Amund Riege og Ida Dahl vant Åsracet 

av Ingeborg Scheve • 02.10.2022
Amund Riege Åsracet 2022
Det norske langløpstalentet Amund Riege vant Åsracet, teamkollega Emilie Fleten hårfint unna seier i dameklassen på det ni kilometer lange rulleskirennet i Skåne i Sverige.

Det norske langløpstalentet Amund Riege vant Åsracet, teamkollega Emilie Fleten hårfint unna seier i dameklassen på det ni kilometer lange rulleskirennet i Skåne i Sverige.

Med tre Ski Classics Pro Teams på startstreken og bare ni kilometer til mål i form av motbakke, var det duket for intense oppgjør om pallen i rulleskirennet Åsracet i Skåne søndag formiddag. 

Fasiten ble soleklar seier til det norske langløpstalentet Amund Riege i herreklassen, mens teamkollega Emilie Fleten tapte spurtoppgjøret om seieren i dameklassen. Der vant Ida Dahl fra Team Engcon. 

Team Ramudden, som vant lagkonkurransen i Ski Classics i vinter, hadde totalt sett en meget sterk dag i det krevende rulleskirennet der den gjennomsnittlige stigningen tidvis var på 15 prosent: Laget sikret seg fire av de seks pallplassene, inkludert hele pallen i herreklassen. I tillegg kom Alfred Buskqvist fra Team Ramudden på fjerdeplass. 

Både Riege og Fleten er nye i Team Ramudden denne sesongen. 21 år gamle Riege er kontrakten hans første på proffnivå i Ski Classics, mens Fleten går til det svenske laget fra Tord Asle Gjerdalens lag Team XPND. Det ble klart for en drøy uke siden. 

Dagens vinner Ida Dahl gikk forøvrig for Team Ramudden til og med fjorårssesongen, men signerte i mai med Team Engcon.

Åsracet hadde også status som åpent distriktsmesterskap i klassisk rulleski. 

Topp 3 menn
1. Amund Riege, Team Ramudden/Norge, 22:42
2. Herman Paus, Team Ramudden/Norge, 22:45
3. Johannes Eklöf, Team Ramudden/Sverige, 22:474

4. Alfred Buskvist, Team Ramudden/Sverige, 22:555
5. Marcus Johamsson, Lager 157 Ski Team/Sverige, 23:26

Topp 3 kvinner
1. Ida Dahl, Team Engcon/Sverige, 26:532
2. Emilie Fleten, Team Ramudden/Norge, 26:543
3. Karolina Hedenström, Lager157 Ski Team/Sverige, 29:59

4. Linnea Johansson, Lager 157 Ski Team/Sverige, 31:13

Fullstendige resultater kommer når de foreligger fra arrangøren

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Påmeldingen for BAD GASTEIN CLASSICS og BAD GASTEIN Vertical City Sprint er nå åpen

    BAD GASTEIN CLASSICS, som inngår i Ski Classics Challengers-serien, og BAD GASTEIN Vertical City Sprint har offisielt åpnet for påmelding.
    av Leandro Lutz
    27.06.2026
  • Slo Bjørn Dæhlies rekord i fjor, nå vil han slå seg selv

    av Ingeborg Scheve
    27.06.2026
  • Mistet bestemoren – som var en pioner i langrennssporet

    av Kjell-Erik Kristiansen
    26.06.2026
  • Fotball-VM fyrer opp skiskytterstjernene

    av Ingeborg Scheve
    26.06.2026
  • Blir Sondre helten? Se junior-VM live og eksklusivt her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    26.06.2026