Ferdig som skipresident

av Langrenn.com • 22.12.2025
ove Moe Dyrhaug, president of the Norwegian Ski Federation, after the Men's Cross Country Skiing 20 km mass start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on December 16, 2023 in Trondheim.
Tove Moe Dyrhaug er ferdig som skipresident i Norges Skiforbund. Etter 14 år i skistyret, inkludert fire som leder, er det slutt.

Tove Moe Dyrhaug er ferdig som skipresident i Norges Skiforbund. Etter 14 år i skistyret, inkludert fire som leder, er det slutt.

Etter snart fire år som øverste leder for Norges Skiforbund, melder Tove Moe Dyrhaug at hun går av som skipresident til våren. Hun skal over i en helt annen jobb til sommeren. 

Dyrhaug presiserer overfor VG at hun har fått tilbakemeldinger på at hun er ønsket videre, men at hun har takket ja til en annen jobb. 

Turbulente tider

Dyrhaug kom til vervet som skipresident fra jobben etter 18 år som arrangementsansvarlig og daglig leder i Rosenborg Ballklubb, og ble tidenes første kvinnelige skipresident. Hun gikk inn i jobben med visjonen om at forbundet «måtte bygge lag og dra i samme retning». 

Hennes periode som skipresident har vært preget av skandaler, personkonflikter og drama. Dyrhaug kom inn etter Erik Røste, midt i en opprivende konflikt i hoppledelsen. Dette var noe av det første hun måtte håndtere. Siden har det fortsatt å storme i organisasjonen, ikke minst rundt vinterens Ski-VM i Trondheim. 

Se også: Gigantskandalen i Ski-VM tar av – nå gransker politiet hele styret

Ski-VM kostet

Dyrhaug innrømmer at tida etter Ski-VM har kostet. 

– Tiden etter ski-VM har vært en utfordrende periode for meg personlig, sier Dyrhaug – før hun fortsetter:

– Men først og fremst for medarbeidere, frivillige og samarbeidspartnere/leverandører og andre involverte som jobbet og bidro langt mer enn forventet for å lage et mesterskap som ble omtalt som «et nytt nivå». Så kom denne baksmellen sent etter prognoser med overskudd.

Synes hun har utrettet mye

På Dyrhaugs egen liste over ting hun er fornøyd med å ha utrettet står blant annet dette: 

  • Få slutt på hoppkonflikten
  • Mer åpenhet og kommunikasjon, blant annet med å innføre informasjonsmøter med alle i organisasjonen etter alle møter i skistyret
  • Alle kretser har nå egne skiklubb-utviklere, som ifølge henne er viktig for rekruttering og samarbeid med kretsene
  • Alpin-VM til Narvik i 2029
  • Ski-VM 2025 i Trondheim – en folkefest
  • Økonomien i Skiforbundet er nå stabil, og de bygger opp igjen egenkapitalen etter flere tunge år

– Vi har levert overskudd to år på rad, tross underskudd i ski-VM. Nå har vi vedtatt et nytt budsjett for 2026, men fortsatt stram økonomistyring, sier hun til VG. 

Utfordringen fortsatt den samme

Dyrhaug legger ikke skjul på at jobben har vært krevende, og at den største utfordringen for forbundet er den samme nå som da hun kom inn. 

– Skiforbundets største utfordring er at alle i organisasjonen dra i samme retning, må ha respekt for hverandres roller og jobb. Pekeleken har vært pågående. Bredde og topp, gren og krets må jobbe sammen og utfylle hverandre, sier Dyrhaug til VG, og fortsetter.

– Alle har viktige roller for at vi fortsatt skal være verdens beste skinasjon og oppnå skiglede for alle.

Nå er Dyrhaug altså ferdig som skipresident. 60-åringen har meldt fra til valgkomitéen om at hun ikke tar gjenvalg på skitinget i juni. 

Tove Moe Dyrhaug går inn i jobben som daglig leder i «Trondheim 2030», en organisasjon som jobber for å synliggjøre byens kulturarv.

Trondheim, Norway (NOR): William Poromaa (SWE), Remi Lindholm (FIN), Johannes Hoesflot Klaebo (NOR), (l-r) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass men, Trondheim (NOR). Foto: Modica/NordicFocus.
Ski-VM i Trondheim ble en folkefest, men i etterkant av mesterskapet har det stormet rundt arrangør-selskapet, der Skiforbundet med Tove Moe Dyrhaug i spissen eide 60 prosent. Foto: Modica/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Aebersold og Viktor Svensk slo tilbake på O-ringen

    Simona Aebersold og Viktor Svensk slo kraftig tilbake på den andre etappen av O-ringen femdagars i Göteborg. Begge ble nummer 3 på den første etappen mandag, men nå leder de etter en ny svært tung og krevende etappe. De norske forhåpningene om en totalseier fikk en skikkelig knekk.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.07.2026
  • OL-stjernen avslører: Gravid!

    av Langrenn.com
    21.07.2026
  • Avslører ny kjæreste: – Kjekk og artig bygdegut

    av Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • Ny melding til svenskene: – Send meg nummeret til Kong Carl Gustaf!

    av Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • SYKKELTRENING: Terskel – hev laktatterskelen din, drag for drag

    av Langrenn.com
    21.07.2026