Borte fra verdenscupen siden Tour de Ski: Så kliner han til med seier

av Ingeborg Scheve • 02.02.2025
Harald Østberg Amundsen of Norway competes in men's sprint qualification during the FIS Cross-Country World Cup on February 1, 2025 in Cogne.
Fjorårets verdenscupvinner leverer en praktoppvisning på 10-kilometeren i Cogne, hans første verdenscuprenn siden Tour de Ski.

Fjorårets verdenscupvinner leverer en praktoppvisning på 10-kilometeren i Cogne, hans første verdenscuprenn siden Tour de Ski.

De to gutta som er tilbake i verdenscupen for første gang siden Tour de Ski viser at de har brukt tida godt. Harald Østberg Amundsen, som aldri vært bedre enn nummer tre på øvelsen i verdenscupsammenheng, går et perfekt disponert løp og vinner med solid margin. Martin Løwstrøm Nyenget blir nummer tre. 

– Jeg hadde gledet meg sånn til dette løpet, sier Amundsen etter seieren. 

– Jeg kjente jeg hadde kontroll og kunne pushe hele veien. Jeg klarte å spurte rundt bakketopper og svinger. Da er det gøy å gå skirenn. 

26-åringen fra Asker strutter av selvtillit etter seieren. 

– På skøyting har jeg fått gode svar i år, konstaterer han overfor Viaplay.

Amundsen vant med 11.7 sekunders margin, der de norske tapetserte hele pallen.

Se også: – Jeg får mye mer respekt

Martin Løwstrøm Nyenget blir nummer tre, også han i sin første verdenscup siden Tour de Ski. 

– Jeg hadde plan om å åpne fornuftig siden det Jeg hadde respekt. Men jeg føler at jeg legger fra meg litt mye i starten, men jeg er fornøyd, sier Nyenget til Viaplay etter tredjeplassen. 

– Jeg er fornøyd. Jeg hadde plan om å åpne fornuftig, siden det går i høyden. Men jeg føler at jeg legger fra meg litt mye i starten, sier Nyenget til Viaplay etter tredjeplassen. 

Mellom dem kommer Iver Tildheim Andersen, 24-åringen som vant samme øvelse under verdenscupen i Les Rousses for to uker siden. 

Svenske Edvin Anger sender nok et skremmeskudd. 22-åringen går sitt livs beste 10-kilometer med individuell start. Han blir riktignok nummer fire, men er bare hårfint unna pallen og pisker opp intensiteten i den svensk-norske duellen også på distanserenn med bare noen uker til VM i Trondheim. 

Iivo Niskanen, som var rasende etter at han ble disket i på fredagens teamsprint, går sitt livs beste 10-kilometer fristil, men ender som nummer seks. 

Topp 3 menn, 10km fristil
1. Harald Østberg Amundsen, Norge, 21:45.1
2. Iver Tildheim Andersen, Norge, 21:56.8
3. Martin Løwstrøm Nyenget, Norge, 22:00.8

5. Simen Hegstad Krüger, Norge, 22:05.4
21. Andreas Fjorden Ree, Norge, 22:35.6
28. Jan Thomas Jenssen, Norge, 22:44.5

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Damene går sin 10 kilometer fristil senere på dagen, med første start klokka 13.00. 

Fristilrennet er siste konkurranse under verdenscuprunden i Cogne. Rennhelga åpnet med teamsprint på fredag og fortsatte med klassisk sprint på lørdag. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Nå er Johaug Europas raskeste: – Kan komme hjem med æren i behold

    Til tross for skadetrøbbel og tvil: Therese Johaug løp fortest av alle europeiske kvinner i København halvmaraton søndag formiddag.
    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Knuser proffsyklistenes Strava-rekord: – Noe å fortelle barnebarna

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Ski Classics åpner 2027 med Engadin La Diagonela i Sveits

    av Leandro Lutz
    20.09.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Tour of Slovakia etappe 5: Stigningen der alt skal avgjøres

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.09.2026