La opp og giftet seg – nå har hun satt seg et nytt mål

av Ingeborg Scheve • 27.07.2026
Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 Privat
La opp i april, giftet seg i juni, nå debuterer den norske langrennsstjernen som syklist.

La opp i april, giftet seg i juni, nå debuterer den norske langrennsstjernen som syklist.

I vinter vant hun Ski Classics-serien sammenlagt for andre gang på rad, og Birkebeinerrennet for første gang. Nå debuterer Anikken Gjerde Alnæs som syklist. 

Langløpsstjernen har nemlig satt seg et nytt mål. Lørdag 29. august stiller hun til start i det 200 kilometer lange GravelBirken. 

Fikk drømme-exit fra langrenn

I fjor vant Gjerde Alnæs Ski Classics sammenlagt, mot alle odds etter en rulleskiulykke som kunne tatt livet av henne. Så gjorde hun det igjen i år. I tillegg vant hun Birkebeinerrennet, som har vært en hodepine for henne helt siden hun startet. 

– Det betyr så utrolig mye. Dette topper karrieren min, jublet Anikken Gjerde Alnæs mens tårene rant etter målgang på Birkebeineren skistadion. 

Så la hun opp giftet seg. 

Les mer: – Det betyr så utrolig mye

32-åringen hadde bestemt seg allerede før sesongen som gikk at den skulle bli hennes siste, og mener selv hun fikk drømme-exit fra skikarrieren.

– Det var ganske spesielt å få avslutte på den måten. Jeg har lenge drømt om å gi meg på topp, og det fikk jeg faktisk lov til.

Saken fortsetter under

I mars vant Anikken Gjerde Alnæs Birkebeinerrennet for første gang. I april la hun opp som langrennsløper. Foto: Ingeborg Scheve/ Langrenn.com

Trengte et nytt mål

Selv om Alnæs har lagt opp, har hun ikke sluttet å trene. Men nå er det sykkel som har blitt hovedfokus. 

– Jeg liker å sette meg mål. Da skikarrieren var over, trengte jeg noe nytt å trene mot, sier Gjerde Alnæs.

Hun forteller at sykling er noe hun har blitt stadig mer glad i, spesielt etter den dramatiske rulleskiulykken for to år siden. Langløpsstjernen knuste kneskålen, og måtte gjennom flere operasjoner. 

Da ble sykling en viktig del av opptreningen. I starten klarte hun så vidt å tråkke pedalene rundt. Nå skal hun altså sykle et grusritt på 200 kilometer.  

Elsker gravel

I sommer har Anikken Gjerde Alnæs og ektemannen Carl Fredrik Hagen, som er tidligere proffsyklist og dobbeltvinner av Birkebeinerrittet, syklet mye. Og aller helst på grus. 

– Jeg synes gravel er skikkelig morsomt. Du kommer deg bort fra biltrafikken og ut på grusveier og stier. Det er en type sykling jeg trives veldig godt med, sier Gjerde Alnæs i et intervju med Birken.

Samtidig har hun stor respekt for distansen.

– 200 kilometer blir en skikkelig utfordring. Jeg vet det kommer til å bli slitne bein og tunge perioder underveis, men jeg vet også hvor godt det føles når man kommer i mål. Spørsmålet er ikke om man kommer i mål – spørsmålet er bare tid og fatning, sier den tidligere langløpsstjernen.

Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
Anikken Gjerde Alnæs rittdebuterer med GravelBirken 200 lørdag 29. august. Foto: Privat

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Bolshunov tatt ut til Ruka og verdenscupen i Trondheim

    Det russiske skiforbundet har tatt ut åtte løpere til verdenscupåpningen i Ruka og verdenscupen i Trondheim. Blant dem er Alexander Bolshunov.
    av Ingeborg Scheve
    26.10.2026
  • Trues med direkte disk og utestengelser på flere måneder

    av Ingeborg Scheve
    26.10.2026
  • Skistjernen fra Dalsbygda til nytt privatlag

    av Leandro Lutz
    26.10.2026
  • Pål Golberg med kanonløp i Frankfurt: – Bøyer meg i støvet!

    av Langrenn.com
    25.10.2026
  • Northug: – Han er mannen som kunne ha knekt Klæbo, det vet alle

    av Ingeborg Scheve
    25.10.2026