21-åring fra Næroset med skrell i prologen på Beitostølen

av Langrenn.com • 21.11.2025
– Den prestasjonen der, det er stort, jubler NRKs ekspertkommentator etter regionlagsløperens skrell i prologen på Beitostølen.

– Den prestasjonen der, det er stort, jubler NRKs ekspertkommentator etter regionlagsløperens skrell i prologen på Beitostølen.

Det handler sjelden om hvem som vinner, men hvor mye Johannes Høsflot Klæbo vinner med – og hvem som tar de 29 neste plassene i prologen, og dermed går videre til finalene. Og Klæbo var klart raskest i prologen på fredagens klassisksprint under den norske sesongåpningen på Beitostølen fredag formiddag. 

– Det var gøy. Det er tungt å komme i gang med sprint. Målet er bare å få en gjennomkjøring, sier Klæbo til NRK etter prologen. 

29-åringen vinner med over to sekunders nivå til Harald Østberg Amundsen på andreplass. 

– Det var opptur å gå inn til andreplass. Det har kriblet litt for sprint. Jeg har hatt en del dager på trening i høst der jeg virkelig har blitt knust, sier Amundsen.

Så langt har han i hvert fall berget både finaleplass og den nyetablerte barten. 

– Jeg sa at barten ryker om jeg går dårlig i dag, kommenterer 27-åringen fra Asker. 

Ansgar Evensen blir nummer tre. 

Se også: Klæbo avslører: Så lenge vil han fortsette å satse

Dagen skrell

Dagen skrell er det andreårs senior Kristian Kongssund som står for. 21-åringen fra Team Elon Innlandet går ut på et sent startnummer, men feier inn til femteplass og får ekspertene til å juble. 

– Den prestasjonen der, det er stort. Det viser nok en gang hvor ekstremt høyt nivå det er blant de nest beste i Norge, utbryter Fredrik Aukland fra kommentatorboksen. 

Juniorkometen Lars Heggen går inn hårfint bak blant de ti beste. 20-åringen fra Harestua har allerede herjet med senioreliten i flere år. Nå skal han opp i voksenklassen på ordentlig, som en av ni løpere i det nyetablerte allround-satsingslaget til Team Aker Dæhlie.

Se også: Fem unge talenter å holde øye med i 2025-26

Sesongåpning Beitostølen 2025 – Resultater

Topp 3 menn, prolog

1. Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen IL, 2:28.56
2. Harald Østberg Amundsen, Asker SK, +2.09
3. Ansgar Evensen, Vind IL, +2.25

Fullstendige resultater

Heat og finaler starter klokka 13:30. 

Avgjørende uttaksrenn

Sesongåpningen på Beitostølen går parallelt med den svenske i Gällivare. Programmet for begge er det samme: Klassisk sprint fredag, 10 kilometer klassisk på lørdag og 10 kilometer fristil på søndag. 

I løpet av de tre renndagene blir det klart hvilke løpere som skal gå verdenscupåpningen i Ruka 28. til 30. november, som også er første steg på veien til OL 2026. 

NRK sender fra Beitostølen. Alle konkurransene fra Gällivare sendes både direkte og i opptak på strømmekanalen SC Play, inngår i medlemskap på Langrenn.com. Se sesongåpningen i Gällivare på SC PLAY HER 

Se også: Alt om sesongåpningen i langrenn – Program og TV-tider

Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com

Slik blir OL-sesongen

De norske og svenske sesongåpningene er den andre store rennhelga denne sesongen. For en uke siden fro FIS-sesongen i gang med tre renn i Muonio i Finland. 

OL 2026 arrangeres i Milano/Cortina 6. til 22. februar. 

Se også: Alt av program for OL 2026, Tour de Ski og verdenscupen i langrenn

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Jubler etter dramatisk FIS-møte: Reddet femmila i Holmenkollen

    FIS ville nok en gang skrote femmila i Holmenkollen neste år, kaller den tradisjonsrike klassikeren er «en dårlig idé». Ble nedstemt.
    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Stjernen sjokkerer: Slutter på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • OL-stjernen ute på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    07.05.2026
  • Team Consto drukner i søknader – henter inn fem nye talenter

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Bli bedre i diagonalgang

    av Langrenn.com
    07.05.2026