Diggins røper skadedrama – nekter å gi opp OL

av Ingeborg Scheve • 12.02.2026
Den amerikanske skistjernen ble beskyldt for å knuse andres OL-drømmer da hun falt på lørdag. Selv gikk hun 20 kilometer med brukket ribbein – og stilte til start igjen i sprinten tirsdag.

Den amerikanske skistjernen ble beskyldt for å knuse andres OL-drømmer da hun falt på lørdag. Selv gikk hun 20 kilometer med brukket ribbein – og stilte til start igjen i sprinten tirsdag.

Ikke bare fikk Jessie Diggins pepper fra flere løpere for å ha ødelagt deres sjanser da hun falt i de krevende forholdene på starten av skiathlonen på lørdag. Hun slo seg også kraftig at hun brakk et ribbein. 

Det oppdaget hun ikke før hun hadde fullført hele det 20 kilometer lange rennet. Fall og skader til tross ble Diggins nummer åtte. 

– Jeg merket ikke før etter rennet at jeg hadde brukket ribbeinet, sier den amerikanske skistjernen til Nettavisen.

Tirsdag stilte hun likevel til start på klassisksprinten, og gikk inn til 17.plass totalt. Smertene var da så sterke at hun ikke klarte å stå oppreist etter målgang og så ut til å ha problemer med å puste.. 

– Å gå klassisk er veldig vondt, men jeg prøver å gjøre mitt beste. Jeg er i god form, men skaden påvirker meg, sier hun. 

Men lite tyder på at Diggins kommer til å droppe noen av OL-øvelsene så sant hun klarer å stå opp om morgenen. Torsdag stiller hun igjen til start, da på 10 kilometer fristil. Normalt ville hun vært en av storfavorittene til seieren på den øvelsen.

Skyhøy smerteterskel

At Jessie Diggins er en tøffing, er gammelt nytt. 

Det er andre år på rad at Jessie Diggins får sesongens store høydepunkt ødelagt av skader. I fjor vinter slet hun seg gjennom flere måneder med en skade i foten som var så smertefull at hun holdt på å miste VM i Trondheim. 

Hun fikk laget en egen skinne til å bruke i skiskoene, men likevel var smertene nesten umenneskelige.

Diggins, som nesten aldri står over et eneste verdenscuprenn, var nødt til å skrote flere. Og oppkjøringen til VM ble alt annet enn hun hadde sett for seg. Verst var det å gå klassisk.

Likevel vant hun både Tour de Ski og reiste hjem fra Trondheim med sølv fra teamsprinten. En måned senere vant hun verdenscupen sammenlagt, for tredje gang.

Les mer: 
Verdenscuplederen frykter for resten av VM: – Noe er helt feil

Legger opp

Nå har 34-åringen bestemt seg for å legge opp etter inneværende sesong. Det ble lekket i en podcast i månedsskiftet september/oktober, og bekreftet av Diggins like før verdenscupåpningen i Ruka i november. 

Hun har fra før tre OL-medaljer, inkludert ett gull (team sprint 2018). 

Fra VM har hun sju medaljer, derav to gull. Det første tok hun i Val di Fiemme i 2013 da hun vant teamsprinten sammen med Kikkan Randall. Det andre tok hun i Planica ti år senere, på 10 kilometer fristil. 

Så gjenstår det å se om Jessie Diggins øker premiesamlingen under årets OL. 

Se også: Program for OL 2026 – Langrenn og skiskyting dag for dag

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    Forrige uke avslørte hun at verdenscupkarrieren er over. Nå har den svenske profilen signert for norsk topplag, sammen med en av Norges mest profilerte løpere på herresida.
    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026
  • Fossesholm gjør VM-comeback

    av Langrenn.com
    21.06.2026