Petter Northug disket i Marcialonga

av Ingeborg Scheve • 26.01.2025
Petter Northug (NOR), Marcialonga 2025
Sesongdebuten i Ski Classics blir ingen höjdare for den tidligere skikongen: Petter Northug disket i Marcialonga.

Nedtur i sesongdebuten for Petter Northug: Han går i mål som nummer 39 i Marcialonga, nesten 11 minutter bak vinneren Andreas Nygaard. Men etter målgang blir det klart at 39-åringen er disket fra det om er hans første Ski Classics-renn for sesongen.

Årsaken er at den tidligere skikongen pådrar seg to gule kort i løpet av den sju mil lange klassikeren i Nord-Italia. 

– Petter Northug ble diskvalifisert fordi han fikk to gule kort i Marcialonga. Med to gule kort gir blir man diskvalifisert, sier jurymedlem i Ski Classics Lukas Bauer.

Ifølge Bauer skal det være snakk om klare brudd på reglene om å gå klassisk teknikk. 

Så han skøytet?
– Vi hadde flere videoer av ham og i de fleste så gjorde han det, ja, sier Bauer til NRK.

Hadde dere flere bilder enn de på TV?
– Ja, vi jobber med alle kameraene som er tilgjengelig.

Seieren er den en annen konge som tar, etter en maktoppvisning på oppløpet. 

Se også: Kæm e kongen?

Det er forøvrig langt fra første gang at Petter Northug blir disket for skøyting i klassiskrenn og langløp. I sin første Ski Classics sesong, blir Northug disket i Jizerska50, en av de fire Grand Classics-løpene i den prestisjetunge langløpsseieren. 

I Birkebeinerrennet 2024 får veteranen på pukkelen for det samme fra Øystein «Pølsa» Pettersen, som går sammen med Northug deler av veien mellom Rena og Lillehammer. I podcasten sin Gode Dager langer han ut mot Northug for omfattende bruk av «diskebein». 

Se også: Her blir Petter Northug disket

Petter Northug har ikke kommentert diskingen.

Saken oppdateres

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Tar sin andre strake seier i Norgescupen i Steinkjer

    24-åringen som knuste Klæbo og verdenseliten i Granåsen i august tar sin andre strake seier i Norgescupen i Steinkjer etter treveis spurtoppgjør helt inn på målstreken.
    av Ingeborg Scheve
    09.02.2025
  • Full jackpot for Team Engcon i Jizerska50

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.02.2025
  • Program og sendetider søndag

    av Langrenn.com
    09.02.2025
  • Slik gikk sprinten på Hovedlandsrennet i Holmenkollen

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2025
  • Drama om pallen på sprintfinalen i Norgescupen i Steinkjer

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2025