Team Ragde Charge, eldst i Ski Classics – Stina går for gult
Team Ragde Charge har den lengst eksisterende troppen i Ski Classics og har vært en del av Pro Tour siden starten. For Sesong XVII fortsetter Team Ragde Charge å satse hovedsakelig på egenutviklede talenter, med seks norske utøvere og én svensk.
Bestående av sju Pro Team-utøvere – tre kvinner og fire menn – har Team Ragde Charge vært en bærebjelke i Ski Classics siden Tourens tidlige år, og er fortsatt et av de sterkeste lagene i sirkuset.
Ifølge Pro Team-direktør Magnar Dalen:
“Team Ragde Charge er det lengst eksisterende profflaget i Ski Classics, men vi er fortsatt sultne på suksess. Vi har fire veldig sterke menn som alle kan kjempe om seire, med Mikael Gunnulfsen og Håvard Solås Taugbøl som nye signeringer.”
Om lagets svenske superstjerne legger Dalen til:
“Stina Nilsson ser sterkere ut enn noen gang og sikter mot den gule trøya, samt Vasaloppet, Marcialonga og Birken denne vinteren.”
Med en kraftfull oppstilling for Ski Classics Sesong XVII — Stina Nilsson (1993), Marthe Bjørnsgaard (1993), Anna Aukland (2008), Andreas Nygaard (1990), Johan Hoel (1994), Mikael Gunnulfsen (1993) og Håvard Solås Taugbøl (1993) — vil Team Ragde Charge nok en gang være en sentral kraft i kampen om poeng, seire og den gule trøya i begge kjønn.
I Sesong XVI leverte laget sterke resultater: Johan Hoel endte som nummer 4 sammenlagt, Andreas Nygaard ble nummer 5 blant herrene, og Stina Nilsson tok en imponerende 3. plass totalt i kvinnenes konkurranse.
Andreas Nygaard er fortsatt en av sportens mest markante profiler. Han har vunnet Ski Classics-renn i ni sesonger på rad og er en ekte Ski Classics-legende med 21 Pro Tour-seire. Etter triumfer i Marcialonga og Birkebeinerrennet forrige vinter fortsetter han jakten på nye høydepunkter.
Johan Hoel utmerket seg med imponerende stabilitet og fem pallplasser forrige sesong:
- 3 Zinnen Ski-Marathon (2. plass)
- Engadin La Diagonela (2. plass)
- Jizerská50 (3. plass)
- Birkebeinerrennet (3. plass)
- Grand Finale Summit 2 Senja (2. plass)
Forventningene er høye til nok en sterk sesong fra den norske stjernen.

På herresiden styrket Team Ragde Charge troppen i april med to erfarne løpere som har gått over fra tradisjonell langrenn til langløp: Håvard Solås Taugbøl, tidligere landslagsløper, og Mikael Gunnulfsen, en solid utøver med sterk utholdenhet og avslutningsfart.
“Vi tror våre nye herreløpere, Taugbøl og Gunnulfsen, blir spennende å følge. Begge er sterke i spurten,” sa Magnar Dalen i et tidlig intervju med ProXCskiing.com.
På kvinnesiden var Stina Nilsson en av sesongens store profiler, i sin første sesong som Pro Team-utøver. Den svenske stjernen tok 3. plass sammenlagt, med seks pallplasser og tre seire – i Vasaloppet, Birkebeinerrennet og Marcialonga Bodø – et imponerende debutår.
De to andre kvinnene, Marthe Bjørnsgaard og Anna Aukland, er nye på laget denne sesongen.
Bjørnsgaard har erfaring fra tidligere Pro Tour-renn, med blant annet 7. plass i Engadin La Diagonela i Sesong VIII (2017/2018) og 18. plass i Birkebeinerrennet under Sesong XV (2023/2024). Hun er nå tilbake etter å ha fått barn med Mikael Gunnulfsen.
Anna Aukland, en del av den unge Cubs-generasjonen (født i 2008), deltok i Tjejvasan, et Ski Classics Challengers-renn, der hun ble nummer 28 – en lovende start for en utøver som fører Aukland-arven videre.
Team Ragde Charge
🔗 skiclassics.com/pro-teams/trc/
Pro Team-utøvere
| Utøver | Land | Kjønn | Fødselsdato | SC-ranking |
| Johan Hoel | NOR | M | 17.12.1994 | #2 |
| Andreas Nygaard | NOR | M | 22.11.1990 | #3 |
| Stina Nilsson | SWE | K | 24.06.1993 | #17 |
| Mikael Gunnulfsen | NOR | M | 25.03.1993 | #269 |
| Marthe Bjørnsgaard | NOR | K | 06.05.1993 | #675 |
| Håvard Solås Taugbøl | NOR | M | 20.08.1993 | #3169 |
| Anna Aukland | NOR | K | 20.09.2008** | #8443 |
*Youth
**Cubs

Ski Classics Pro Tour Sesong XVII (2025/2026)
- 13. desember 2025 – Bad Gastein Pro Team Tempo – Sportgastein, Østerrike, 7 km
- 14. desember 2025 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Østerrike, 36 km
- 17. januar 2026 – Engadin La Diagonela – Pontresina–Zuoz, Sveits, 55 km
- 25. januar 2026 – Marcialonga – Moena–Cavalese, Italia, 70 km
- 30. januar 2026 – Bedřichov Sprint – Bedřichov, Tsjekkia, 1,5 km
- 1. februar 2026 – Jizerská50 – Bedřichov, Tsjekkia, 50 km
- 1. mars 2026 – Vasaloppet – Sälen–Mora, Sverige, 90 km
- 7. mars 2026 – Orsa Grönklitt 50k ITT (kvinner) – Grönklitt, Sverige, 50 km
- 8. mars 2026 – Orsa Grönklitt 50k ITT (menn) – Grönklitt, Sverige, 50 km
- 14. mars 2026 – Birkebeinerrennet – Rena–Lillehammer, Norge, 54 km
- 21. mars 2026 – Marcialonga Bodø – Bodø, Norge, 50 km
- 28. mars 2026 – Reistadløpet – Setermoen–Bardufoss, Norge, 35 km
- 29. mars 2026 – Grand Finale Summit 2 Senja – Bardufoss–Finnsnes, Norge, 60 km
For flere oppdateringer og detaljert informasjon om Ski Classics Pro Tour, besøk skiclassics.com










