Stian Berg: – Naturlig for meg å prøve noe nytt

av Ine Skjellum • 21.05.2023
Etter fem år i langløpssirkuset varsler 29-åringen endringer.

Etter fem år i langløpssirkuset varsler 29-åringen endringer.

– Jeg har vært en del av Team Kaffebryggeriet siden oppstarten for fem år siden. Det har vært en utvikling helt siden da. Etter en litt trå sesong, så blir det helt naturlig for meg å prøve noe nytt.

Det forteller Stian Berg til Langrenn.com etter at han slapp nyheten denne uken om at han velger å forlate Team Kaffebryggeriet.

– Det har vørt litt uenigheter i laget om hvilken retning vi skal gå. Jeg kjenner på egne behov og videre utvikling nå. Jeg har vært litt i tenkeboksen etter sesongslutt, og jeg har ikke landet noen andre alternativer enda.

Selv om 29-åringen nå velger å forlate Team Kaffebryggeriet, er han ikke i tvil om at de siste årene har vært en utrolig reis. Fra å være satsende allroundløper til å bli langløper på internasjonalt toppnivå.

– Det har vært litt av en reise hvor jeg har fått utvikla meg til den jeg er i dag, og det er jeg veldig takknemlig for! Stor kudos til alle i og rundt teamet som har turt å satse på meg, og som tok meg med i utviklingen av laget, skrev Berg i en Instagrampost.

Foto: Reichert/NordicFocus.

Allerede første sesong markerte Berg seg i Ski Classics da han var med og kjempen om den grønne sprinttrøyen. I 2018 ble han nummer tre i sammendraget blant de beste sprinterne, og allerede året etter kapret han trøyen etter endt sesong.

I fjor gjentok han bragden og tok den grønne sprinttrøyen.

I år fikk lagkamerat Fredrik Helgestad den samme oppgaven, da Berg ønsket å gå for noe mer i sammendraget.

– I år hadde jeg som mål å kjempe om topp ti-plasseringer. I tillegg hadde jeg lyst til å klatre opp på pallen for første gang.

Derimot ble ikke sesongen helt slik for løperen som før desember hadde en 11. plass i Birkebeinerrennet i 2019 som beste plassering, hadde sett for seg.

Stian Berg tok den grønne sprinttrøyen i fjorårets sesong i Ski Classics. Foto: Manzoni/NordicFocus.

Les også: Ski Classics: Fortsatt nei til russerne

Trøbbel
– Sesongen startet veldig bra, og jeg var i rute før jul. Jeg fikk noen gode plasseringer, og følte jeg hadde mer å gå på. Så ble jeg syk under første konkurransehelg i januar. Etter det fant jeg aldri tilbake til god gammel form, forklarer Berg.

Han gikk inn til en 13. plass i Bad Gastein Criterium i desember – en plassering han ikke klarte å gjenskape etter jul.

– Det er vanlig at de første rennene etter sykdom kan være litt tunge, men for min del løsnet det aldri. Jeg forsøkte å legge inn noen perioder med god trening i vinter, men ingen endring skjedde.

Søker etter årsakene
I søken etter hva som kan ha vært grunnen til at kroppen ikke fungerte, har Berg fått hjelp fra medisinsk personell.

– Vi har tatt blodprøver, og flere tester, uten at det har gitt noen store utslag, sier han og utdyper:

– Energibalansen blir det neste å se på. Jeg må se på balansen mellom trening, hvile og kosthold. Ting var veldig bra, og så ble det veldig dårlig. Derfor er det litt vanskelig å peke på noe konkret jeg burde ha gjort annerledes.

Selv om langløpren har vært i tenkeboksen den siste tiden om han skal fortsette satsningen eller ikke, innrømmer han at treningen de siste tre-fire ukene har fungert bra.

– Jeg tok en periode helt fri etter sesongen, før jeg har trent bra nå. Jeg har hatt mye fokus de siste ukene på styrketrening (tre økter i uken). Jeg ønsker å forsøke å få kontroll på skadeproblematikken jeg har hatt de siste årene. Det blir viktig å minimere alle de dagene der skadene har satt en stopper for hva jeg kan gjøre av trening.

Og han er ikke i tvil om hva målet for neste sesong blir:

– Målene fra i år blir stående. Det der målene som motiverer meg mest til å fortsette. Jeg har satt meg mål jeg ønsker å oppnå, og det er et nederlag å ikke klare det.

Nå venter det noen spennende uker der Stian Berg er på jakt etter et nytt langløpsteam. Flere lag har allerede begynt å fylles opp, men han er optimistisk på at flere brikker vil falle på plass.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Johannes Thingnes Bø gjør comeback

    I juli gjør skiskytterkongen comeback - som skiskytter.
    av Langrenn.com
    17.06.2026
  • Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    av Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • TRENING PÅ RULLESKI: Grunnleggende utholdenhet – hvordan unngå skader

    av Langrenn.com
    17.06.2026
  • Verdenscuplegende tvinges til å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    16.06.2026
  • Northug debuterer i svensk realityserie

    av Langrenn.com
    16.06.2026