Den tredje Northug på landslag

av Marthe Katrine Myhre • 10.05.2022
Even Northug fikk gå sesongens Tour de Ski.
Even Northug følger i brødrene Petter og Thomas og blir landslagsløper kommende sesong. Etter å ha «stått på stedet hvil» flere år, var det mer distansetrening som gjorde at han har klart å ta steget opp til verdenscupeliten – i sprint.

Even Northug følger i brødrene Petter og Thomas og blir landslagsløper kommende sesong. Etter å ha «stått på stedet hvil» flere år, var det mer distansetrening som gjorde at han har klart å ta steget opp til verdenscupeliten – i sprint.

– Det føles som et ordentlig gjennombrudd, ingen tvil om det – det er først denne sesongen jeg føler at jeg klarer å henge med de beste på mine gode dager. Tidligere har jeg sittet med en følelse om at det er et stykke opp, sier Even Northug.

26-åringen begynner dermed endelig å få avkastning for treningsarbeidet han har lagt ned i mange år.

– Sesongen var bra helt frem til verdenscuprennene i Lahti i slutten av februar.

– Fram til da følte jeg at det meste gikk veien og jeg var i en skikkelig god flyt, sier den nye landslagsløperen.

Selve sprinten i Lahti er han ikke fornøyd med, og rett i etterkant testet han positivt for korona.

God sesong og i flyten lenge – Resultatene fra starten av sesongen og fram til den positive testen er jeg fornøyd med. De stegene jeg har tatt er med mer tradisjonell trening. Det vil si mer distansetrening. Det har helt sikkert gjort meg mer kondisjonssterk og gjennomtrent. Det har vært fokus på utholdenhet med innslag av sprint. Rett og slett lite hokuspokus.

– Steinar Mundal har fungert som treneren min de siste årene i Team Telemark. En mer kunnskapsrik, trygg og dedikert person er det vanskelig å finne.

Nå som Even Northug har rykket opp på sprintlandslaget er det Arild Monsen som tar over ansvaret for gutten fra Mosvik. Det blir flere samlingsdøgn og et solid lag med flere av verdens beste sprintere.

– Jeg håper at den nye tilværelsen skal gi meg enda et løft. Det å få hyppig matching, tøffe dueller og oftere konkurranse inspirerer meg. Jeg vil ikke være den som står med lua i hånda og venter på at ting skal skje.

Inspirert og motivert av storebrødrene Even er yngste Northug i søskenflokken og når han nå trer på seg landslagsklærne har alle vært på lag i regi av Norges Skiforbund.

– Tomas og Petter har inspirert meg og kommet med tips i alle år. Det har vært godt å ha de som gode støttespillere og mentorer.

– Etter sesongen tok jeg litt fri fra trening. Mest for å lade hodet, men kroppen trenger også å nullstilles på en måte. Uansett fri og at det gjør godt – ser jeg virkelig fram til å starte opp arbeidet nå.

– Jeg skal legge vekt på mye mengdetrening tidlig på sommeren. Ofte er været bra og dagene er lange, så da er det relativt lett å komme seg ut på økter og sanke gode timer. Variasjonen blir viktig og det blir både vansklig ski på Sognefjellet, rulleski og løping.

Northug har evaluert sesongen og dette er noe han bruker mye tid på og går detaljert til verks.

– Evaluering er alltid viktig. Da ser jeg ting jeg har gjort, hva som har fungert og hva som må forbedres. Her gjelder det å være dønn ærlig og være en kritiker av seg sjøl og hvilke handlinger en har gjort, forteller Even Northug.

Sesongene som venter er det spennende mesterskap som er de største gulrøttene for sprinteren.

– Mine mål blir å gå mesterskap, og Planica kommende vinter og Trondheim på hjemmebane blir to viktige begivenheter jeg ønsker å stille på start godt rusta. Derfor blir det fortsatt utvikling på utholdenhet som jeg ser på som min største svakhet, men til gjengjeld er jeg naturlig rask. Det er en bra egenskap, avrunder nykomlingen på sprintlandslaget.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Klæbo-rivalen avslører kreftdiagnose: – Snudde opp ned på livet

    Planen var å vende tilbake til landslaget. I stedet måtte han endre hele sommeren.
    av Langrenn.com
    03.10.2026
  • Norsk rekordfest i Tsjekkia: Knuser løyperekordene

    av Langrenn.com
    03.10.2026
  • Reistadløpet åpner Ski Classics finalehelg

    av Leandro Lutz
    03.10.2026
  • Slo Klæbo – nå leverer han for Northug

    av Ingeborg Scheve
    02.10.2026
  • Landslagssjefen slår tilbake: – Jeg vil ikke bruke ordet «uheldig»

    av Ingeborg Scheve
    02.10.2026