Bombene ødela skiutstyret til ukrainske barn og unge, verdenscupstjerne fikset nytt
Skiutstyret som det ukrainske skiforbundet hadde til utlån for barn og unge ble ødelagt av bombing. Da satte den Sveriges verdenscupstjerne Marcus Grate opp en supersprint for å samle inn penger til nytt utstyr.
– Jeg ble kontaktet av Ulrika Back Eriksson, rennleder på Skidspelen i Falun, som lurte på om vi ikke kunne legge til en ekstra konkurranse på søndagen under Skidspelen. Det var da den tanken opp, om et innsamlingsrenn. Og hele overskuddet går til Ukrainas skiforbund. Det kjennes fint og viktig å kunne vise vår støtte, sa Grate i forbindelse med arrangementet.
Det var forøvrig initiativtaker Grate som vant supersprinten på herresiden, og en annen verdenscupstjerne, Johanna Hagström, som vant dameklassen. Resultatet av supersprinten var imidlertid underordnet. Poenget var å samle inn penger til nytt skiutstyr. Totalen ble 100 000 kroner.
Nytt utstyr på plass
Denne uka var det et møte mellom rennleder Back Eriksson og generalsekretæren i det ukrainske skiforbundet Julia Siparenko. Da fikk Back Eriksson to trofeer som takk for donasjonen. Den ene av disse skal nå overrekkes Grate.
– Vi har allerede brukt pengene fra innsamlingen til å kjøpe nytt skiutstyr for barn, som erstatning for det utstyret som ble ødelagt av bombingen, sier Siparenko, som er svært takknemlig for gaven.
Og det var en rørt rennleder som tok imot trofeene.
– Dette er en veldig følelsesladet stund, og vi er så glade for at vi fikk muligheten til å bidra, sier Back Eriksson.
Les også:
Norsk gründer donerer rulleski fra verdenscupen til Ukraina
FIS får pepper for manglende større
Det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) har i flere år har hatt et organisert program for å sørge for at mindre ressurssterke nasjoner får tilgang til utstyr, og dermed bidra til å øke rekrutteringen og mangfoldet i sporten.
Men det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) har ikke noe tilsvarende ordning, og har blitt kritisert for ikke å gjøre nok for de mindre nasjonene.
Les mer:
FIS svikter små nasjoner: Får null støtte og oppfølging