Første gull siden 1993.

av rejlers • 01.02.2001
Kristian Horntvedts gull på dagens 10 kilometer klassisk, er det første individuelle VM-gullet på herresiden siden Kjetil Juul Pedersen vant i Harrakow i 1993. Morten Aa Djupvik gir de første rapportene til Langrenn.com.

Kristian Horntvedts gull på dagens 10 kilometer klassisk, er det første individuelle VM-gullet på herresiden siden Kjetil Juul Pedersen vant i Harrakow i 1993. Morten Aa Djupvik gir de første rapportene til Langrenn.com.

– Dette er helt rått. Det står virkelig respekt av denne prestasjonen. Gutten er jo bare 18 år, jubler landslagstrener, Morten Aa Djupvik, til Langrenn.com.

Det ble en helt spesiell dag for den norske herre- troppen i polske Koplacz. Foruten Kristian Horntvedts gull, ble John Kristian Dahl nummer fem, mens Roger Aa Djupvik kom på plassen bak.
– Helt rått. Laginnsatsen er bare helt rå, sier Djupvik, som sliter med å holde tårene tilbake.
– Da Kristian passerte meg rett før oppløpet løp jeg som en gal etter. Da hadde jeg store problemer med å holde tårene unna. Det er en herlig dag, fortsetter Djupvik entusiastisk.

Det ble en hard og jevn 10 kilometer. Kristian tok føringen allerede fra start av, og ledet helt frem til to kilometer gjenstod. Da var han et par sekunder bak en russer, som ble andremann i dag.
Men:
Kristian avsluttet forrykende, og var tre sekunder foran russeren i mål. På tredjeplass havnet en hviterusser.
– Dette smakte. Vi hadde et møte etter tirsdagens skøyterenn der vi ble enige om å ta oss sammen. Det klarte guttene i dag. Jente-innsatsen er jeg skuffet over, sier Djupvik til Langrenn.com.

I det første norgescuprennet på Høydalsmo for et par uker siden, ble VM-mester Horntvedt, tredjemann – men vant skøytingen.
– Han er nesten like god i begge disipliner. I dag satt skiene og frasparket perfekt. Det var skikkelig driv i bakkene. Ja, det var helt rått, forteller Djupvik.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Langrenn på TV – Program og sendetider

    by rejlers
    19.12.2018
  • 1

    Grundig gjennomgang: Hva er egentlig effekten av lengre staver i staking?

    by rejlers
    05.10.2016
  • 1

    Langrennsløyper i Sverige

    by rejlers
    17.12.2018
  • 1

    Zero-ski: Derfor er disse nyttige

    by rejlers
    23.01.2016
  • 1

    Sandfjellrennet

    by rejlers
    05.04.2012

FlerE artikler

  • Satser alt på ett OL: – Tror ikke jeg orker mer etter 2026

    25-åringen har fått tre mesterskap spolert. Nå går hun all in for OL 2026 – før hun kanskje gir seg for godt.
    av Ingeborg Scheve
    18.05.2025
  • Fikk fyken – nå satser svenskene stort på den norske stayeren

    av Ingeborg Scheve
    18.05.2025
  • Friskøyting – slik går du effektivt uten staver i fristil

    av Langrenn.com
    17.05.2025
  • De 17 største øyeblikkene – på 17. mai

    av Langrenn.com
    17.05.2025
  • Går solo mot OL: Verdenscupvinneren dropper landslaget

    av Ingeborg Scheve
    16.05.2025