Er ett steg nærmere OL
Denne mannen har brukt sommeren godt. Fredag er 25-åringen fra Vind IL kanskje dagens lykkeligste.
Johannes Høsflot Klæbo var overlegen fra prolog til finale. Men mannen som ble nummer to viser at han helt sikkert skal til verdenscupåpningen i Ruka neste uke.
Ansgar Evensen elsker å gå klassisk sprint. Det var det ingen tvil om på sprinten under sesongåpningen på Beitostølen fredag ettermiddag.
– Dette er ett av de viktigste rennene for meg denne sesongen, sier Evensen til NRK etter andreplassen.
Erik Valnes blir nummer tre.
Even Northug ryker ut allerede i kvartfinalen
Vinterens store gjennombrudd Oskar Opstad Vike var forventet å være en av de største favorittene. Men 21-åringen, som gikk seg rett inn på elitelandslaget i sin første sesong på seniornivå, må se sesongåpningen fra sidelinja.
Les mer: Brudd i ryggen stopper landslagskometen – nå glipper sesongstarten
Sesongåpning Beitostølen 2025 – Resultater
Finale menn, klassisk
1. Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen IL, 2:29.20
2. Ansgar Evensen, Vind IL, +0.33
3. Erik Valnes,
4. Aron Aakre Rysstad,
5. Aleksander Elde Holmboe,
6. Richard Jouve, Frankrike,
Saken oppdateres
Sesongåpningen på Beitostølen fortsetter med distanserenn resten av helga. Lørdag er det10 kilometer klassisk, søndag er det 10 kilometer fristil, begge med individuell start.
Se også: Klæbo avslører: Så lenge vil han fortsette å satse
Avgjørende uttaksrenn
Sesongåpningen på Beitostølen går parallelt med den svenske i Gällivare. Programmet for begge er det samme: Klassisk sprint fredag, 10 kilometer klassisk på lørdag og 10 kilometer fristil på søndag.
I løpet av de tre renndagene blir det klart hvilke løpere som skal gå verdenscupåpningen i Ruka 28. til 30. november, som også er første steg på veien til OL 2026.
NRK sender fra Beitostølen. Alle konkurransene fra Gällivare sendes både direkte og i opptak på strømmekanalen SC Play, inngår i medlemskap på Langrenn.com. Se sesongåpningen i Gällivare på SC PLAY HER
Se også: Alt om sesongåpningen i langrenn – Program og TV-tider
Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com
Slik blir OL-sesongen
De norske og svenske sesongåpningene er den andre store rennhelga denne sesongen. For en uke siden fro FIS-sesongen i gang med tre renn i Muonio i Finland.
OL 2026 arrangeres i Milano/Cortina 6. til 22. februar.
Se også: Alt av program for OL 2026, Tour de Ski og verdenscupen i langrenn










