Broren oppretter Spleis-kampanjen «Marthes kamp for bedre behandling»

av Ingeborg Scheve • 23.12.2024
Friidretts- og langrennsløperen Marthe Katrine Myhre døde av spiseforstyrrelser 5. desember. Nå har broren opprettet Spleis-kampanjen «Marthes kamp for bedre behandling».

Friidretts- og langrennsløperen Marthe Katrine Myhre døde av spiseforstyrrelser 5. desember. Nå har broren opprettet Spleis-kampanjen «Marthes kamp for bedre behandling».

Marthe Katrine Myhre døde 5. desember, 2024. Hun ble bare 39 år gammel. Da hadde hun slitt med spiseforstyrrelser i 25 år, noe hun selv var åpen om også i media.  

Se også: Slet med spiseforstyrrelser, ble bare 39 år

Familien håper at åpenhet rundt hennes død kan rette oppmerksomheten mot et vanskelig tema som fortsatt berører flere i idretten. Nå har broren Anders Myhre opprettet en Spleis-kampanje for å samle inn penger til kampen mot spiseforstyrrelser. 

Alle penger som samles inn skal gå til en organisasjon eller stiftelse som jobber med behandling av spiseforstyrrelser, eksempelvis Sunn Idrett, skriver Anders Myhre på Spleis-kampanjens hjemmeside. 

Kampanjen ble publisert 14. desember og er åpen fram til 12. januar, 2025. Fra beskrivelsen av Spleis-prosjektet:

Alle har vi en kropp, vi er alle forskjellige. For deg ble din kropp veldig vanskelig i 15 års alder. I løpet av få uker ble du totalt fanget i en forferdelig sykdom. Tre innleggelser på sykehus og over et år med totalt sengeleie var dette starten på mange, mange utfordrende år. Spiseforstyrrelser er en forferdelig sykdom.

Trening, løping og konkurranser var Marthe Katrines store lidenskap. I idretten bruker man kroppen og tyner det meste til det ytterste. Til tross for utfordringen med sykdommen, som har preget deg og livet helt til det siste, så har du oppnådd mer enn de fleste innenfor idretten.

Nå er Marthe død, hun døde hjemme i barndomshjemmet 05.12.2024.

Imponerende karriere
Til tross for sjukdommen som stjal over halve livet hennes før hun gikk bort, har Myhre en lang merittliste fra idretten: Hun har fem NM-gull i maraton, to NM-gull i halvmaraton samt NM-gull i motbakkeløp og NM-medalje på 10.000 meter. Hun er også både norgesmester og U23-verdensmester i vintertriatlon. 

Dessuten har Marthe Katrine Myhre gått verdenscup i langrenn fire ganger: Tremila i Holmenkollen i 2006 og 2008, 15km fristil i La Clusaz i Frankrike i 2008, og på Beitostølen i 2009.

Saken fortsetter under

Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com
Marthe Kathrine Myhre under verdenscupen på Beitostølen i 2009. . Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Statlig støtte
Therese Johaug er en av flere langrennsløpere som har engasjert seg aktivt mot spiseforstyrrelser, blant annet gjennom prosjektet PowHER, som hun fronter sammen med de tidligere langrennsstjernene Anna Jönsson Haag og Marthe Kristoffersen. 

Nå setter de søkelys på det som har vært «en elefant i rommet» og en utfordring i idrettskulturen i årevis. Og de blir hørt: Tidligere i høst kunngjorde regjeringen at de gir 15 millioner kroner til tiltak for løfte idrettens arbeid mot spiseforstyrrelser. Pengene bevilges til Norges idrettsforbund, som satt ned en arbeidsgruppe som jobber med problematikken i 2023. I den gruppa sitter Therese Johaug. 

Les mer: 
Johaug ble skremt: – Plutselig har de gått ned i vekt

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Team Futura GTE Trentino sikter mot topp 10

    Team Futura GTE Trentino fra Val di Fiemme har 40 års historie, og går inn i sesongen med ett uttalt mål: å holde seg blant de 10 beste i Pro Team-konkurransen.
    av Leandro Lutz
    25.10.2026
  • Supertalent truer med å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Ski Team Göhlins — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    24.10.2026
  • Nå åpner Norges første tidligsnøløyper

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • OL-vinner får grønt lys: Nå kommer de store russiske stjernene

    av Langrenn.com
    23.10.2026