Hvem vinner klatrekonkurransen i Ski Classics? Dette er favorittene

Fjorårets beste kvinnelige klatrer var Emilie Fleten, og på herresiden vant Johan Hoel. Hvem er de største favorittene i årets sesong?

I de siste utgavene av Ski Classics har vi kunnet se at utfallet av klatrekonkurransen er svært vanskelig å spå. Dette er fordi mange løpere ikke virker å ha fokus på konkurransen. Derimot, når sesongstarten går sin gang og poeng utdeles, tilspisses både fokuset og konkurransen om klatretrøyen for enkelte utøvere.

Blant kvinnene er de tre plassene på klatre-pallen identiske med de i Champion-sammendraget. Trioen Fleeten, Roivas og Smedås brøt ofte ut av feltet tidlig i fjorårets sesong og sikret seg dermed også poeng i klatrekonkurransen.

På herresiden er fjorårets vinner av klatrekonkurransen også vinneren av den totale Champion-konkurransen. Andre- og tredjeplassene derimot, gikk til løpere som ikke nådde pallen i Champion-sammendraget.

Herrenes beste klatrere

Den tyske ringreven Thomas Bing prioriterte tydelig klatrekonkurransen tidlig i fjorårets sesong. Han har vist seg som en sterk klatrer, og med bakgrunn fra verdenscupen mestrer han «fiskebein-teknikken» til perfeksjon. Bratte stigninger er derfor hans store styrke. Hvis Bing forbedrer sin kapasitet i lett-terrenget, og fortsetter å jakte klatre-trøyen, vil veteranen utvilsomt være høyaktuell for pallen i klatrekonkurransen.

Johan Hoel vil høyst sannsynligvis ha som hovedmål å vinne individuelle renn og forsvare sammenlagtseieren i Ski Cassics. Likevel, for en kapasitetsløper som Hoel, med en antatt svakere spurt enn sine konkurrenter, vil han bli nødt å vinne skirenn på sitt eget vis. Dette kan fort innebære et hardkjør fra nordmannen når løypene er på sitt bratteste. Hvis han lykkes med dette taktiske grepet, vil han også kommende vinter være hard å slå i både klatrekonkurransen samt Champion-sammendraget.

Thomas Ødegaarden ble nummer to i klatrekonkurransen og nummer fire sammenlagt. Han kan fort være sportens kommende stjerner om han fortsetter å ta steg i skisporet. Mannen fra Bamble fyller 26 år i desember og vil sannsynligvis fokusere på sammendraget og individuelle pallplasser. Det er derfor nærliggende å tro at hans sammenlagt-fokus ikke vil gi størst avkasting i kampen om klatretrøyen. Om fokuset derimot skal snu i løpet av vinteren, vil en seier i klatrekonkurransen være kjærkomment for nordmannen.

En utfordrer i herreklatrekonkurransen kan være Kasper Stadaas fra Team Ragde Charge. Han ble nummer fire i fjorårets klatre-ranking og nummer to i totalen. Heming-løperen er en sterk klatrer og er bestandig med i teten av skirenn. Om herrene i Team Ragde Charges først ser seg ut klatrekonkurransen som et mål for sesongen, vil de være sterke kandidater. Det er derimot sannsynlig at vinterens mål for gutta i rødt og svart vil være gul trøye og seiere i enkeltrenn.

Kvinnenes beste klatrere

Blant kvinnene kan vi forvente at flere brudd og grupperinger vil prege løpene. Dette vil også påvirke dynamikken i klatrekonkurransen. Fjorårets podium-vinnere vil høyst sannsynlig fortsette å sikre seg poeng også denne sesongen gjennom brudd. Hvis Ida Dahl skulle overkomme sin nylige motgang og gjenvinner formen som sikret henne seire i både klatrekonkurransen og i totalen for to år siden, vil hun uten tvil være en knallsterk utfordrer.

Silje Øyre Slind har også vist god form tidlig i sesongen. Hun blir derfor en sterk kandidat til å ta stege opp på pallen i kampen om klatretrøyen. Siljes tvillingsøster, Astrid, ville kanskje vært den største favoritten av alle, men hun vil prioritere verdenscuprenn og verdensmesterskapet på hjemmebane i vinter.

For mer informasjon om Ski Classics, les: skiclassics.com

Dette er terminlista for Pro Tour Season XVI:

  • Event 1: 14. desember, Bad Gastein ITT
  • Event 2: 15. desember, Bad Gastein Criterium
  • Event 3: 11. januar, 3 Zinnen Ski Marathon
  • Event 4: 12. januar, La Venosta ITT Kapron-Melago
  • Event 5: 18. januar, Engadin La Diagonela
  • Event 6: 26. januar, Marcialonga (Grand Classic)
  • Event 7: 9. februar, Jizerská50 (Grand Classic)
  • Event 8: 15. februar, Grönklitt Criterium 61
  • Event 9: 16. februar Grönklitt ITT
  • Event 10: 2. mars, Vasaloppet (Grand Classic)
  • Event 11: 15. mars, Birkebeinerrennet (Grand Classic)
  • Event 12: 22. mars, Marcialonga Bodø
  • Event 13: 29. mars, Reistadløpet
  • Event 14: 30. mars, Grand Finale Summit 2 Senja

Alle medlemmer på Langrenn.com har ubegrenset tilgang til alt innhold på strømmeplattformen SC Play, inkludert direktesendinger av Ski Classics Pro Tour-arrangementer og utvalgte Ski Classics Challengers med engelsk kommentering. 

Sjekk ut strømmekanalen SC Play HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Ellevill svensk revansj i Les Rousses

    Hun knuste Therese Johaug i verdenscupåpningen, nå vinner hun 20-kilometeren i Les Rousses med halvannet minutt. Dobbelt svensk i Frankrike.
    av Ingeborg Scheve
    19.01.2025
  • Tabbe fra Skiforbundet: forhåndsuttatt løper får ikke gå verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    19.01.2025
  • – Uansett hva du gjør, blir noen misfornøyd

    av Ingeborg Scheve
    19.01.2025
  • Startlister og starttider søndag

    av Adrian Orellana Hellerud
    19.01.2025
  • – Nå står jeg her med en nordmann på hver side

    av Ingeborg Scheve
    18.01.2025