Finn-Hågen Krogh går for VM i 2025

av Ingeborg Scheve • 28.04.2023
Finn-Hågen Krogh vil tilbake i VM-troppen. 32-åringen har planene klare, og millionæren Benn Eidissen i ryggen.

– Nivået i norsk langrenn har nesten aldri vært bedre enn det er nå. I alle fall med tanke på hvor mange som er gode nok til å gå verdenscup. Det å få en plass på det norske langet i VM i Trondheim kommer til å bli ekstremt vanskelig. Men ikke umulig, sier Krogh, og utdyper:

– Mine ambisjoner framover er i første omgang å komme tilbake på det nivået jeg var på for noen sesonger siden. Og det overordnede målet er å gå VM i Trondheim i 2025. Det er selvfølgelig en lang vei dit, så i første omgang skal jeg trene meg opp, og ta steg for steg fysisk. Jeg trives veldig godt med å være langrennsløper, og gleder meg til å ta fatt på den utfordringen, sier Finn Hågen Krogh.

Han vet at han har en lang vei å gå. På sprinten under NM på Gjøvik i vinter var han blant de 12 raskeste i prologen. Deretter tok han seg til semifinalen. Der røk han ut grunnet egen taktisk feilvurdering. Farten var det imidlertid lite å utsette på, selv om resultatet var niendeplass.

Les også
Finn-Hågen Krogh: – Jeg fikk mer selvtillit i NM, så jeg går på en ny sesong

Fortsetter på regionlaget
Krogh fortsetter på Team Elon Nord-Norge også kommende sesong. Der har han vært i flere år, og er godt fornøyd med både det sportslige, det sosiale og samarbeidet med lagets trener, Kristian Skogstad. 

Men nå som VM er et uttalt mål, må Krogh spisse satsingen enda ett hakk. Planen skal spikres de neste ukene. 

– Jeg trives veldig godt i miljøet på laget. Rent treningsmessig er jeg inne i en planleggingsfase om hvordan det skal legges opp. Jeg har en ganske tydelig plan oppe i hodet om hva jeg må endre på, og hva jeg må forbedre, sier Krogh.

Saken fortsetter under

Finn-Hågen Krogh gjorde en solid innsats på NM-sprinten på Gjøvik, men vet det er et stykke derifra til VM-troppen i 2025.

Betyr ekstremt mye
Selv om Krogh har god sportslig oppfølging på regionlaget og mye erfaring etter et par tiår med elitesatsing, ett OL, fire VM, 161 verdenscuprenn og 28 pallplasser, er han avhengig av private sponsorer for å finansiere satsingen. 

Nå har Krogh sikret også den økonomiske delen av VM-prosjektet: Han har Benn Eidissen med sitt selskap Eidissen Consult Holding AS i ryggen. 

– Samarbeidet med Benn er fantastisk. Det gir meg muligheten til å satse fullt og helt med en trygg økonomi. Det er avgjørende for meg når jeg skal satse så hardt som jeg ønsker å gjøre, sier Krogh i en pressemelding, og poengterer at samarbeidet med Eidissen er mer enn bare et forretningsmessig sponsorat. 

– Benn gir meg den følelsen at han ikke bare støtter meg for å få gode resultat, men at han liker meg som person. Det betyr ekstremt mye, og gir meg selvtillit, sier Krogh.

Gleder seg over å kunne bidra
Benn Eidissen forteller at den følelsen som Krogh sitter med, er gjensidig. Han har fulgt stayeren fra Tverrelvdalen i snart et tiår. For han var det lett å gå inn for å forlenge samarbeidet med Finn-Hågen Krogh.

– VM i Trondeim arrangeres i 2025, åtte år etter at Finn-Hågen sikret oss staffettgullet på 4×10 km under VM i Finland i 2017. Jeg hadde gleden av å oppleve Lahti-triumfen på nært hold. Når finnmarkingen nå ønsker å kjempe seg til en VM-plass igjen, vil jeg selvsagt være med på det også, sier Benn Eidissen, og legger til at han gleder seg over at landslaget fant plass til Didrik Tønseth kommende sesong.

– Det å få feire gullet sammen med Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby og Finn-Hågen Krogh i Lahti er noe av det største jeg har opplevd. Jeg fryder meg over at Didrik fikk plass på landslaget, og det er en ære å få bidra til at også Finn-Hågen får muligheten til å sloss om en plass i VM-laget om to år.

Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby og Finn-Hågen Krogh vant VM-stafetten i Lahti 2017.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Therese Johaug of Norway after women’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Johaug med ny beskjed om framtida

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025

FlerE artikler

  • Johaug om OL-planene: – Jeg er ikke klar

    Therese Johaug hadde lovet å komme med en avgjørelse om OL-satsingen etter påske. Dette sier hun nå.
    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025
  • Skiskytterstjernen blir pappa igjen

    av Langrenn.com
    25.04.2025
  • Skistjernen avslører: – Jeg levde som en rockestjerne

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025
  • Finlands skiskyttere i framgang under norsk ledelse

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2025
  • Tar oppgjør med folk som betaler andre for å trene for seg på Strava

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025