Historisk Kongepokal til Vilde Nilsen

av Ingeborg Scheve • 01.04.2023
Vilde Nilsen fra Kvaløysletta Skilag med sin historiske Kongepokal: Det er første gang utmerkelsen tildeles en parautøver i langrenn.
Langrennsløper Vilde Nilsen mottok i dag historiens aller første Kongepokal for parautøvere under NM på Tolga 2023.

Vilde Nilsen er tidenes første parautøver som får en Kongepokal. Hun tildeles pokalen for beste prestasjon i paralangrenn under NM 2023.

– Tusen takk, dette er stort og det betyr veldig mye, sier 22-åringen fra Kvaløysletta skilag om utmerkelsen. 

– En Kongepokal er tross alt noe av det gjeveste man kan motta som idrettsutøver i Norge. Mange historiske langrennsløpere – i tillegg til andre fabelaktige idrettsutøvere – har mottatt denne, så at også jeg får en Kongepokal er en stor ære, sier Nilsen.

Drømmesesong etter mareritt i 2022
Nilsen har vunnet nær sagt alt hun har stilt opp i denne sesongen.

– Det har vært en drømmesesong. Jeg har gjort rent bord i vinter, og er stolt av det jeg har gjort. Det viser at den jobben jeg har gjort gir resultater, sa Nilsen etter seieren på torsdagens 5km klassisk som var hennes andre NM-gull under mesterskapet på Tolga. 

Men selv om publikum er blitt vant til at Nilsen er på toppen av pallen, poengterer hun selv at det ikke er noen selvfølge. 

Nilsen fikk Covid i januar i fjor, og slet lenge med formen etter sjukdommen. Hun gikk glipp av flere renn, og fikk blant annet ikke noen god opplevelse på Paralympics i Beijing på slutten av sesongen. I forkant av årets sesong var hun derfor svært nervøs, både for verdenscupen og Para VM i snøsport i Östersund i slutten av januar. 

Les også: Vilde Nilsen gråt over VM-gullet

Det gikk imidlertid over all forventning. 

I VM i slutten av januar tok Nilsen medalje på samtlige av øvelsene hun deltok i under mesterskapet, som formelt heter «Para Nordic Skiing World Championships 2023»: Nilsen tok gull på åpningsøvelsen 18km klassisk, deretter sølv på skøytesprinten og gull på 10km fristil, samt sølv på stafetten som var siste øvelse i mesterskapet. 

Dermed toppet Nilsen medaljefangsten fra para-VM 2022, som gikk på hjemmebane på Lillehammer. Der tok hun to individuelle gull og ett sølv samt bronse på stafetten.

Deretter vant hun også verdenscupen sammenlagt, og denne uka tok Vilde Nilsen altså to NM-gull på to dager. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Nå gjør Bolshunov internasjonalt comeback, konkurrentene er rasende

    På torsdag går den russiske skistjernen Alexander Bolshunov sitt første internasjonale skirenn i Europa siden krigen startet, og det russiske laget trener i OL-løypene i Italia. Konkurrentene reagerer kraftig.
    av Ingeborg Scheve
    10.02.2025
  • Klæbo, Johaug og Weng gjør comeback til verdenscupen i Falun

    av Langrenn.com
    10.02.2025
  • Oppgitt over Norge: – Skuffende og frustrerende

    av Ingeborg Scheve
    10.02.2025
  • Skiskytter-VM 2025: Program, sendetider og detaljer

    av Ingeborg Scheve
    10.02.2025
  • Sjokkbeskjed: Verdenscuplederen vurderer å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    09.02.2025