Hoelgaard på pallen i tøft halvmaratonløp

av Marthe Katrine Myhre • 22.05.2022
Stian Hoelgaard er blitt en av veteranene i langløpssirkuset og var en av de første løperne som satset fullt mot langløp uten å ha noen store meritter fra allround-langrenn. Lørdag løp han Flåmsdalenløpet og markerte seg med en 2.plass i halvmaratonløpet.

Stian Hoelgaard er blitt en av veteranene i langløpssirkuset og var en av de første løperne som satset fullt mot langløp uten å ha noen store meritter fra allround-langrenn. Lørdag løp han Flåmsdalenløpet og markerte seg med en 2.plass i halvmaratonløpet.

Hoelgaard startet i Team NPRO og har senere vært innom Team LeasePlan Go og Team Koteng. De siste sesongene er det svenske Team Curira som har vært arbeidsgiver for gutten fra Ålgård. Dette teamet legges ned og det er ikke klart hvilket lag han går for kommende sesong.

Årets utgave av Flåmsdalensløpet var det femte i rekken og det var 75 påmeldte. Utøverne starter på Fretheim Hotel og løper en sløyfe gjennom sentrum før motbakkene starter. Målgang er ved Vatnahalsen Hotel og for å komme dit forserer løperne 21 hårnålssvinger og 800 høydemeter fordelt på de 21 kilometerne.

Stian Hoelgaard som har klubbtilhørighet i Gjesdal IL kom på en god andreplass med tida 1.34.57. Markos Gkourlias fra Aurland IL kom på førsteplass og knuste løyperekorden med tida 1.20.26. Tredjeplassen gikk til Hemsedal Og Sigurd Sollien Hulbak på 1.35.39.

Kvinneklassen ble vunnet av Målfrid Hermansen fra BFG Bergen Løpeklubb, 1.43.05. Andreplassen gikk til Kari-Anne Strandman fra Sogndal på 1.55.23 og siste pallplass løp Hege Lien fra Årdalstangen inn til 1.56.47.

Nå blir det spennende de neste dagene og se hvilket lag Stian Hoelgaard kommer til å konkurrere for kommende sesong. Flere av de største lagene har sine presentasjoner de kommende ukene.

Komplette resultater finner du her: Eqtiming

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026

FlerE artikler

  • Stjernen sjokkerer: Slutter på landslaget

    Tok gull og to sølv under OL i Italia – nå vraker den svenske superstjernen landslaget til fordel privat opplegg med trenere hun stoler på. En av to som velger å takke nei.
    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • OL-stjernen ute på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    07.05.2026
  • Team Consto drukner i søknader – henter inn fem nye talenter

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Bli bedre i diagonalgang

    av Langrenn.com
    07.05.2026
  • Fra Ski Classics til ny trenerjobb i Team Konnerud

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.05.2026