– Ikke tjent så mye penger siden 2015

av Kjell-Erik Kristiansen • 16.08.2026
Det har vært tunge år økonomisk for Birken AS i flere år. Men nå har vinden snudd. Selskalpet har gått med millionoverskudd for andre året på rad. Og man har levert sitt beste resultat siden 2015.

Det har vært tunge år økonomisk for Birken AS i flere år. Men nå har vinden snudd. Selskalpet har gått med millionoverskudd for andre året på rad. Og man har levert sitt beste resultat siden 2015.

Pandemien ble tøff også for Birken-arrangementene. I likhet med de fleste andre idrettsarrangementer tapte man både penger og deltakere. Både 2022 og 2023 ble tøffe år.
Da regnskapstallene for 2025 nå nylig ble offentlige viste det et overskudd på nesten 4,6 millioner. Eierne Lillhammer Skiklubb, Lillehammer Cykleklubb og Rena Idrettslag får dele på tre millioner i utbytte.
I tillegg skal overskudd gå til å gi arrangementene et løft i årene som kommer.
– Vi prøver å investere litt av det vi har tjent nå for å lage et best mulig produkt, sier daglig leder Jostein Buraas til Sjusjøen24.
Tidligere i år ansatte Birken den tidligere kombinertstjerna Mikko Kokslien som sportssjef. Kokslien får en sentral rolle i planlegging, gjennomføring og videreutvikling av alle Birkens arrangementer, melder gd.no.

Dette gjør de med pengene
Værforholdene har vært utfordrende i flere av de siste årenes arrangementer. Birkebeinerrennet på si slet med mildvær både i vinter og året før. Nå skal det bli bedre forhold ved arenaene og i startområdet.
– Vi ønsker å gjøre grunnarbeid på parkeringsområdet, veiene ut og inn til stadion, samt legge bedre til rette for å tåle mildvær og dårligere vær, forklarer Buraas til Østlendingen.
– Det vil bli en mer robust arena hvor vi ønsker at deltakerne kan gå tørrskodd fra bussen til de har plukket opp startnummer og er klare for start, sier Buaas, som sier det er viktig for de å sikre et best mulig produkt.
– Tanken er å gi en bedre opplevelse til deltakerne, samtidig som vi sikrer oss mer mot været som kan komme. Hadde rennet vært to dager senere i fjor hadde det ikke blitt noe av.
Forhåpentligvis kan mye av dette være klart allerede kommende vinter hvis alle tillatelse til utvidelsene godkjennes.

Vil ha sikrere snøforhold
Birken AS ønsker også å investere i en lettere vei for å få snøen fra snødproduksjonen og ut i løypene. Dette gjennom blant annet å flytte startområdet og å sørge for snøproduksjon i løypene ut fra stadion.
– Akkurat nå ligger start i bunnen av et søkk på et stort jorde, så vi vil flytte det litt mer opp i hellende terreng. Da må vi brede ut området der sånn at startområdet snømessig vil takle været bedre.
– Da er også snøproduksjon i planene. Kunstsnø tåler dårligere vær og vil være med å ruste oss bedre mot forholdene som kan komme.
Ifølge Jostein Buraas er dette en investering i millionklassen.
Foreløpig er ikke regnskapet for 2026 års renn klart, men Jostein Buraas er optimistisk også for disse tallene.
– Det blir et godt år i år også, og det ser veldig positivt ut. Men jeg tror ikke vi kan forvente den samme veksten som vi har hatt de siste to årene. Det tror jeg er litt urealistisk. Men at vi skal holde det nivået vi har nå, og også øke litt framover, det tror jeg, sier Buraas til Sjusjøen24.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
    1

    Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    by Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Rivalene bare rister på hodet: – Aner ikke hvordan man skal slå han

    by Ingeborg Scheve
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Alvorlig brudd i ryggen – fikk dramatiske konsekvenser

    Paragliderulykken i fjor høst kunne ha satt en stopper for det franske langrennshåpet. 26-åringen fikk et alvorlig brudd i ryggen og det så ikke lyst ut. Men hun nekter å gi opp drømmen om VM 2027. Nå må hun lære seg bevegelsene på en annen måte.
    av Mattis Basille/Leandro Lutz
    07.09.2026
  • OL-stjernen knuser langløpsproffene

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • Mistet toppjobben i Madshus – rett til topps i helt ny bransje

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • OL-legenden fant kjærligheten på Instagram: – Føler meg som verdens heldigste

    av Ingeborg Scheve
    06.09.2026
  • Nydalen lurte Heming på to NM-gull i stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.09.2026