– Trodde det skulle bli min siste sesong
For to år siden var han nær ved å legge opp. Nå står 26-åringen foran sin kanskje største utfordring så langt. Fredag sesongdebuterer han mot Johannes Høsflot Klæbo.
Gikk fra landslagsvraket og «listefyll» til OL-medalje: På under ett år har Victor Lovera seilt opp som en av Frankrikes mest lovende. Han tok fem topp-20 i plasseringer i verdenscupen – mer enn i hele karrieren før 2025/26 – og gikk Frankrike inn til OL-sølv.
Nå har 26-åringen fra Chartreuse i Alpene flyttet til Lillehammer for å trene blant verdens beste, og ved inngangen til VM-sesongen 2027 er ambisjonene skyhøye.
– Jeg har lagt en plan for de neste fire årene, men jeg har også en drøm: Å vinne OL-gull på stafetten i 2030, på hjemmebane i Frankrike, avslører han.
Skal Lovera innfri det, må han blant annet slå Johannes Høsflot Klæbo – mannen som tok seks gull av seks mulige i vinterens OL og har sagt at han satser minst gjennom neste OL.
Derfor har han valgt å tilbringe barmarksesongen på Lillehammer, der han trener med og blant verdens beste. Fredag får han de første svarene. Da sesongdebuterer både Lovera og Klæbo i Toppidrettsveka, med langløpet på Hitra som første konkurranse.
Se også: Alt du må vite om Toppidrettsveka 2026 – Komplett program og sendetider
Ville sette strek som 24-åring
At Lovera skulle gå Frankrike til sølv på OL-stafetten, er ingen selvfølge. Veien til verdenstoppen har vært røff, preget av motgang og usikkerhet. For to år siden var han nær ved å legge opp, bare 24 år gammel.
– Jeg har hatt mange vanskelige sesonger tidligere, og blitt vraket fra det franske landslaget flere ganger, forteller Lovera.
– For to år siden trodde jeg at det skulle bli min siste sesong. Men så kom jeg meg endelig inn på verdenscuplaget, og tok min første topp ti-plassering.
Likevel var det bare så vidt han klarte å sikre seg en plass i OL-troppen i vinter.
– Starten på sesongen som gikk var heller ikke enkel, og jeg hadde nesten gitt opp å komme med til OL. Men jeg fortsatte å trene på, og alt klaffet på akkurat riktig tidspunkt, rett før det siste uttaket, sier Lovera.
26-åringen takket for tilliten med å sikre fransk OL-sølv på stafetten der han gikk ankeretappen, og samt tre individuelle topp-15 plasseringer.
– Det er vanskelig å sette ord på, men jeg tror det å gå ankeretappen på stafetten i OL i Val di Fiemme kommer til å være et av de beste øyeblikkene i livet mitt, sier Lovera, og fortsetter.
– Jeg fikk muligheten til å bære det franske flagget de siste hundre meterne, og det betyr utrolig mye å ta OL-sølv. Jeg ga aldri opp, og jeg er stolt av veien jeg har gått. Å få dele det øyeblikket med venner, lagkamerater og familien min var helt utrolig. Den siste tida har jeg forstått hvor viktig det er å kunne dele de store øyeblikkene med menneskene rundt seg. Det gjør alle disse følelsene og prestasjonene enda sterkere for meg.
Saken fortsetter under

Byttet ut hele skiparken
Før OL-sesongen 2025/26 kjente Lovera at han måtte gjøre en endring for å ta nye steg. Han bestemte seg for å bytte ut hele skiparken.
– Det var et risikabelt valg å bytte utstyr rett før et så stort mål, men jeg bestemte meg for å gjøre det fordi jeg ønsket et tettere samarbeid med skiprodusenten min. Jeg ville at det skulle føles nesten som en familie, der alle jobber sammen og prøver å bli bedre hver eneste dag. Og det er noe jeg er veldig fornøyd med etter denne første sesongen, sier Lovera, og fortsetter:
– For eksempel da vi bestemte oss for at jeg skulle gå over til 202-centimeters klassiskski midt i sesongen, rett før OL, og alle på fabrikken hev seg rundt og reagerte veldig raskt. Etterpå gikk jeg mitt livs beste klassiskrenn på OL-femmila, med det jeg helt ærlig mener er de beste klassiskskiene jeg noen gang har hatt.
Se også: Bytter ut hele skiparken før OL-sesongen
Har lagt en ny plan
OL-gjennombruddet har endret mer enn resultatene til Lovera. Det gitt ham en helt ny tilnærming til karrieren.
– Det ligger selvfølgelig mye trening bak gjennombruddet, men jeg begynte også å glede meg mer og mer over det jeg holdt på med. Jeg ble mer trygg på meg selv, sier Lovera.
For første gang har han begynt å tenke langsiktig. Etter sesongen satte han seg ned, skrev ned tankene sine og laget en masterplan for neste steg i karrieren.
– Nå drømmer jeg om gull i OL i 2030, sier han.
– Selvfølgelig er det mange steg som må tas, og jeg vet at jeg har en veldig lang vei å gå. Men det å ha det målet i bakhodet kommer til å holde meg motivert de neste fire årene.
Gjør nytt grep: – Jeg vil ta noen sjanser
Til tross for gjennombruddet og OL-suksessen, følte Lovera at han fortsatt manglet noe i treningsopplegget.
– Jeg innså under OL i vinter at jeg måtte investere enda mer i karrieren min, sier Lovera.
– Jeg vil trene mer, men jeg vil også ta noen sjanser, fordi jeg ikke ønsker å bli værende rundt topp ti eller topp 15. Så jeg vil ta et nytt steg og bli bedre.
Lovera bestemte seg for å forlate det franske landslaget i sesongoppkjøringen, for å trene og forberede seg til sin neste utfordring i Lillehammer.
Nå er han på plass, og det han har funnet, er et eldorado for satsende langrennsløpere.
– Alle her trener hele tiden, og det er sannsynligvis et av de beste stedene i verden å være langrennsløper. Jeg gleder meg skikkelig til å stå på startstreken i neste VM i Falun.











