Vraket regionlaget til fordel for privatlaget Team Aker Dæhlie

av Ingeborg Scheve • 19.05.2023
Derfor vraket Gjøran Tefre regionlaget Team Elon Vest til fordel for det private satsingslaget Team Aker Dæhlie: – En enkel beslutning.

Derfor vraket Gjøran Tefre regionlaget Team Elon Vest til fordel for det private satsingslaget Team Aker Dæhlie: – En enkel beslutning.

Etter fem år på regionlaget Elon Vest tar Gjøran Tefre steget videre til Team Aker Dæhlie. 

– En enkel beslutning, sier han. 

Overfor Langrenn.com utdyper den reflekterte 28-åringen fra Førde om vurderingene bak beslutningen om å forlate regionlaget, ambisjonene og hvorfor han valgte privatlaget i satsingen.  

– Da jeg fikk telefonen fra Team Aker Dæhlie med forespørselen, var det veldig interessant. Jeg har vært fem år på Team Elon Vest, og så det føles veldig riktig å prøve noe nytt. Så når jeg får et så bra tilbud, gir det veldig mening å slå til på det, sier Gjøran Tefre til Langrenn.com og forklarer: 

– På Team Aker Dæhlie får jeg tilbake Hans Kristian Stadheim som trener. Han er en trener jeg har hatt før og som jeg har bare gode erfaringer med. Laget tilbyr veldig gode rammer og et opplegg både sportslig og praktisk som det er umulig for å matche for andre enn elitelandslagene. Det er en no-brainer for meg, slik jeg ser det. 

Men det ligger mer enn retur til gamletreneren bak avgjørelsen til Tefre: økonomi, sportslig opplegg, solide rammer og en bærekraftig forretningsmodell for laget er noen av dem.  

Gjøran Tefre fikk prøve seg i verdenscupen flere ganger i vinter, blant annet på bysprinten i Tallinn i mars.

Regionlaget blir for dyrt
Tefre innrømmer at han vil savne Elon Vest etter så mange år der, og at regionlaget ville vært et alternativ om han ikke hadde fått tilbudet fra Team Aker Dæhlie. 

– Det er både litt skummelt og kjipt å forlate et lag der jeg har trivdes så godt, og som har hatt et så bra sportslig opplegg innenfor de rammene som regionlagene har, sier han. 

Dette er Team Elon Vest 2023/24

Tefre legger ikke skjul på at utviklingen i Skiforbundets økonomi har vært en faktor som bekymret han med hensyn til å fortsette på regionlaget. 

Løperne på Team Elon Vest betaler allerede en egenandel på 35.000 kroner per sesong. Denne økes for kommende sesong. I tillegg kommer utgifter til reiser og overnatting i forbindelse med samlinger og konkurranser, utstyr og smøring. Totalt estimerer Tefre at satsingen koster langt over 100 000 kroner i året. 

– Skiforbundets løsning på manglende finansiering er å ta inn flere løpere med egenandel på regionlagene, men det bidrar jo til å legge enda mer press på det sportslige tilbudet på lagene, sier Tefre, og fortsetter: 

– Når samme trener skal følge opp flere løpere, blir det dårligere oppfølging for alle. Og flere løpere gir også større logistikk, dårligere servicetilbud på renn og samlinger. Du er nødt til å ta disse tingene med i vurderingen når du satser, og når Team Aker Dæhlie kommer med et tilbud som er så proft, så er det noe jeg vil prøve. 

Samtidig mener Tefre at regionlagsystemet er et viktig rekrutteringstiltak for norsk langrenn og må prioriteres. Der er han klar på at Skiforbundet har en jobb å gjøre med å finne en mer bærekraftig løsning for finansieringen enn å gjøre satsingen enda dyrere for utøverne.  

– Elon-lagene er en viktig del av rekrutteringa i norsk langrenn. Derfor er god finansiering for disse lagene kanskje det viktigste rekrutteringstiltaket for junior/senior løpere som vi har i langrennssporten. At lagene nå sliter økonomisk er noe jeg håper blir fiksa, for norsk langrenn trenger regionlagene, sier han.  

Tefre har langt på vei langrennsekspertene på sin side. Flere har tatt til orde for å prioritere regionlagene over de lavere landslagene. 

Les også: Vil legge ned rekrutt- og juniorlandslaget

Saken fortsetter under

Gjøran Tefre under verdenscupsprinten i Livigno i januar.

VM er innen rekkevidde
I vinter fikk Tefre gått flere verdenscuprenn, og resultatene både fra de og andre internasjonale FIS-renn gir motivasjon til videre satsing. 

– Jeg føler at jeg var i en god rytme i vinter, og fikk det bekreftet flere ganger. Jeg har vært veldig nærme Harald Østberg Amundsen og Iver Tildheim Andersen. Det trigger meg, sier han, og mener han har gode forutsetninger for å ta det siste lille steget helt opp i verdenstoppen. 

– Jeg har trent godt i over ti år, og har en gjennomtrent kropp. Nå gjelder det å treffe bedre med timingen på formtopper, og videreutvikle min spisskompetanse enda bedre. Nå får jeg hjelp med det gjennom testing, en god trener og et solid smøreopplegg i Team Aker Dæhlie. Da er VM innen rekkevidde, sier Tefre. 

Så langt har han truffet svært bra på sprint og kortere distanser. Det skal han dyrke enda mer framover. 

– Jeg har både fart og utholdenhet, og en teknikk som passer bra på både sprint og 10-kilometer. I vinter gikk jeg flest verdenscuprenn i sprint, men håper det kan bli litt mer balanse mellom de to til vinteren. 

Dessuten skal Tefre også utnytte den kommende mesterskapsfrie sesongen ekstra godt. 

– Når det ikke er mesterskap blir uttakene gjort fra renn til renn fra sesongstart til sesongslutt, uten det taktiske spillet rundt mesterskap senere på sesongen. Da er det de som går fort som får gå. I mesterskapssesonger er det en utfordring at det er åpenbart at folk står forskjellig. 

Spennende lagspiller
Daglig leder i Team Aker Dæhlie Knut Nystad har stor tro på Tefre, ikke minst for det 28-åringen kan bidra inn i laget med av erfaring og personlige egenskaper. 

– Gjøran Tefre er en spennende løper som presterer på høyt nivå både i sprint og på lengre distanser. Han har representert Norge flere ganger, med en bestenotering fra sprint i Davos, hvor han ble nummer 12. Vi mener han vil være en kandidat for flere verdenscuprenn til vinteren, sier Nystad til Langrenn.com, og fortsetter:  

– Gjøran er en god lagspiller med solid erfaring. Vi gleder oss til å være med på Gjørans utviklingsreise.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Granskingen slakter Ski-VM: Kjøpte uten regler, risiko uten kontroll

    VM-selskapet gjorde millioninnkjøp på vegne av Trondheim kommune – helt uten skriftlige regler eller godkjenningsrutiner. Nå foreligger revisjonsrapporten, og den er knusende.
    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026
  • Skiforbundet starter nytt lag for løperne utenfor landslaget

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Tok 4 VM-gull – nå skal han hjelpe de rike

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026
  • – Først tok de skytetreneren vår, nå vil de ha langrennstreneren også

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026