17-åringen med sviende stikk til verdenscupeliten
Langløp eller allround langrenn? 17-åringen som ble nummer tre i Vasaloppet for knappe to uker siden gikk inn til topp 20 på lørdagens 10-kilometer under verdenscupfinalen i Falun. Nå får den svenske turbojunioren klar beskjed fra norsk hold. Harald Østberg Amundsen er ikke i tvil:
– Ski Classics kan han vente med til an fyller 35 år, sier nordmannen til Aftonbladet.
17-åringen kommer med sviende stikk tilbake:
– Jeg er sikker på at minst 40 Ski Classics løpere hadde gått fra meg i dag, sier Alvar Myhlback etter 19. plassen på lørdagens 10-kilometer under verdenscupfinalen i Falun.
Undervurderes nivået i Ski Classics, som ikke får like mye oppmerksomhet som verdenscupen?
– Nivået der er minst like høyt som her. Det er jeg helt sikker på. Det er artig å få kjenne litt på begge deler.
I forkant av rennet på Lugnet, fortalte Alvar Myhlback at han ikke har bestemt seg for om han vil satse på langløp eller tradisjonelt allround langrenn.
Saken fortsetter under

Kan gå turrenn når man blir gammel
Harald Østberg Amundsen er full av beundring for 17-åringen som ble nummer 19 på 10-kilometeren lørdag ettermiddag. Men når han hører at Myhlback vurderer å satse 100 prosent på langløp, kommer han med en streng melding:
– Det er en sak om gjelder, og det er tradisjonelt allround langrenn. Ski Classics kan han vente med til an fyller 35. Vanlig langrenn er «the real deal». Jeg håper han velger det, sier Amundsen, og fortsetter:
– Vi går på samme skimerke og samarbeider litt gjennom det. Han har mye lære, men imponerte i dag.
Sveriges landslagsveteran Jens Burman er enig.
– Mitt råd er å satse på tradisjonelt allround langrenn først. Han rekker fint å bytte senere om han skulle velge det, sier han.
Saken fortsetter under

– Mye funket i dag, noen ting funket ikke. Men fanken, det ga i hvert fall litt mersmak å gå verdenscup, sier Myhlback.
Fra før sto Myhlback med 37. plass som sin bestenotering i verdenscupen, og var skuffet over debuten på øverste seniornivå. Men det var i desember. Mye har skjedd siden da. I tillegg til tredjeplassen i Vasaloppet har turbojunioren tatt ytterligere en pallplass i Ski Classics, to gull i junior-VM og en rekke solide plasseringer på seniornivå i både tradisjonelt allround langrenn og langløp.
Søndag avsluttes verdenscupen i langrenn med 20 kilometer fristil med fellesstart, der både Alvar Myhlback, Harald Østberg Amundsen og Jens Burman skal gå.
FAKTA: Verdenscup langrenn Falun
Hvem: Uttatte eliteløpere. Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscup langrenn
Hvor: Falun, Sverige
Når: 15. til 17. mars
TV: Sendes på Viaplay/TV3
Program
Fredag 15. mars
12:15: FIS WC Falun sprint prolog, kvinner og menn
14:45: FIS WC Falun sprint finaler, kvinner og menn
Startlister, detaljer og resultater
Lørdag 16. mars
10:30: 10km klassisk, intervallstart, kvinner
10:30: 10km klassisk, intervallstart,
Startlister, detaljer og resultater
Søndag 17. mars
11:00: 20km fristil, fellesstart, kvinner
14:15: 20km fristil, fellesstart, menn
Startlister, detaljer og resultater