Frankrike advarer Botn: – Det blir et helvetes spetakkel

av Ingeborg Scheve • 14.10.2026
De franske erkerivalene har sett seg ut Norges nye superstjerne Johan-Olav Botn. Nå svarer nordmannen på utfordringen.

De franske erkerivalene har sett seg ut Norges nye superstjerne Johan-Olav Botn. Nå svarer nordmannen på utfordringen.

Krigen om skiskyttertronen er allerede i ferd med å ta av – seks uker før verdenscupåpningen. Til helga møtes Norges nye superstjerne Johan-Olav Botn og den franske OL-kongen Eric Perrot for første gang siden Blink-festivalen i starten av august. Det skjer på IBUs sesong-kickoff Loop One.

Perrot tok to gull og ett sølv under OL i vinter og vant verdenscupen sammenlagt, men ble slått knepent av Vetle Sjåstad Christiansen i to av to renn i Sandnes. 

Der traff Perrot også Norges tidligere gulltrener Siegfried Mazet for første gang etter at Mazet gikk inn som skytetrener for Frankrike i våres. 

Siden Blink har de to jobbet tett. 

– Han er på en annen planet

Nå forteller trenerteamet om eventyrlige steg, og måper over den utviklingen Perrot har hatt i høst. I september utklasset han alle i det franske mesterskapet i rulleskiskyting.

– Det er vanvittig å se ham utvikle seg på denne måten. Han er på en annen planet, litt på samme måte som det vi har sett fra (Johan-Olav) Botn i Norge, sier Frankrikes hovedtrener Simon Fourcade til NordicMag, og røper at de holder tett øye med hva de norske konkurrentene gjør. 

– Jeg gleder meg til å se de første duellene (med Perrot) på dette nivået, jubler Fourcade.  

– Hvis han ikke gjør noe feil mellom nå og sesongstart, kan vi forvente oss et helvetes spetakkel.

Nå svarer den norske OL-mesteren på den franske sabelraslingen. 

Johan-Olav Botn står med sjetteplass som beste plassering i Blink, men tok to gull under NM i rulleskiskyting i september. Også han lekte seg med konkurrentene på både sprinten og fellesstarten. 

Les mer: Verdenscupdøra er allerede lukket for flere stjerner

Saken fortsetter under

Eric Perrot har tatt elleville steg siden Blink. Foto: Manzoni/Nordic Focus

Lanserer seg selv som sammenlagtvinner

27-åringen fra Stårheim antyder at den franske rivalen kan regne med solid motstand, fra flere hold. 

– Jeg tror der er mange løpere som har lyst til å kjempe om den gule trøya, sier Botn til Biatlon Azzurro, og ramser opp. 

– Du har Sturla (Holm Lægreid), Vetle (Sjåstad Christiansen) og Johannes (Dale-Skjevdal). Jeg tror alle de norske på laget drømmer om å ha den gule trøya. 

Men Botn mener han selv kan bli mannen å slå denne sesongen. 

– Hvis jeg starter sesongen på samme måte som i fjor, og har en normal sesong uten sjukdom og de problemene jeg hadde i vinter, regner jeg med at jeg skal være med å kjempe om den (sammenlagtseieren), sier han. 

Botn hadde den gule trøya hele første del av fjorårssesongen, men fikk det tungt etter jul. 

I kjølvannet av at han fant landslagskollegaen og bestekompisen Sivert Bakken død på lille julaften, slet Botn med sjukdom og formsvikt. Han mistet flere verdenscuprunder etter nyttår, og dermed røk sjansen til å ta den store kula. Likevel kjempet Botn seg inn til tredjeplass sammenlagt, i tillegg til gull og sølv i OL. 

Overfor Langrenn.com sier Botn at han aldri har følt mindre press. 

Se også:
Aldri kjent mindre press: – I fjor måtte jeg bevise ganske mye

Saken fortsetter under

Johan-Olav Botn kommer til Loop One og duellen mot Eric Perrot med to ferske NM-gull i rulleskiskyting. Foto: Nordic Focus

Får svar på lørdag

Til helga kommer altså den første fasiten på hva vinteren kan bringe. Da stiller både Eric Perrot og Johan-Olav Botn til start på IBUs sesongkickoff Loop One i München, sammen med store deler av verdenseliten. drøyt en måned før verdenscupåpningen i Kontiolahti 26. november. 

Det er andre året det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) arrangerer den to dager lange skiskytterfestivalen. Loop One ble lansert i fjor høst, som en kickoff til OL-sesongen. Da vant Eric Perrot og Lisa Vittozzi. 

Se også: Johannes Thingnes Bø gjør comeback i skiskyttermiljøet

Sesongen tjuvstarter med skiskytterfestivalen Loop One i München 17. til 18. oktober. Foto: Authamayou/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    by Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Hedegart vurderer å slutte: – Jeg har ingenting å gjøre her

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    Klinker til med seier og karrierens første pallplass

    by Langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Nyforelsket Weng i kanonform: – Har det både i kjeften og i beina

    35-åringen er i kanonslag seks uker før sesongåpningen på Beitostølen, oser av selvtillit.
    av Ingeborg Scheve
    12.10.2026
  • Bruse Sauerland Ski Team — Pro Team-presentasjon Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    12.10.2026
  • Tidligere langrennsløper parkerer sykkelstjernene i Frankrike

    av Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • Fikk nok: – Den styggeste plattformen

    av Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • Fikk sparken etter svindelskandalen

    av Ingeborg Scheve
    11.10.2026