Fra 74. plass for en uke siden til seier på Lillehammer
Total norsk dominans på Lillehammer Et lett snøvær gjennom natten gjorde at det lå noen centimeter med styresnø i løypene da løperne kom til stadion i morges og lagde flotte rammer for konkurransene på Birkebeineren Skistadion. Det ble en ordentlig norsk jubeldag der 9 norske løpere gikk seg inn topp 12. Tilslutt var det Simen Hegstad…
Total norsk dominans på Lillehammer
Et lett snøvær gjennom natten gjorde at det lå noen centimeter med styresnø i løypene da løperne kom til stadion i morges og lagde flotte rammer for konkurransene på Birkebeineren Skistadion.
Det ble en ordentlig norsk jubeldag der 9 norske løpere gikk seg inn topp 12. Tilslutt var det Simen Hegstad Krüger, som kom fra en 74. plass på 15 kilometer klassisk i Ruka for sju dager siden, som var den beste med 1,6 sekunders margin foran klubbkamerat Hans Christer Holund. Forrige helgs Norgescupvinner på Gålå, Martin Løwstrøm Nyenget, viste at nivået han holdt er meget høyt og tar tredjeplassen, 17,5 sekunder bak.
Simen Hegstad Krüger var selvfølgelig meget godt fornøyd etter rennet.
– Det svinger fort i dette gamet, i dag var det en helt annen sprut i kroppen. Dette smaker veldig godt etter en blytung uke. Jeg ble jo litt bekymret i Finland, og da er det veldig deilig å få det til her, sa Hegstad Krüger til NRK.
Hans Christer Holund var nære seieren, men var likevel lettet og fornøyd etter rennet.
– Jeg ga det jeg hadde og er godt fornøyd med løpet. Jeg er veldig lettet nå, dette var veldig viktig med tanke på et uttak til OL, for jeg må kvalifisere meg jeg også.
Martin Løwstrøm Nyenget, som fikk Covid-19 under landslagets samling i Livigno i høst, ble nummer tre.
– Dette var oppløftende. Jeg har jobbet mye med klassisken i år så jeg er litt overrasket over at det gikk så fort i dag. Nå håper jeg at Nossum gir meg flere sjanser i verdenscupen framover, sa Løwstrøm Nyenget til NRK etter rennet.
Emil Iversen fikk det ikke til å stemme og havnet nede på en 23. plass, med det ble han nest dårligste nordmann. Etter rennet gikk Emil Iversen forbi alle i pressesonen, tydelig misfornøyd med egen innsats. Nå er spørsmålet om Iversen blir tatt ut til rennene i Davos når 10 norske løpere slår Emil i dag.
Hør intervju med Hans Christer Holund og Martin Løwstrøm Nyenget gjort av FIS:
Topp 3, menn 15 km fri
1. Simen Hegstad Krüger 32.26,2
2. Hans Christer Holund +1,6
3. Martin Løwstrøm Nyenget +17,5










