Fortsatt ingen kontrakt mellom Klæbo og Skiforbundet
Johannes Høsflot Klæbo har ennå ikke fått avklart om hans viktigste betingelse for å undertegne en ny landslagskontrakt blir innfridd.
Det er over ei uke på overtid.
Da Skiforbundet presenterte landslagene for sesongen 2022/23 kommende mandag, var Johannes Høsflot Klæbo tilstede.
25-åringen var tydelig preget av forhandlingene om en ny avtale med landslaget, som hadde pågått fram til et par timer før lagpresentasjonen. Men både Skiforbundet og Klæbo sa da at de regnet med å komme til enighet.
Halvannen uke senere er fortsatt ingen kontrakt undertegnet. Ankepunktet skal være Klæbos krav om at smøreren Frode Pedersen er med videre i det norske smøreteamet.
Ifølge Adresseavisen skal Pedersen i utgangspunktet være på vei ut av smøreteamet. Det misliker Klæbo sterkt, og han skal ha stilt som krav at Pedersen må være med videre for at han skal signere noen landslagskontrakt med Skiforbundet.
Smøresjefen Stein Ove Snesrud sier at han håper å ha smøreteamet klart i løpet av inneværende uke. Landslagssjef Espen Bjervig vil verken avkrefte eller bekrefte om Pedersen blir med videre.
Under lagpresentasjonen forrige uke sa Bjervig at saken er løst.
– Det har vært noen uoverensstemmelser og en del frem og tilbake. Men vi har landet på en løsning som gjør Johannes fornøyd, sa Bjervig på lagpresentasjonen i Oslo 2. mai.
Men enn så lenge foreligger det altså ingen kontrakt mellom Klæbo og Skiforbundet. Johannes Høsflot Klæbo er på ferie i Miami og kommer hjem til helga, men det er faren og manageren hans Haakon Klæbo som forhandler med forbundet på vegne av sønnen. Så lenge kontrakten ikke er undertegnet, er Klæbo ikke formelt en del av landslaget.
Les også:
Dette er de norske elitelandslagene 2022/23
Dette er de norske rekruttlandslagene 2022/23