Eks-kjæresten til Tiril Eckhoff blir ny landslagstrener
35-åringen skal være klar som ny trener for herrenes elitelandslag – etter at Arild Monsen mistet jobben.
Skiforbundet lyste ut stillingen som trener for herrenes elitelandslag midt i april, etter at Arild Monsen ikke fikk fornyet sin kontrakt med landslaget.
Nå skal en ny trener være ansatt. Ifølge TV 2 skal Ånund Lid Byggland gå inn som trener for elitelandslaget sammen med Eirik Myhr Nossum.
Se også:
Sjokkmelding: Ferdig som landslagstrener
Hentes inn fra regionlaget
35-åringen kommer til elitelandslaget etter to år som trener for regionlaget Oslofjord.
Blant utøverne Byggland hadde ansvaret for i Team Elon Oslofjord, er Milla Grossberghaugen Andreassen og Ingrid Bergene Aabrekk som begge gikk OL i vinter, Edvard Sandvik og Matz William Jenssen.
Skiforbundet vil ikke kommentere saken nærmere.
Byggland har også erfaring som tidligere eliteløper i langrenn. Han har gått fem verdenscuprenn for Norge, og står også med NM-sølv i sprint fra 2013.
Eks-kjæresten til Tiril Eckhoff
Ånund Lid Byggland var samboer med tidligere skiskytterstjernen Tiril Eckhoff i 14 år. De to var forlovet da forholdet tok slutt i mai 2025.
Les mer:
Eckhoff om samlivsbruddet: – Jeg kastet ham ut
FAKTA: Ånund Lid Byggland (35)
2006-2018: Toppidrettsutøver langrenn
2018-20200: Njård – langrennstrener
2020-2022: Wang Toppidrett – langrennstrener
2020-2021: Nård sportslig leder
2021-2024: Fossum IF trener/hovedansvarlig Fossum Elite og hovedtrener langrenn Fossum IF
2024: Team Elon Oslofjord – trener/hovedansvarlig
2020: Ferdigutdannet lærer – adjunkt m/opprykk










