FIS fjerner femmila i Kollen og bysprinten i Drammen
Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) fjerner femmila i Holmenkollen fra terminlista neste sesong. Det blir heller ingen sprint i Drammen i 2025. Det bekrefter rennleder i FIS Mikael Lamplot overfor media.
I stedet for bysprinten i Drammen og femmila i Kollen, blir det nå tre individuelle verdenscuprenn i Holmenkollen i 2025.
– Jeg har gjort det jeg kan for å påvirke til å bli en femmil i Kollen, men det handler om å gi og ta. Nå blir det heller tre individuelle renn fredag, lørdag og søndag, sier landslagssjef i langrenn Ulf Morten Aune til VG.
Distansen på de tre individuelle rennene blir fastsatt under FIS-konferansen til våren.
Uheldig for sporten
Flere løpere sier at de synes det er synd både at femmila og bysprinten i Drammen tas av terminlista neste år.
Mange eksperter har dessuten poengtert at det å arrangere skirenn i urbane settinger der folk ferdes er avgjørende for sporten. I den sammenheng er bysprinter viktige for interessen, rekrutteringen og framtida for langrenn, som mister stadig flere TV-seere.
Les også:
Petter om framtidas langrenn: – Bysprinten er et skoleeksempel
Historisk
Femmila i Holmenkollen ble arrangert første gang i 1888, og har med få unntak vært et fast innslag på terminlista siden 1902 (i 1908, deretter fire ganger på grunn av snømangel, samt grunnet OL i 1994 og ombygging av riksanlegget i 2009, samt i krigsårene 1941-1945). Nå blir det heller ikke satt opp neste vinter.
I vinter var det Simen Hegstad Krüger og Ragnhild Gløersen Haga som vant femmila i Holmenkollen. Det var også første gang damene gikk 50 kilometer i verdenscupsammenheng.
Også bysprinten i Drammen har lange tradisjoner. Den har vært fast på terminlista i over 20 år. Sprint ble en del av verdenscupen i langrenn første gang i sesongen 1995/96.
Hans Christer Holund: – Helt greit
Hans Christer Holund, som la opp etter femmila i Holmenkollen i vinter, er enig med FIS. Han tror det blir tøft med femmil bare en uke etter femmila i VM. Det så man blant annet i fjor vinter, da mange valgte å stå over rennet.
Holund mener derfor det er bedre å droppe rennet kommende sesong, og heller sette det opp igjen i 2026, og da fortrinnsvis som verdenscupfinale.
– Avslutt verdenscupen med femmila i Kollen, og gjør det til tradisjon. De siste årene har altfor mange av de beste løperne stått over femmila fordi de ønsker å spare seg til sprint i Drammen etterpå eller andre renn senere i sesongen, sier han til VG.
Holund mener samtidig at FIS bør gjøre en endring i formatet til femmila når det settes opp igjen,: Ta rennet tilbake til røttene med enkeltstart og lange runder.
– Gjør om femmila til enkeltstart i den gamle løypa med tre runder på 16,7 kilometer, så tror jeg vi vil vekke en entusiasme rundt femmila i Holmenkollen vi ikke har sett siden VM 2011.
Leder av Holmenkollen skifestival Stefan Marx er ikke fremmed for Holunds innspill.
– Vi har jo allerede sesongavslutningen i verdenscupen i skiskyting de fleste årene, og det setter et ekstra preg på arrangementet. Det kunne vært spennende å få til noe lignende med de nordiske grenene. Vi er klare for å gjøre verdenscupavslutningen til den folkefesten den fortjener.