Sikret klatretrøyen i siste liten: — Ingen selvfølge

av Ine Skjellum • 07.04.2023
Etter en sterk start på sesongen, ble det stille fra Johan Hoel i lang tid. En trøblete rygg satte stopper for å konkurrere, men det kan også ha vært nøkkelen for suksess da de siste poengene skulle deles ut.

Etter en sterk start på sesongen, ble det stille fra Johan Hoel i lang tid. En trøblete rygg satte stopper for å konkurrere, men det kan også ha vært nøkkelen for suksess da de siste poengene skulle deles ut.

— Jeg ble ikke friskmeldt for skirenn før Jizerská. Etter det har jeg godt meg mer og mer i form utover i sesongen. Det er stor variasjon i formen for flere på slutten av sesongen, men jeg har klart å spare krefter og har skaffet meg en toppform nå på slutten. Det kan ha vært avgjørende.

Det var derimot ingen selvfølge at sesongen skulle ende med suksess for Hoel. En trøblete rygg satte stopper for konkurranse mellom de to åpningsdistansene i desember, og Jizerská i februar.

Med flere renn på sidelinjen ble Reistadløpet og Summit 2 Senja forrige helg ble avgjørende om Hoel skulle ta med seg klatretrøyen etter sesongen. Han måtte prestere.

Det ble spektakulære bilder i Summit 2 Senja. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Overrakset
— Jeg ble litt tatt på senga av løypa. Løypeprofilen så ganske lettgått ut helt frem til den siste lange motbakken. Derimot var det fjellterreng. som møtte oss, og det skilte mye mer i den løypa der enn jeg hadde trodd på forhånd.

Det sier Johan Hoel etter Senja 2 Summit – sesongavslutningen i Ski Classcis XIV. Hoel endte til slutt på en andreplass, bare slått av Martin Løwstrøm Nyenget. Det kan ha vært tilfeldigheter som skilte at han igjen stod på een pallplass den søndagen.

— Jeg merket fort at jeg hadde en bra dag, og jeg fikk ligge bak og spare krefter. Etterhvert kom jeg opp i et situasjon der jeg klarte å mist staven. Da fikk jeg heldigvis en ny fra Joar (Thele) ganske raskt. Det var avgjørende for at jeg havnet på pallen den dagen.

For Johan Hoel var i skuddhold for å få med seg klatretrøyen hjem etter Senja 2 Summit.

De siste klatrepoengene var helt avgjørende for Team Ragde Charge-utøveren denne helgen. Allerede etter første rennhelg i Bad Gastein i desember, tok Hoel med seg klatretrøyen. Selv med stor kamp fra Emil Persson, hadde han en liten ledelse før avslutningshelgen.

— Før helgen var målene for laget å sikre både andreplass til Andreas Nygaard i sammendraget, og min klatretrøye.

Med en lånt stav fikk 28-åringen brukt kapasiteten, og suste inn til karrierens femte andreplass i Ski Classics, og sikret klatretrøyen med 42 poeng. De gode resultatene holdt også til en syvendeplass sammenlagt.

— Var klatretrøyen et mål for deg før sesongen?
— Jeg nevnte det før sesongen, men det var ikke et spesifikt mål. Det var først etter første konkurranse jeg så jeg hadde en sjanse. Det ble naturlig å fortsette å samle klatrepoeng, sier han og utdyper:

— Jeg har alltid vært ganske god i motbakkene. Det er også noe jeg har hatt fokus på de siste to årene, siden jeg skiftet fra allroundlangrenn. Det tar tid å bygg god kapasitet i motbakkene. Det er noe jeg også vil fortsette å utvikle meg på.

Hoel forklarer videre at flere allroundløpere oftest takler det å stake fort på flatene, men sliter med å holde følg i de lengre motbakkene.

— Det er stort sett en blanding mellom staketeknikk og styrke det må jobbes spesifikt med.

— Hva har du lært denne sesongen?
Det er viktig å sette pris på når kroppen fungerer. Det er ingen selvfølge.

— Hva blir hovedmålet neste sesong?
— Det naturlige målet for neste sesong blir å ta min første seier. Med tre andreplasser i år, og to fra tidligere, blir det hovedmålet. Så får vi se om jeg satser mot klatretrøyen igjen.

Hoel forteller videre at han har en kontrakt på to nye år med Team Ragde Charge. Et lag han trives svært godt med å tilhøre.

Sesongen er over, men det betyr ikke at Hoel kommer til å ligge på latsiden de neste ukene. Formen er for god til å ta helt off-season enda.

— Jeg har planer om å gå 95 kilometer under Troll Ski Maraton. Planen mot det er å få noen gode tester på SkiErgen. Formen er god nå, så jeg ønsker å få noen gode tall på hvor toppnivået ligger. Deretter blir det to til tre uker uten så mye trening.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    VM-gull og Vasaloppseier: Nå er det slutt

    by Langrenn.com
    28.07.2026
  • Kasper Stadaas HAUTDOUBSLOPPET 2026
    1

    Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    Falt på joggetur – brakk ankelen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026
  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 Privat
    1

    La opp og giftet seg – nå har hun satt seg et nytt mål

    by Ingeborg Scheve
    27.07.2026
  • 1

    Langrennsprofilen fra Dalsbygda har bestemt seg: – Der andre bare ser mørket, velger jeg å se stjernene

    by Ingeborg Scheve
    22.07.2026

FlerE artikler

  • Krügers ensomme VM-jakt

    For første gang i sitt voksne liv står Simen Hegstad Krüger helt uten trener, støtteapparat og smøreteam. Målet er fortsatt det samme – men hvor gikk det egentlig galt i vinter?
    av Ingeborg Scheve
    29.07.2026
  • OL-stjernen holdt det hemmelig i ett år

    av Ingeborg Scheve
    29.07.2026
  • RULLESKITRENING: Motbakkeintervaller – push grensene dine

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    29.07.2026
  • VM-gull og Vasaloppseier: Nå er det slutt

    av Langrenn.com
    28.07.2026
  • SYKKELTRENING: Gravel- og MTB-langtur – Tren hele kroppen

    av Leandro Lutz
    28.07.2026