Marit Bjørgen står over Jizerska og Tartu – satser alt mot Vasaloppet

av Øyvind Moen Fjeld • 09.02.2022
Marit Bjørgen ble nummer to i fjorårets Vasalopp og satser nå alt mot den svenske klassikeren. Planen til Bjørgen var å gå både Marcialonga for en drøy uke siden og førstkommende helgs Jizerska i Tsjekkia. Begge rennene går nå fløyten på grunn av Covid-19.

Marit Bjørgen ble nummer to i fjorårets Vasalopp og satser nå alt mot den svenske klassikeren. Planen til Bjørgen var å gå både Marcialonga for en drøy uke siden og førstkommende helgs Jizerska i Tsjekkia. Begge rennene går nå fløyten på grunn av Covid-19.

– Marit tok en vurdering på tirsdag at hun ikke føler seg klar til å gå Jizserska. Så hun ønsker å holde seg hjemme å trene mot Vasaloppet istedenfor å bruke fire dager på turen til Tsjekkia. Hun synes det var kjedelig, men koronaen tok såpass på, forteller teamsjef i Team Ragde Charge, Jørgen Aukland, til Langrenn.com.

Heller ikke Tartu Skimarathon i Estland 20. februar står på kalenderen til Bjørgen. Der vil ikke Team Ragde Charge stille med fullt lag.

– Vi prioriterer Tartu litt ned, for vi skal prøve å toppe alt til Vasan, så dit sender vi ikke fullt lag. Vi drar med så mange at vi er med i lagkonkurransen og kan forsvare gul trøye.

Det innebærer blant annet at superveteranen Anders Aukland drar til Tartu, men han vil ikke komme til start for Team Ragde Charge i de tsjekkiske skoger til helgen.

– Han har begynt en oppkjøring mot Vasaloppet, det blir ikke Jizerska, men han drar til Estland og går Tartu, forklarer lillebror.

I sesongen så langt har vi sett glimt av Anders i fronten av feltet, men Aukland selv hadde håpet å kunne bidra enda mer.

– Han tryna i starten av Marcialonga og brukte mye krefter, så han var litt skuffet over å ikke kunne bidra mer for laget i Marcialonga. Et type renn som Jizerska er det Anders er dårligst på om dagen, han skulle nok helst hatt 2, 3 eller 4 timer med lett terreng før man kommer til motbakkene. I Jizerska er det fullt kjør fra start, fortsetter Jørgen som samtidig tror Anders kan bite godt i fra seg på de lengre rennene mot slutten av sesongen.

Lagets svenske løper, Oskar Kardin, som kolliderte med en bil i Livigno under oppkjøringen til Marcialonga er ikke klar til start på en stund enda, men det har kommet positive meldinger fra rekonvalesensen.

– Heldigvis går det bra med hodet hans, det er det viktigste. Han har fått en kraftig smell i skulderen som de velger å ikke operere foreløpig. Han trener på skiergen daglig, men det er et stykke igjen. Kanskje er han på start i vasaen, men det må vi bare se an. Hvis han ikke har noe der å gjøre blir han hjemme.

– Andreas og Kasper er våre kapteiner og vi vil gjøre alt vi kan for å forsvare den gule trøyen resten av sesongen. I tillegg er jo selvfølgelig Vasaloppet og Birken to store mål, avslutter Aukland.

Terminliste Visma Ski Classics

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Birken-drama kan ha kostet ham 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Arrivederci, Chiccopelle!

    Når kruttrøyken har lagt seg og snøen smelter så venter et familieliv med kone og to barn langt oppe i Aosta-dalen. Men for langrennsverdenen blir savnet stort. Risken for en enda større norsk dominanse er overhengende. Du vil bli savnet, Chicopelle. Arrivederci!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.04.2026
  • Northug flytter: Har kjøpt drømmebolig

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • LISTE: Disse langrennsløperne legger opp

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Heggen: Dette er målet nå

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Forbundet kvitter seg med gulltrener – nå er spillet i gang

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026