LINN SVAHNS TRENING: – Jeg har funnet et system for hvordan jeg skal trene slik at jeg får maks ut av treningen
Linn Svahn: – Jeg har funnet et system for hvordan jeg skal trene slik at jeg får maks ut av treningen, kan treffe med formen og være på topp når jeg vil være det Langrenn.com møtte Linn Svahn på samling i Torsby, der Sveriges nye sprintkanon forbereder seg mot VM-sesongen 2020/21. 20-åringen kom fra skogen…
Linn Svahn: – Jeg har funnet et system for hvordan jeg skal trene slik at jeg får maks ut av treningen, kan treffe med formen og være på topp når jeg vil være det
Langrenn.com møtte Linn Svahn på samling i Torsby, der Sveriges nye sprintkanon forbereder seg mot VM-sesongen 2020/21.
20-åringen kom fra skogen i Nord-Sverige som et nærmest ubeskrevet blad, tok den etablerte langrennseliten på senga og vant hele sprintverdenscupen i sin første sesong på seniornivå.
Før kanonsesongen 2019-20 hadde Svahn vært med på ett verdenscuprenn: På sprinten i Falun våren 2019 var hun tatt ut på nasjonal kvote, men røk ut tidlig i heatene og endte på 21. plass.
Men så løsnet det for Svahn. Da hun ble tatt ut til sprinten i Davos i desember, kvitterte hun for tilliten med seier på direkten.
Og det satte tonen for resten av sesongen.
Av de 15 verdenscupene Svahn deltok i sist vinter, var det ti sprintrenn inkludert to i lagsprint. Fem av dem vant hun: tre individuelle og to lagsprinter. I tillegg tok hun tredjeplassen på sesongens siste sprint, i Drammen, og åttendeplassen på sprinten i Trondheim under Ski Tour var hennes dårligste plassering for sesongen.
Svahn vant dermed sprintverdenscupen 2020 sammenlagt med 23 poengs margin til Jonna Sundling.
Bragden ble belønnet med fast plass på A-landslaget. Krystallkula som er beviset på sammenlagtseieren i verdenscupen 2020 har Svahn for øvrig enda ikke fått fra FIS. Men det forsøker hun å ikke tenke på.
– Først og fremst tar jeg med meg fra sesongen som gikk at jeg greide å holde et stabilt høyt nivå gjennom hele vinteren, og fikk være med på mange verdenscuprenn, sier Svahn til Langrenn.com Pluss.
Nå er står en ny sesong for døra, med VM i Oberstdorf i månedsskiftet februar-mars som det soleklare høydepunktet.
– Jeg har vært og sett på løypa i Oberstdorf, og tror den skal passe meg bra. Jeg har et bredt register og kan lykkes i mye ulikt terreng, men det er en tøff løype og det liker jeg.
– Det er heller ikke så viktig for meg hvilken stilart den går i. Av de tre sprintene jeg vant i vinter, var det to i skate og en i klassisk, så jeg vet at jeg kan gjøre det bra på begge deler, sier Svahn.
Hvordan er du blitt så himla god?
– Jeg har funnet et system for hvordan jeg skal trene slik at jeg får maks ut av treningen, kan treffe med formen og være på topp når jeg vil være det. Men jeg har bra grunnkapasitet som gjør at jeg holder lenge, både da at jeg holder hele sprintrennet og heatene gjennom, men også at jeg holder gjennom hele sesongen, sier Linn Svahn.
Hva jobber du med inn mot sesongen som kommer?
– Det blir mye av det samme. Jeg tenker først og fremst på den store helheten i skitreningen min, men det blir så klart ekstra fokus på VM. Det er jo sprinten der jeg jobber for, og vil være best mulig forberedt når den går.
Spesifikt hvordan tar du høyde for det i treningsopplegget ditt?
– Sprint beror på kapasitet, så jeg jobber videre med å heve og utvikle kapasiteten min. Men VM er jo spesielt, og VM-sprinten går i klassisk, så jeg har kommet fram til noen ideer og spesifikke krav jeg må klare, men der er vi inne på noen hemmelige små detaljer og knep.
Hvordan er ditt treningsregime og din tilnærming til trening?
– Som skiløper er det ikke vanskelig å trene veldig mye og skrive veldig mange timer. Men det som teller er å komme fram til rett miks:
– Dette trenger jeg for å bli god og forbedre meg, og nå føler jeg at jeg har truffet med et opplegg der jeg har bra fokus på det som er rett for meg, sier Svahn til Langrenn Pluss, og utdyper:
– Du kan ikke bare ta alt du har lært og gå i gang. Jeg har testet noen grenser og fått noen aha-opplevelser på det. Jeg kjører for eksempel ikke intensitetsbolker eller doble hardøkter.
– Mitt opplegg er mer tradisjonelt og basert på to, maks tre intervalløkter i uka. Jeg periodiserer også intensiteten, så på denne tida er det mye terskelintervaller. Senere blir det tøffere hardøkter.
Hvor mye trener du i løpet av et år?
– Jeg har ikke noe konkret regnskap på det. Det er viktigere å finne fram til hva man trenger for å bli bedre.
Hva er din favorittøkt?
– Åh, det er mye som er gøy, og jeg driver jo med ski fordi jeg elsker at man kan trene så variert.
– Selv om det er sprint jeg fokuserer på, handler langrenn i bunnen om å ha god grunnkapasitet, så lange løpeturer i rolig tempo i fin natur er min favorittøkt i barmarksesongen. Da løper jeg helt enkelt så lenge beina holder, men minst tre timer blir det som regel.









