk ekspert gir russerne rett

    Russerne er fly forbanna over at IBU ikke engang vil vurdere muligheten for retur til internasjonal skiskyting, norsk ekspert gir dem medhold på ett punkt.
    av Langrenn.com
    19.08.2026
  • Rigger til unikt mestermøte: – Kan være siste gang

    av Ingeborg Scheve
    19.08.2026
  • Har aldri konkurrert internasjonalt – nå knuser han stjernene

    av Ingeborg Scheve
    19.08.2026
  • OL-vinneren er blitt pappa

    av Langrenn.com
    19.08.2026
  • RULLESKITRENING: Langtur med drag i overfart

    av Langrenn.com
    19.08.2026