Marit Bjørgen står over Jizerska og Tartu – satser alt mot Vasaloppet

av Øyvind Moen Fjeld • 09.02.2022
Marit Bjørgen ble nummer to i fjorårets Vasalopp og satser nå alt mot den svenske klassikeren. Planen til Bjørgen var å gå både Marcialonga for en drøy uke siden og førstkommende helgs Jizerska i Tsjekkia. Begge rennene går nå fløyten på grunn av Covid-19.

Marit Bjørgen ble nummer to i fjorårets Vasalopp og satser nå alt mot den svenske klassikeren. Planen til Bjørgen var å gå både Marcialonga for en drøy uke siden og førstkommende helgs Jizerska i Tsjekkia. Begge rennene går nå fløyten på grunn av Covid-19.

– Marit tok en vurdering på tirsdag at hun ikke føler seg klar til å gå Jizserska. Så hun ønsker å holde seg hjemme å trene mot Vasaloppet istedenfor å bruke fire dager på turen til Tsjekkia. Hun synes det var kjedelig, men koronaen tok såpass på, forteller teamsjef i Team Ragde Charge, Jørgen Aukland, til Langrenn.com.

Heller ikke Tartu Skimarathon i Estland 20. februar står på kalenderen til Bjørgen. Der vil ikke Team Ragde Charge stille med fullt lag.

– Vi prioriterer Tartu litt ned, for vi skal prøve å toppe alt til Vasan, så dit sender vi ikke fullt lag. Vi drar med så mange at vi er med i lagkonkurransen og kan forsvare gul trøye.

Det innebærer blant annet at superveteranen Anders Aukland drar til Tartu, men han vil ikke komme til start for Team Ragde Charge i de tsjekkiske skoger til helgen.

– Han har begynt en oppkjøring mot Vasaloppet, det blir ikke Jizerska, men han drar til Estland og går Tartu, forklarer lillebror.

I sesongen så langt har vi sett glimt av Anders i fronten av feltet, men Aukland selv hadde håpet å kunne bidra enda mer.

– Han tryna i starten av Marcialonga og brukte mye krefter, så han var litt skuffet over å ikke kunne bidra mer for laget i Marcialonga. Et type renn som Jizerska er det Anders er dårligst på om dagen, han skulle nok helst hatt 2, 3 eller 4 timer med lett terreng før man kommer til motbakkene. I Jizerska er det fullt kjør fra start, fortsetter Jørgen som samtidig tror Anders kan bite godt i fra seg på de lengre rennene mot slutten av sesongen.

Lagets svenske løper, Oskar Kardin, som kolliderte med en bil i Livigno under oppkjøringen til Marcialonga er ikke klar til start på en stund enda, men det har kommet positive meldinger fra rekonvalesensen.

– Heldigvis går det bra med hodet hans, det er det viktigste. Han har fått en kraftig smell i skulderen som de velger å ikke operere foreløpig. Han trener på skiergen daglig, men det er et stykke igjen. Kanskje er han på start i vasaen, men det må vi bare se an. Hvis han ikke har noe der å gjøre blir han hjemme.

– Andreas og Kasper er våre kapteiner og vi vil gjøre alt vi kan for å forsvare den gule trøyen resten av sesongen. I tillegg er jo selvfølgelig Vasaloppet og Birken to store mål, avslutter Aukland.

Terminliste Visma Ski Classics

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Falt på joggetur – brakk ankelen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026
  • 1

    23 år gammel langløper parkerte Klæbo

    by Ingeborg Scheve
    14.06.2026
  • 17.01.2026, Zuoz, Switzerland (SUI): Petter Northug Jr (NOR) - Ski Classics Engadin La Diagonela Pontresina - Zuoz (SUI).
    1

    Ny regel kan gi Petter Northug en uventet fordel

    by Ingeborg Scheve
    05.06.2026
  • Chris Andre Jespersen (NOR), Astrid Oyre Slind (NOR), (l-r) - Ski Classics La Diagonela, Zuoz (SUI).
    1

    Slind tok med seg gulltreneren – henter inn ukjent 31-åring

    by Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • 1

    Langrennsprofilen fra Dalsbygda har bestemt seg: – Der andre bare ser mørket, velger jeg å se stjernene

    by Ingeborg Scheve
    22.07.2026

FlerE artikler

  • Alexander Bolshunov har fått gull igjen

    Han får ingen internasjonale medaljer nå for tiden. Men den russiske stjernen har likevel fått gull. Denne uka fikk nemlig Alexander Bolshunov og kona Anna parets andre barn.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.07.2026
  • Enda en norsk trenerprofil headhuntet til utlandet

    av Langrenn.com
    23.07.2026
  • Sjokkutspillet mot Norge: – Bør kastes ut av verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • 400-metersintervaller – forbedre hurtigheten

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • – Mosjonister kan øke O2-opptaket med 10 til 15 prosent på tre økter i uka

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026