”Det er ikke noe hokus pokus, vi gjør ting veldig enkelt”

av Kjell-Erik Kristiansen • 27.10.2025
– Det er mange andre land som spør og lurer på hvorfor Norge er så gode. Men det er ikke noe hokus pokus, men konservativ trening og at vi gjør ting veldig enkelt. Den fungerende landslagssjefen løfter fram miljøet på landslaget som en annan viktig faktor til hvorfor Norge dominerer i langrennsverdenen.

– Det er mange andre land som spør og lurer på hvorfor Norge er så gode. Men det er ikke noe hokus pokus, men konservativ trening og at vi gjør ting veldig enkelt. Den fungerende landslagssjefen løfter fram miljøet på landslaget som en annan viktig faktor til hvorfor Norge dominerer i langrennsverdenen.

– Hva er hemmeligheten med det norske landslaget?
Fungerende landslagssjef Per Elias Kalfoss får ofte spørsmålet fra andre nasjoner.
Ikke så rart kanskje. Norge tok 40 prosent av alle top-10-plasseringene forrige sesong, og mange andre land begynner å bli lei av å se i stort sett bare norske flagg i toppen av resultatlistene.
Spesielt på herresiden.
– Men vi gjør det veldig enkelt. Trener konservativt. Dessuten viser flere av de beste løperne et eksepsjonelt høyt nivå på mange områder.
Kalfoss nevner resultater fra både løping og sykling der flere av langrennslandslagets løpere har hevdet seg på nivå med de som er på toppnivå i disse idrettene.

FUNGERENDE LANDSLAGSSJEF Per Elias Kalfoss sier at det ikke er noe hokus pokus bak de store norske framgangene. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Satser mer på høyde
– Men vi må tørre å ta tøffe grep. Etter VM i Falun 2027 kommer det to mesterskap i høyden, og vi kommer til å satse mer på høydetrening. Da må vi dra fram gammel kompetanse og støtte oss på erfaring og kunskap fra Olympiatoppen, sier Kalfoss.
De norske herrene har vært helt overlegne de siste sesongene. Damene sliter litt mer med svenskene.
Per Elias Kalfoss mener dog at Norge har gjort et smart drag som kommer til å bli vellykket.
– Med Marit Bjørgen har vi fått inn sterkere kompetanse på damesiden. Vi ser allerede resultatene, men det er jo ikke slik at vi ser kjempesteg med en gang. Prosessen vil bære frukter.

Les også: Dramatiske kutt – sparer landslaget

Satser på Elon-lagene
Med junior- og rekruttlagene nedlagt vil langrennssjefene satse mer på Elon-lagene.
Nå vet vi at flere løpere har takket nei. Det er ganske dyrt for deltakerne, men det er ifølge Kalfoss ikke hovedårsaken.
– Nei, vi har hatt et møte med de løperne som ikke ville være med på Elon. Årsaken var for de aller fleste sportslig. Mange har gått til privatlag, og det er selvfølgelig en utfordring for oss. Vi må være så gode at vi er et like atraktivt tilbud.
Nå ønsker skiforbundet å øke tilskuddene til Elon-lagene, men det økonomiske situasjonen er som alle vet vanskelig.

LANGRENSSJEFEN Cathrine Instebø har klare mål til tross for harde økonomiske tider. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

– Må prioritere
– Vi må prioritere i dag. Målet er å være best, og vi har lagt en plan med fire punkter fram mot 2030, sier langrennssjefen Cathrine Instebø.
– Vi vil gi flere mulighet til å oppleve gleden ved å gå på ski. Dessuten starter vi et rekrutteringsprogram i klubbene. Og vi tar konkrekte tiltak for å beholde frivilligheten.
Instebø er også opptatt av å skape prestasjonsnivåer, øke den kommersielle verdien og styrke posisjonen som nasjonalidrett.
– Fortsatt er vi attraktive på sponsorsiden. Men vi må kompensere for prisøkningen og det krever at vi også øker inntektene. Derfor er det også viktig med profiler.
– Vi må skape spenninger og underholdning. Nå kommer det fire år med mesterskap, så det er en viktig periode, legger Instebø til.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    Håvard Sandstad Eidsmo (bildet) vant den tunge langdistansen på O-festivalen i Trondheim i helgen. Det ga en plass på den norske laget til verdenscupens neste runde i Tsjekkia i begynnelsen av august. Alle løpene kan du se direkte og eksklusivt her på langrenn.com.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Påmeldingen til Ring Frei 2026 er åpen

    av Leandro Lutz
    24.06.2026
  • – Hele kulturen er bedre i Norge

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026