Supertalent trente seg i senk på Ski Classics

av Ingeborg Scheve • 02.05.2024
Supertalent trente seg i senk på langløp. Nå går 21-åringen tilbake til tradisjonelt allround langrenn.

Supertalent trente seg i senk på langløp. Nå går 21-åringen tilbake til tradisjonelt allround langrenn.

I fjor vår gikk supertalentet inn for full satsing på Ski Classics og langløp. Det ble ingen höjdare. 

– Det ble for mye. Jeg var litt for sliten litt for ofte, sier 21-åringen til SVT.

Etter et år med full satsing på Ski Classics, er Tove Ericsson ferdig med langløp. 

Nå går det svenske stortalentet tilbake til å fokusere på tradisjonelt allround langrenn. Målet er U23-VM kommende vinter, hennes første mesterskap på seniornivå. 

– Jeg tror aldri jeg har vært så sliten i hele mitt liv
Under junior-VM i Whistler i fjor tok Ericsson tre topp-10 plasseringer, og fikk tilbud om plass på det svenske juniorlandslaget. Da takket hun nei, til fordel for full satsing på Ski Classics i langløpslaget Team Engcon. 

Men langløp ble ikke slik hun hadde trodd. To 11. plasser, i Marcialonga og Vasaloppet, ble toppnoteringene for sesongen. Når hun ser tilbake på oppkjøringen, tror hun det ble for mye og for hardt gjennom sommeren, og at hun trente seg i senk. Dessuten var hun sjuk i starten av sesongen. 

– Jeg tror aldri jeg har vært så sliten i hele mitt liv, sier Ericsson, og forklarer at hun ikke helt tok signalene. 

– Jeg tenkte aldri at det var for mye. Det var artig også, og en spennende utfordring. Så jeg tenkte «herlig, nå kjører vi på, det skal trenes om det skal bli bra». 

Les også: 
Holdt på å trene seg syk: Måtte ta grep

Saken fortsetter under

Tove Ericsson (SWE) - Ski Classics La Venosta Criterium - Val Venosta (ITA). 2023
Tove Ericsson under Ski Classics-rennet La Venosta Criterium i desember. Foto: Nordic Focus

Gikk flere runder
Ericsson forteller at det ikke var noen enkel beslutning. Til slutt var det magefølelsen som avgjorde. 

– Jeg fikk ikke den sesongen jeg hadde håpet på, og grublet en stund på om jeg skulle gi det et år til for å kjenne at jeg virkelig hadde gitt det en sjanse. Men jeg kjente at treningen som gjøres i tradisjonelt allround langrenn frister meg mer. Det var mest det, sier Ericsson.

Nå er det altså slutt på langløpssatsingen. Samtidig er Ericsson klar på at hun ikke angrer på at hun prøvde full satsing på langløp. 

– Jeg angrer ikke at jeg gjorde. Jeg tenker ikke tilbake på dette som et år jeg vil glemme. Jeg vil alltid minnes det jeg har fått være med på.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    Sprintstjernen er ferdig på elitelaget, bekrefter at han er vraket fra landslaget – for andre gang.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Jørgen Nordhagen imponerte på selveste Tadej Pogacar

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.04.2026
  • Vraker verdenscupvinner etter åtte år

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026