FIS opprettholder utestengelsen

av Ingeborg Scheve • 21.10.2025
220219 Alexander Bolshunov of ROC (Russia) competes in men's cross country skiing 30 km during day 15 of the 2022 Winter Olympics on February 19, 2022 in Zhangjiakou. Photo: / COP 217 / VG0245
Bekreftet: Det blir ingen langrennsløpere fra Russland og Belarus i verdenscupen denne vinteren heller, og dermed heller ikke i OL i Milano/Cortina.

Bekreftet: Det blir ingen langrennsløpere fra Russland og Belarus i verdenscupen denne vinteren heller, og dermed heller ikke i OL i Milano/Cortina.

De siste dagene har mye tydet på at det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) ville oppheve utestengelsen. Men nå er det klart at FIS har landet på fortsatt nei til utøvere fra Russland og Belarus også denne sesongen. 

Det bekrefter FIS i en uttalelse tirsdag kveld. Beslutningen kom på overtid, etter et møte som varte i over fem timer. 

Se også:
Russerne raser etter FIS-avgjørelsen: – Vi vil bruke alle tilgjengelige midler

Prestisjenederlag

Vedtaket er dårlige nyheter ikke bare for russiske utøvere. Også den omstridte presidenten i FIS, Johan Eliasch, har jobbet hardt for å få russerne tilbake i løypa både av sportslige og ikke minst økonomiske årsaker.

– Det er et kjempenederlag for den internasjonale skipresidenten. Han har lagt all sin prestisje og makt, all sin list i å vende flertallet til et ja til å ha med særlig russerne i OL til vinteren, sier NRKs ekspertkommentator Jan Petter Saltvedt. 

Jubel i Skiforbundet

De nordiske forbundene jubler. Det samme gjør norske og svenske utøvere. 

– Det var en vanskelig avgjørelse og flere gode diskusjoner. men jeg er glad og lettet for at vi landet på den beslutningen for det er ingenting i krigen som har endret seg siden vi tok det vedtaket, sier Norges skipresident Tove Moe Dyrhaug etter avgjørelsen, og fortsetter. 

– Langvarig krig kan ikke belønnes med deltakelse i verdenscupen og OL. 

VM-kongen Johannes Høsflot Klæbo sier han er lettet. 

– Dette er en beslutning som jeg støtter – og som er i tråd med det jeg mener og har ment om saken. Så lenge russerne er i krig med Ukraina, så bør de holdes utenfor idretten vår. Ja, jeg mener at FIS har gjort en korrekt beslutning, sier Klæbo til TV 2.

OL 2026 arrangeres i Milano/Cortina fra 6. til 22. februar.

Se også: Alt av program for OL 2026, Tour de Ski og verdenscupen i langrenn

Slipper å vurdere boikott

Den svenske skistjernen Linn Svahn har allerede sagt ganger at det ville være uaktuelt for henne å stille i OL dersom utøvere fra Russland og Belarus fikk slippe til. 

Også hennes norske kollegaer har gjentatte ganger sagt at de ikke ønsker å få russerne tilbake, slik den politiske situasjonen er, og så lenge krigen i Ukraina pågår. Nå slipper de å vurdere den varianten.

FIS følger dermed samme linje som det internasjonale skiskytterforbundet (IBU). De fastslo allerede i august at det er uaktuelt å slippe til utøvere fra Russland og Belarus.

Se også: IBU med blankt nei til russiske og belarusiske utøvere i OL

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Dopingdømt langrennsløper sjokkerer i ny idrett

    Tilbake etter fire års utestengelse for doping: Vant FIS-renn etter én måned. Nå overrasker han igjen, på en ny arena.
    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • 19-åringen knuste Klæbo og verdenseliten – nå kan skiforbundet stoppe ham

    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • Katastrofe for Lægreid

    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Skistjernen avslører: Gravid!

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Skrell-seier i Toppidrettsveka

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026