Besto avgjørende medisinsk test
Mistet sesongåpningen på Beitostølen, men friskmeldes i tolvte time til verdenscupåpningen i Ruka.
Langrennsprofilen har vært plaget med en seiglivet akillesskade i lang tid, og måtte derfor stå over sesongåpningen på Beitostølen.
Men torsdag melder Astrid Øyre Slind at hun rekker verdenscupåpningen i Ruka. Der er hun tatt ut til søndagens 20 kilometer fristil med fellesstart.
Til Adresseavisen bekrefter veteranen fra Oppdal at hun nå har fått grønt lyst til å stille til start på søndagens renn under verdenscupåpningen i Ruka.
Det ble klart etter en hardøkt hardøkt torsdag formiddag. Dermed har Slind bestått den medisinske testen som var avgjørende.
– I samråd med en fysioterapeut, sjekket vi ut skaden før og etter hardøkta i dag, og det så fint ut. Han er positiv, sier Slind til Adressa.
At 37-åringen nå har fått klarsignal, betyr ikke at hun er friskmeldt fra skaden. Hun er fortsatt ikke klar for å gå klassisk, og vil inntil videre fokusere på skøyting.
– Planen nå er å gå i Ruka, og se hvilke reaksjoner jeg får av det. Deretter blir det en vurdering om jeg kan teste ut klassisk fra neste uke av, og hva som skjer videre inn mot verdenscuphelga i Trondheim, sier Slind.
Se også: Fly forbanna etter Ruka-uttaket: – Elendig håndverk
Tre viktige dager
På programmet i Ruka står 10 kilometer klassisk, klassisk sprint og 20 kilometer fristil med fellesstart. Av disse er det bare klassisk sprint som også står på programmet i OL. Men alle resultater fra verdenscupen vil telle i et OL-uttak.
Se også: Alt om verdenscupåpningen i langrenn og skiskyting – Program og TV-tider
Veien til OL
Kort oppsummert gjelder at de som ikke har gått verdenscup før jul, er ikke med til OL i februar: I uttaket teller ferske resultater fra øverste nivå. Og i den sammenheng står og falle alt på fire helger før jul og ett renn i Tour de Ski.
Den første av disse helgene var den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen, som også er første steg på veien til OL 2026.
I løpet av de tre renndagene på Beitostølen ble det klart hvilke løpere som skal gå verdenscupåpningen i Ruka 28. til 30. november, og hvem som må gå styggfort i Norgescupåpningen på Gålå samme helg.
Deretter venter tre verdenscuprenn i Trondheim helga 5. til 7. desember, der samtlige øvelser står på programmet og Norge kan stille med nasjonal kvote i tillegg til den ordinære verdenscupkvoten. Disse plassene fordeles etter Norgescupåpningen på Gålå.
Den siste verdenscuprunden før jul går i Davos fra 12. til 14. desember. Der er det kun en OL-øvelse på programmet: 10 kilometer fristil med individuell start.
Etter det gjenstår det kun en klassisk sprint i verdenscupen før OL-uttaket i januar. Den går under Tour de Ski.
OL 2026 arrangeres i Milano/Cortina 6. til 22. februar.
Uttaket til OL baseres på følgende i rangert rekkefølge:
1. Relevante resultater i verdenscupen 2025/26
2. Resultater i 2024/25
3. Prestasjoner i tidligere mesterskap er meritterende
(Kilde: Skiforbundets sesonginformasjoner 2025-26)
Se også: Alt av program for OL 2026, Tour de Ski og verdenscupen i langrenn










