En helt utrolig framgang

av Erik Borg • 29.03.2022
Som ungdom imponerte ikke Andreas Fjorden Ree veldig. Som junior var han fortsatt et stykke bak de beste. I fjor var han ikke kvalifisert til å delta på NM. Tirsdag var han landets beste senior.

Som ungdom imponerte ikke Andreas Fjorden Ree veldig. Som junior var han fortsatt et stykke bak de beste. I fjor var han ikke kvalifisert til å delta på NM. Tirsdag var han landets beste senior.

Andreårssenioren har hatt en komet-utvikling de siste årene. I år ble det gull på stafetten under U23-VM og nå NM-gull på femmila.

– Jeg er overrasket over at jeg klarte å slå så gode skiløpere som jeg gjorde. Artig at jeg klarte det, sier 21-åringen.

– Du var offensiv?
– Jeg åpnet ikke rolig.

Fram til seniortiden var ikke Ree av de aller beste.

– Som sisteårsjunior var jeg langt unna toppnivået. I norgescupen var jeg topp 20 i mitt siste renn. På Hovedlandsrennet var jeg på plass 90–100 siste gangen jeg deltok.

Under NM i 2017 deltok han på 10 kilometer fristil. Han hadde den 404. beste tiden. Juniorer og seniorer gikk sammen. I 2019 var det samme distanse. Ree hadde avansert til 150. plass. I Harstad var det 50 kilometer tirsdag og det ble klar seier.

– Hvordan har det vært mulig å ta slike kvantesprang?
– Jeg er veldig dedikert og har trent bra. Det har gitt framgang. Jeg har alltid vært ivrig på ski og kan takke mamma og pappa for det. De er også ivrige.

I fjor fikk han ikke gått NM siden han hadde for dårlige meritter å vise til. I pandemi-året var det bare de beste som fikk delta. Nå viste trønderen nivå på mindre renn lokalt og i Sverige forrige sesong. Dermed rykket han opp fra kretslaget til regionlaget for Midt-Norge. Nå kommer 2000-modellen trolig inn på rekruttlandslaget eller kanskje direkte til elitelandslaget.

Øving gjør mester. Få trener så mye som Andreas Fjorden Ree.

Var overtrent
Dette treningsåret blir det over 1000 timer. Året før var det 1050–1100 timer. Litt studier blir det også på NTNU i Trondheim. Han er fra og bor på Støren. Faren Martin Ree er tilknyttet langrennslandslaget som fysioterapeut.

Om det stort sett har vært framgang som senior, har det også vært motgang. I september i fjor måtte 2000-modellen sette bremsen på. I hvert fall gå ned på intensiteten i treningen. Kroppen var overtrent. Ved juletider hadde utøveren fra Støren Sportsklubb kommet seg betraktelig. Siden er det stort sett blitt trent som ønskelig.

For tre uker siden fikk han korona. Den satt i i to uker.

– Den siste uka innen NM fikk jeg trent bra.

Tenker på VM
– Hvor skal det ende?

– VM i Granåsen i 2025 er et stort mål.

I Trondheim er det også 50 kilometer i fristil, men om tre år er det fellesstart.

– Jeg må bli bedre til å spurte, sier Andreas.

På U23-VM ble det sjetteplass på klassisk-rennet, men hans beste stilart har vært skøytingen. På NM i Harstad ble det 20. plass på klassisk-rennet lørdag.

Komplette resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    Har gått nesten 300 verdenscuprenn, tre OL og seks VM. Nå tvinges hun til å avslutte karrieren.
    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026