Silly Season: – Jeg vil hjelpe Team Ragde med å vinne de største skirennene
Torgeir Sulen Hovland blir en del av Team Ragde Charge etter en solid sesong for Team Engcon. Bli bedre kjent med den norske langløperen her.
Team Ragde Charge offentliggjorde for noen uker siden flere endringer i laget: Anders Aukland avsluttet elitekarrieren etter sesongen, og får nå en ny rolle i laget. To utøvere forlater teamet, og to nye navn har signert kontrakter.
En av de nye tilskuddene til Teamet denne sesongen er Torgeir Sulen Hovland. Den norske utøveren bytter fra Team Engcon etter flere gode sesonger der. Hans beste resultat forrige sesong ble en 26.plass i Engadin La Diagonela. Til slutt ble det en 41. plass sammenlagt i Ski Classics sesong XIV.
Derimot hadde Sulen Hovland litt blandede følelser om sesongen som nå er nedlagt:
– Sesongen ble ikke helt det jeg hadde håpet på. Det var en tøff sesong, der jeg ikke nådde de målene jeg hadde satt meg. Jeg presterte ikke på mitt beste, så det er noe jeg må jobbe med til neste sesong. Likevel hadde jeg flere gode opplevelser, sier Sulen Hovland og utdyper:
– Det var utrolig morsomt å vinne Pro Team Tempoen i Bad Gastein før jul med resten av Team Engcon. Det var også en fantastisk opplevelse å få vise Nord-Norge til hele Ski Classics-familien med det siste rennet, Summit 2 Senja.

Utfordrende
– Det mest utfordrende denne sesongen var at jeg følte meg i bedre form enn det jeg fikk sjansen til å vise i de største rennene. Det var ganske frustrerende.
Nå som Sulen Hovland har signert med Team Raagde Charge, har han allerede begynt å planlegge sommeren og neste sesong.
– Først og fremst skal jeg fullføre min mastergrad i økonomi ved Universitetet i Tromsø. Jeg håper jeg klarer å levere den i juni.
– I slutten av mai skal jeg på min første samling med Team Ragde Charge. Det er noe jeg ser veldig fram til. Deretter blir planen å gå Kanalrennet, Blinkfestivalen, Alliansloppet og Klarälvsloppet. Jeg har store mål om å forbedre meg som langløper sammen med Team Ragde Charge, og jeg ønsker å bidra for at teamet skal gå en god sesong i møte. Personlig håper jeg å være med å kjempe i toppen både i rullskirenn, og de største rennene i løpet av vinteren.
– Vet du allerede hvilken rolle du vil få i Team Ragde Charge?
– Min rolle vil bli å hjelpe teamet med å vinne de største rennene. Men jeg vil også ha mulighet til å gå for egne sjanser i noen renn.
Siden sommeren snart er i gang, er rulleskiene funnet frem og er en stor del av treningen til flere skiløpere. Team Ragde Charge-utøveren er villig til å dele sine beste tips for trening på rulleski.
– Min favorittøkt på rulleski er å gå en rundtur til et sted utenfor Tromsø, Kvaløyvågen. Denne økten er på 80 kilometer, hvor du. kan ta deg en Cola og godteri halvveis med utrolig utsikt. Mitt beste treningstips ellers er å bruke stakemaskin så ofte som mulig. Både for lange turer, og hardøkter. Dette vil gjøre deg godt forberedt for det du vil møte på vinteren.
– Jeg ser veldig fram til en ny sesong, og jeg er veldig glad for at jeg har muligheten til å utvikle meg i et team med svært sterke lagkamerater som Andreas Nygaard, Johan Hoel, Kasper Stadaas og Karstein Johaug. Jeg ser også fram til å jobbe tettere sammen med Anders og Jørgen Augland, og Magnar Dalen. Jeg tror dem har muligheten til å hjelpe meg til å nå mine mål.










