Valnes stikker fingeren i jorda: – Det var en bedriten finale

av Ingeborg Scheve • 16.12.2023
Erik Valnes var langt fra fornøyd med sprintfinalen under verdenscupen i Trondheim
Erik Valnes var sjanseløs i finalen på sprinten under verdenscupen i Granåsen: Gikk i mål nesten 16 sekunder bak pallen. Nå tar han grep, og røper store planer.

Erik Valnes ble parkert i finalen på skøytesprinten under prøve-VM i Granåsen fredag. Han var i kaller en spade for en spade. 

– Det var en bedriten finale for min del. Det gikk så hardt fra start. Jeg kom aldri inn i det, sier Valnes, som var nesten 15.42 sekunder bak vinneren Johannes Høsflot Klæbo.

Les også: Klæbo lekte seg med konkurrentene i Granåsen

27-åringen fra Bardufoss har vunnet tre av fire klassisksprinter denne sesongen, men jobber fortsatt med å knekke koden på samme øvelse i skøyting. 

– Det er ikke det at jeg ikke prøver, men jeg skyter ikke like fort og lett opp på sida som jeg gjør i klassisk. Det er litt vanskeligere. Man tar litt større plass i skøyting, sier Valnes, og forklarer: 

– Jeg prøvde å komme forbi Matz William (Jenssen), og tenkte at nå skulle jeg sikre meg å ta en og en posisjon der og være med å kjempe om en pallplass på oppløpet. Så jeg prøvde å ni-spurte forbi han opp bakken der, og stivnet totalt. Da han svarte var det ikke noe mer å gå med, rett og slett. 

Nå tar han grep, og han mener han har forutsetninger for å lykkes med det. 

– Jeg er nummer seks her, og på en god dag er jeg på pallen. Jeg har vært i finalen på tre av fire skate sprinter. Så litt mer fokus nå. Jeg må bare prøve igjen på neste skøytesprint. Jeg føler meg bra på det, men det siste lille, det har jeg i klassisk men ikke i skøyting, sier Valnes, og legger til: 

– Formen er jo bra, og det betaler seg. Og nå får jeg en skiathlon her i Granåsen som ikke har noen konsekvenser for noe annet. 

Nettopp det skal Valnes utnytte. 

– Jeg har jo mine arbeidsoppgaver som er litt teknisk, blant annet i padling der jeg har litt å tenke på for å treffe best mulig. Det motiverer å ha noen oppgaver å gjennomføre. 

Vil bli komplett 
Valnes røper også at han har ambisjoner utover sprint. Så langt denne sesongen står han med en seier, en tredjeplass og en femteplass på de distanserennene han har gått. Det tilskriver han sin grunnleggende filosofi om allsidighet. 

– Jeg har slått igjennom først i sprint, men jeg har hele tida trent som en distanseløper. Jeg vet jeg har litt potensial der, og ser framgang og stoler på den treninga. For min del har det vært smartere å ikke spisse treninga for mye mot en disiplin. Det betaler seg, sier Valnes. 

Vil på pallen i Tour de Ski
Nå skal Valnes bruke resten av prøve-VM i Trondheim til å gjøre seg uunnværlig i Tour de Ski-troppen.

– På skiathlon er det å henge med og se hva jeg kan få gjort på skøytedelen. Jeg har lyst til å vise for meg sjøl at jeg funker greit i skøyting og på litt lenger løp. 

Hva tenker du om muligheten for å få gå Tour de Ski? 
– Jeg tror de skal jobbe godt for å komme rundt meg der, sier Valnes, som prioriterer den ni dager lange konkurransen høyt. 

– Det er jo årets mesterskap i denne mellomsesongen, og det er høydepunkt nummer to hver vinter når det er mesterskap. Ved å være en allsidig skiløper i Tour de Ski får du alt trykket inn ganske kompakt. Så det betyr det automatisk litt.

Valnes er spesielt tilfreds med årets program for Tour de Ski, med blant annet to litt lengre distanser.  

– Det er litt tilbake til slik det var før, og det er bra. Programmet har blitt litt firkantet og litt kjedelig, med blant annet en del jaktstarter som bare innbyr til at feltet bare samler seg og så blir det en saueflokk. Så dette er litt å begynne på nytt. 

Og med den formen han har for tida, anser han seg selv om en mann for sammenlagtpallen.

– Ja, det tror jeg faktisk, sier Erik Valnes til Langrenn.com. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Alt om NM del 1: Karrieren står og faller på tre dager på Gåsbu

    Sjelden har det vært så mye i spill på et Norgesmesterskap i langrenn. Her er alt du må vite av program, favoritter og outsider til NM del 1 på Gåsbu.
    av Ingeborg Scheve
    15.01.2025
  • Se skistjernene direkte på Ski Classics «Live Sessions» i dag

    av Ingeborg Scheve
    15.01.2025
  • Går sju renn på ti dager i tre land i jakten på en plass i VM-troppen

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2025
  • Løypeendringer for Engadin La Diagonela 2025

    av Langrenn.com og Ski Classics
    14.01.2025
  • Skistad får refs: – Ikke bra

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2025