Nilsson med kruttsterk soloseier i Birkebeinerrennet 2025

av Ingeborg Scheve • 15.03.2025
Stina Nilsson (SWE) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
Stina Nilsson utklasser den etablerte langløpseliten for andre gang på rad, vinner Birkebeinerrennet etter å ha gått alene fra Midtfjellet til mål.

Stina Nilsson utklasser den etablerte langløpseliten for andre gang på rad, vinner Birkebeinerrennet etter å ha gått alene fra Midtfjellet til mål.

– Jeg følte meg sterk i hele dag. Så dette var kjempegøy, sier Stina Nilsson etter seieren. 

Den svenske skistjernen, som går for langløpslaget til brødrene Jørgen og Anders Aukland, rykket på Midtfjellet, gikk alene derifra til mål og vant med over halvminuttet ned til de to som kjempet om resten av pallen.

– Ingen overraskelse

Etter den knusende seieren på Vasaloppet for to uker siden har den Nilsson satt seg grundig i respekt hos konkurrentene. 

– Det var ingen overraskelse at hun kom til å gå fort, sier Anikken Gjerde Alnæs, som ble nummer to. 

Hun er imidlertid godt fornøyd med egen innsats. 

– Jeg har aldri vært på pallen i Birken før, og jeg har også fått noen flere poeng på Emilie Fleten, sier Alnæs. 

Hun og Fleten kniver tett om sammenlagtseieren i Ski Classics. I forkant av Birken ledet Alnæs med 71 poeng til Fleten, nå er ledelsen økt til 111 poeng når tre løp gjenstår i sesongen. 

Fleten sikret seg den siste pallplassen, men var så sliten etter målgang at hun ble liggende langflat i målområdet i flere minutter. 

– Jeg følte meg bare helt tom, sier Fleten etter rennet. 

Elsker sin nye tilværelse

31-åringen som har både OL- og VM-medaljer fra allround langrenn og har satset fire år på skiskyting, gikk over til langløp i forkant av inneværende sesong. Og Nilsson har ikke angret et minutt. 

– Jeg elsker langløp, fellesstarter og hele settingen med å være et lag og reise rundt, sier Nilsson til Langrenn.com.

– Det som er så gøy med langløp, er at det skjer så mye underveis. Jeg er en person som elsker å trene mye, og i langløp er det jo akkurat det som kreves. Så jeg er kjempefornøyd med å ha byttet. 

Se også: 
Utklassing: Nå er Silver-Stina blitt til Super-Stina i Vasaloppet

Birkebeinerrennet 2025 resultater

Topp 3 kvinner, Birkebeinerrennet
1. Stina Nilsson, Team Ragde Charge, 2:44:48.1
2. Anikken Gjerde Alnæs, Team Engcon, +36.1
3. Emilie Fleten, Team Ramudden, +39.5

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Sier fra seg OL-sjansen

    by Ingeborg Scheve
    11.12.2025
  • Lars Berger Birken 2025 Scheve
    1

    – Jeg har bare én fart nå!

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025
  • 1

    Knuste Stina Nilsson i ren spurtduell

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.12.2025
  • Max Novak (SWE) - Ski Classics Groenklitt ITT - Orsa Groenklitt (SWE).
    1

    Birken-disk kostet langløpsstjernen over 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    18.03.2025
  • Max Novak (SWE), Ole Joergen Bruvoll (NOR), (l-r) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Disket i Birkebeinerrennet etter dette: – Provoserer meg

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025

FlerE artikler

  • Rett fra NM-gull til karrierebeste i verdenscupen

    20-åringen fra Bækkelaget blir stadig mer aktuell i OL-uttaket: Den rykende ferske norgesmesteren blir nest beste norske på verdenscupsprinten i Oberhof lørdag.
    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • ”Valpen” tok første pallplassen – lager kluss i OL-uttaket?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Ny OL-søknad fra Heggen – norske talenter herjer i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • To sekunder fra seier i IBU-cupens fellesstart

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Avgjort på streken: Kan ha sikret OL-billett

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026