Her blir det liv: Verdenscupen til Nord-Amerika i 2024

av Ingeborg Scheve • 16.02.2023
Jessie Diggins OL 2022
Amerikanerne lover show og skifest når verdenscupen kommer tilbake til Nord-Amerika neste vinter, med bysprinter og distanserenn i både USA og Canada.

Amerikanerne lover show og skifest når verdenscupen kommer tilbake til Nord-Amerika neste vinter, med bysprinter og distanserenn i både USA og Canada.

Nå skal verdenscupen tilbake til Nord-Amerika: Neste sesong blir det verdenscuprenn i langrenn både i USA og Canada. 

Den endelige terminlista for verdenscupen i langrenn 2023/24 er ikke ferdig, men det er nå klart at det blir to verdenscuprunder i Nord-Amerika neste vinter. Jessie Diggins og arrangørene lover show og skifest.

Fire renn i Canmore
Først skal det kjøres en verdenscuprunde i Canmore i Canada. 

Alle rennene går i Canmore Nordic Centre utenfor Calgary. I utgangspunktet skulle det siste rennet vært arrangert som en bysprint i sentrum av byen Calgary, men i april meldte arrangøren at de blir nødt til å flytte denne tilbake til Canmore. 

– Vi så på mulighetene for å få til en bysprint i Calgary, men vi innser at vi ikke får det til denne gangen. Nå jobber vi for å få til dette i framtida, sier Norbert Meier i arrangementskomitéen for verdenscupen i Canmore. 

Calgary og Canmore har arrangert sju verdenscuprunder tidligere i tillegg til OL i 1988, men det ville vært første gang for en bysprint i Calgary.

Petter Northug og flere eksperter har lenge trukket fram at rennformater som kommer dit folk er, slik som bysprinter, er avgjørende for framtida til langrenn

Verdenscuprunden i Calgary og Canmore arrangeres fra 9. til 13. februar 2024. 

Les også: Heidi Weng skal stupe i mål

Saken fortsetter under

Heidi Weng, Therese Johaug og Ingvild Flugstad Østberg tok storeslem på jaktstarten i i Canmore under verdenscup-minitouren Ski Tour Canada i 2016.

USA: 20 år siden sist
Helga etter flytter verdenscupen seg sør for grensa, til Jessie Diggins hjemmebane i Minneapolis. Der skal det kjøres to renn: det første på lørdag 17. februar, og det andre på søndag 18. februar.

– Jeg er kjempestolt av at amerikanske tilskuere endelig får sjansen til å se en verdenscup live igjen. Det er 20 år siden sist, sier Jessie Diggins i en pressemelding

Det er ingen tvil om at Diggins gleder seg til å få hele sirkuset til sin egen hjemmebane. 

– Jeg er så stolt av å være fra Minnesota, og at jeg som en av USAs første olympiske gullvinnere i langrenn nå kan bidra til å få gå en verdenscup i sporten jeg elsker på hjemmebane, sier 31-åringen som vant sprintstafetten under OL i 2018. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Disse skal trene Hedegart

    Forrige uke var Hedegart ferdig som langrennsløper. Nå er trenerteamet som skal løfte ham mot OL i skiskyting på plass.
    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Topptrener advarer: – Kondisen lyver om våren

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • KRONIKK: Kan makt kjøpes i internasjonal skiidrett?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skigrasrota
    26.04.2026
  • Mistet nesten verdenscupseieren etter drama

    av Kjell-Erik Kristiansen
    26.04.2026
  • Skimiljøet i sorg etter dødsulykke

    av Langrenn.com
    26.04.2026