Dømmes for sabotasjeskandale i Vasaloppet

av Langrenn.com • 23.10.2024
Vasaloppet start 2023
To aktivister er dømt for sabotasjeskandalen i Vasaloppet i vinter: Må betale 40 dagbøter. Hevder de handlet i nødverge.

Det var under Vasaloppet i mars i år at to aktivister løp ut i løypa en kilometer før mål i Mora. 

Rask handling fra skarpøyde funksjonærer gjorde imidlertid at aktivistene ikke rakk å skape noen farlige situasjoner: Funksjonærene fikk ryddet unna demonstrantene før løperne kom til stedet. Men årets suverene vinner Torleif Syrstad fikk med seg hva som skjedde. 

– Jeg så at det var noen aktivister der på slutten. Folk reagerte kjapt og fikk dem bort. Jeg så at de var forberedt på dette, og det er jeg glad for, sa Syrstad til Expressen etter løpet i vinter. 

Les også: Norske Torleif Syrstad ble historisk i Vasaloppet 2024

Nå er mennene som ble pågrepet dømt for sabotasjeforsøket. 

De to pågrepne dømmes for brudd på ordensloven, og begge straffes med 40 dagbøter á 50 kroner. De skal nå betale totalt 2000 kroner hver. Aktivistene erkjenner handlingen, men bestrider at de har brutt ordensloven. De hevder at de handlet i nødverge, og utøvet sin rett til å demonstrere. Det er ikke tatt til følge.

– Deres handlinger oppfyller ikke kravet til at det skal være snakk om noenlunde konkrete og umiddelbare muligheter til å bidra til å beskytte miljøet og klimaet. Ingen av dem har dermed handlet i nødverge, skriver tingretten i sin dom i følge Expressen.

Har stormet andre idrettsarrangementer
I forhør med politiet har den ene mannen erkjent at hensikten med aksjonen var å sette søkelys på at bensinselskapet Preem er en av hovedsponsorene til Vasaloppet. Det hevder mannen at i framtida vil føre til at det ikke blir flere Vasalopp på grunn av klimaendringer. 

Mannen er i 50-årene, og tilknyttet miljøorganisasjonen Återställ våtmarker. Personer fra denne organisasjonen har tidligere stormet blant annet fotballkamper og friidrettsstevner. 

Under verdenscupen på Lillehammer i 2022 gikk det fryktelig galt da aktivister stormet ut i løypa under mennenes fellesstart. 

Les mer: Fikk skien, staven og verdenscupdebuten ødelagt av aktivister

Torleif Syrstad (NOR) - Ski Classics Vasaloppet, Saelen-Mora (2024).
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Nå har hun friplass til verdenscupen resten av sesongen

    23-åringen fortsetter den elleville comebacken, vinner søndagens 10-kilometer i Falun og tar sin tredje seier på tre dager. Nå er hun bankers til verdenscupen resten av sesongen og jakter VM-billett.
    av Ingeborg Scheve
    12.01.2025
  • – En skikkelig drittdag!

    av Ingeborg Scheve
    12.01.2025
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    11.01.2025
  • – De verste månedene i hele mitt liv, sier Ida Dahl

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.01.2025
  • Kliner til med ny seier, nå er han bankers til VM-troppen

    av Ingeborg Scheve
    11.01.2025