Hedegart avslører elleville O2-tall

av Ingeborg Scheve • 07.12.2025
Einar Hedegart of Norway competes in the men's 10 km individual free technique during the FIS Cross-Country World Cup on December 7, 2025 in Trondheim.
Skiskytterkometen som går fletta av de største langrennsstjernene har en enorm kapasitet, røper at han har økt O2-opptaket med ti prosent på et år.

Skiskytterkometen som går fletta av de største langrennsstjernene har en enorm kapasitet, røper at han har økt O2-opptaket med ti prosent på et år.

– Folk tok helt av på labben, sier Einar Hedegart til Trønder-Avisa

24-åringen fra Inderøy hadde akkurat kjørt en O2-test som sprenger tabellene. Han tikket inn på 88.8, en forbedring på elleville ti prosentpoeng fra i fjor. Det var i juli, og Hedegart håper at han har bikket 90 nå. 

Oksygenopptak, eller O2-opptak (VO2max), er et mål på kroppens evne til å ta imot og forbruke oksygen, og jo høyere desto bedre. Høyere O2-opptak øker prestasjonsevnen i utholdenhetsidrett, slik som langrenn. 

Imponerer landslagstreneren

Egentlig hadde Hedegart tenkt å holde en lav profil rundt testresultatene sine, men landslagstrener Eirik Myhr Nossum blir imponert når han får høre verdiene. Han forteller at de fleste av landslagsløperne ligger rundt 85. 

Hedegart holder likevel beina på jorda. Det er flere faktorer enn oksygenopptak som avgjør hvem som vinner skirenn. 

– Tallet er høyt, men det betyr ikke at jeg kommer til å gå styggfort. Det er flere faktorer som spiller inn, blant annet dagsform, ski, føre og teknikk. At jeg har økt oksygenopptaket med ti prosent betyr ikke at jeg går ti prosent raskere, sier han. 

Til sammenlikning skal Bjørn Dæhlie ha målt 96 da han var på høyden av sin karriere. Den tidligere skikongen er den som etter sigende har testet høyest i verden.  

Les også: Bjørn Dæhlies elleville O2-opptak

Tar ut seg selv til OL

Hedegart står nå med tre strake pallplasser i verdenscupen i langrenn, samt to seiere og en andreplass i de tre rennene han har gått denne sesongen. 

Først knuser han hele landslaget i sesongåpningen på Beitostølen, og skaffer seg en plass i troppen til verdenscupåpningen i Ruka. Der takker han for tilliten med andreplass på fellesstarten, etter å ha vist seg som en av feltets klart sterkeste. Det var også hans første fellesstart i langrenn, og etter løpet ga han seg selv stryk for taktikk

På søndagens 10-kilometer fristil med individuell start knuser han både Johannes Høsflot Klæbo og Harald Østberg Amundsen. Øvelsen står også på programmet under OL i februar.

Og nå, etter tre strake pallplasser i verdenscupen inkludert en seier på en OL-øvelse, begynner skiskytteren å bli vanskelig å unngå i uttaket. Selv har han en soleklar mening om saken. 

– Jeg tar meg ut selv nå, gliste Hedegart på direkten etter seieren i Trondheim. 

Se også:
Ekspertene jubler: – Gi denne mannen en OL-billett!

Saken fortsetter under

Einar Hedegart tar ut seg selv til OL etter seieren i Trondheim. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN

Byttet til langrenn

Hedegart gikk styggfort allerede i fjor vinter, og etter sesongen skrev han kontrakt med det norske privatlaget Team Anlegg Øst Entreprenør. 

Og det var altså i sommer, etter noen måneder med langrennstrening, at han fikk folka på labben til å måpe. 

Langrenn.com tok en prat med hovedtrener Emil Hosøy om hva de har gjort med stortalentet. 

 Vi har satt sammen et solid opplegg med høydesamlinger, mølleøkter og tett oppfølging i hverdagen. I tillegg har vi et smøreteam som virkelig står på for at vi skal stille til start med best mulig ski på beina.

Hva har vært de viktigste oppgavene du har gitt han/jobbet med sammen med han?

 På treningsfeltet er det gjort noen små justeringer: litt på intensitet, mer høydetrening og et mål om å utvikle den allerede gode skøyteteknikken til å bli enda mer effektiv.

Når bestemte dere at han skulle gå all in for langrenn? 

– Han er på et langrennslag, og treningen har vært ekstra fokusert mot langrenn. Men vi har hele tiden hatt en plan om å gå sesongåpningen i skiskyting og sesongåpningen i langrenn, og ta en opptelling etter det, sier Hosøy, og forteller at opptellinga var fort gjort. 

– Nå blir det langrenn. Og med den åpningen han hadde i helga, er alt mulig i ukene som kommer.

Les mer: Privatlaget som sjokkerer langrennseliten

La om treninga

Den eneste som er i nærheten av Hedegart både på Beitostølen og i Trondheim, er Andreas Fjorden Ree, ferskingen på elitelandslaget. 

Også Fjorden Ree er en av de som har skyhøyt O2-opptak. Det tilskriver 25-åringen fra Støren at han gikk over til et utradisjonelt treningsopplegg. 

Les mer: Økte O2-opptaket fra 71 til over 81

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Einar Hedegart of Norway after the men's 10 km individual free technique during the FIS Cross-Country World Cup on December 7, 2025 in Trondheim. 
Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
Einar Hedegart Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025

FlerE artikler

  • Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting 

    EM i skiskyting på Sjusjøen er siste generalprøve for OL-uttatte løpere, Norgescup i langrenn med U23-NM og VM uttak for både U23 og junior, samt dobbelthelg Ski Classics. Her er alt av program, TV-tider og detaljer.
    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Den store skitesten 2025/2026 – Felleski

    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Madshus stanser produksjonen, permitterer ansatte på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Myhlback: – Nordmenn er litt dumme i hodet

    av Ingeborg Scheve
    27.01.2026
  • Heggen om OL-vrakingen: – Det ble litt mye

    av Ingeborg Scheve
    27.01.2026