Debuterte til overlegen seier i SkøyteBirken

av Ingeborg Scheve • 13.03.2026
På Kvarstadsetra sier 21-åringen fra Lillehammer takk for følget til resten av damene, går alene derifra til mål og vinner SkøyteBirken med soleklar margin.

På Kvarstadsetra sier 21-åringen fra Lillehammer takk for følget til resten av damene, går alene derifra til mål og vinner SkøyteBirken med soleklar margin.

Ungjenta fra Team Olympiaparken vinner det 53 kilometer lange fristilrennet fra Rena til Lillehammer med klar margin fredag formiddag. 

– Jeg merket at jeg hadde gode ski ned til Kvarstad, og der fikk jeg en luke, så da gikk jeg bare alt jeg hadde helt til mål, sier Mille Marie Storlien etter seieren. 

Til tross for ekstremt krevende forhold med massiv nedbør og sterk vind, ble avstanden til konkurrentene ble bare større. På Sjusjøen kunne hun verken se eller høre noen av dem, men Storlien turte likevel ikke å tro på seier. 

– Jeg fikk høre at de var et stykke bak da jeg nærmet meg Sjusjøen, men jeg turte ikke å tro på seier før jeg var helt inne på stadion, sier 21-åringen fra Lillehammer og Team Olympiaparken. 

Storlien klokket inn på tre timer, to minutter og 24 sekunder. 

Blodslit

Den som kom nærmest Storlien, var Katrine Harsem. Den tidligere landslagsløperen forteller om et blodslit over fjellet, og lå lenge i snøen med kramper etter målgang.

– Det var tøft fra start til mål, og kjempetungt føre. Jeg tror aldri jeg har tenkt så mange ganger at jeg har lyst til å bryte, men jeg bryter av prinsipp. Så jeg er veldig glad for at jeg står her på Lillehammer nå, selv om seieren glapp i år også, sier Harsem etter andreplassen.

Samtidig innrømmer hun at det var litt bittert å bli nummer to. 

– Det er jo en premiepott til vinneren som jeg hadde lyst på, og som jeg ikke fikk i fjor heller. Jeg må prøve å vinne det igjen til neste år. 

Der må hun nok regne med konkurranse fra Storlien igjen, for ungjenta fra Lillehammer er fristet til å gjenta suksessen. 

– Jeg tror nok jeg går til neste år igjen. Dette ga mersmak, sier debutanten etter seieren.

Bak Storlien og Harsem var det en stor luke ned til Martine Ek Hagen på tredjeplass. 

Topp 3 kvinner, 53km fristil

1.  Mille Marie Storlien, Lillehammer SK/Team Olympiaparken, 3:02:24
2. Katrine Harsem, IL Varden, +1.30
3. Martine Ek Hagen, +9:37

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Birken-drama kan ha kostet ham 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Topp verdensnivå på juniorklassene i Norgescupen 2025/2026

    Det er ingn grunn til bekymring for framtiden i norsk langrenn. I Norgescupen for junior var det topp verdensnivå, og det var juniorverdensmestere av året som ikke kom blant de tre beste i totalen. Dessuten var antallet i de forskjellige klassene gledelig med nesten 200 i fellesstart for den eldste herreklassen under finalen på Lygna.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Valnes signerer for 4. divisjonslag etter trøblete sesong

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Superveteranen røper planen: – 80 prosent sikker

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Langløper knuser verdenscupstjernene

    av Langrenn.com
    12.04.2026
  • Fullstendig overlegen – tar seks gull av seks mulige

    av Ingeborg Scheve
    12.04.2026