Hvem av dem skal til verdenscupen på Lillehammer neste helg?
To damer, to dueller, en seier og en andreplass hver: Det har vært en hektisk helg for dem begge på Gålå. Men hvem av dem får friplassen til 20 kilometeren i verdenscupen på Lillehammer neste helg?
Hard kamp om plassene
I Norgescupåpningen på Gålå ligger det som vanlig en friplass til verdenscupen på Lillehammer til den som leder distansecupen sammenlagt etter åpningshelga.
Fredag vant Helene Marie Fossesholm 10 kilometer fristil foran Johannes Hauge Harviken, og er sikret en plass til skøyterennet på Lillehammer.
På søndagens 10 kilometer klassisk var det motsatt: Der vant Harviken foran Fossesholm. Dermed står de begge med en seier og en andreplass i distanserennene i Norgescupen denne sesongen, og lederen av distansecupen sammenlagt får friplass til 20-kilometeren på Lillehammer.
– Jeg er veldig fornøyd med helga. Dette betyr veldig mye for meg. Etter sesongåpningen på Beitostølen sist helg, satt jeg med en god følelse, men hadde litt stang-ut på det meste, så jeg gledet meg til å komme hit og prøve å få ut det jeg vet jeg er god for, sier Johanne Harviken til Langrenn.com etter søndagens seier.
27-åringen fra Strandbygda IL håper hun kommer med i uttaket til verdenscupen på Lillehammer neste helg.
– Det er vel tre frie plasser dit totalt, så jeg håper å få en av dem. Å få gå verdenscupen på Lillehammer har vært et stort mål for meg denne sesongen.
Nå står altså både Harviken og Helene Marie Fossesholm med en seier og en andreplass hver.
Se også: Vraket fra landslaget i april, slår tilbake med rå seier på Gålå
I sesonginformasjonene fra Skiforbundet heter det at:
Vinner Equinor NC Gålå Sprint F har friplass til sprinten i verdenscupen på Lillehammer, tilsvarende vil vinner av 10km fristil ha friplass til samme øvelse i verdenscupen på Lillehammer og leder av Equinor distansecup vil ha friplass til 20km Skiathlon i verdenscupen på Lillehammer.
Topp 3 kvinner, 10km klassisk
1. Johanne Hauge Harviken, Strandbygda IL/ Elon Innlandet, 26:15.1
2. Helene Marie Fossesholm, Eiker SK, 26:24.8
3. Anna Heggen, Harestua IL, 26:36.1
Topp 3 kvinner U23, 10km klassisk
1. Anna Heggen, Harestua IL, 26:36.1
2. Anniken Sand, Sjåstad Vestre Lier IL, 27:10.9
3. Eva Ingebrigsten, Bratsberg IL, 27:28.4
I herreklassen var det Håvard Moseby som vant klassiskrennet på Gålå. Rekruttlandslagsveteranen slo Eirik Mysen med 11 sekunder, mens Edvard Sandvik sikret seg den siste pallplassen to sekunder bak Mysen.
Topp 3 menn, 10km klassisk
1. Håvard Moseby, Kjelsås IL/ Rekruttlandslaget, 22:38.1
2. Eirik Mysen, Bygdø IL, 22:49.4
3. Edvard Sandvik, Kjelsås IL, 22:51.6
Topp 3 menn U23, 10km klassisk
1. Jørgen Schjølberg, Tynset IF, 23:15.6
2. Mathias Holbæk, IL Vindbjart, 23:25.5
3. Ola Spigseth, Nes Ski, 23:41.3
FAKTA: Norgescup senior, FIS-renn junior
Hvem: Kvinner og menn senior, junior på søndag
Hva: Norgescup for kvinner og menn senior, FIS-renn for junior
Hvor: Gålå
Når: 29. november til 1. desember
I potten: Plasser til verdenscupen på Lillehammer: Vinner Equinor NC Gålå Sprint F har friplass til sprinten i verdenscupen på Lillehammer, tilsvarende vil vinner av 10km fristil ha friplass til samme øvelse i verdenscupen på Lillehammer og leder av Equinor distansecup vil ha friplass til 20km Skiathlon i verdenscupen på Lillehammer.
TV: VG TV
Program
Fredag 29. november
09:30: 4.8km para sittende
10:00: 10km para stående
10:10: 10km kvinner senior
11:40: 10km menn senior
Startlister, detaljer og resultater
Lørdag 30. november
09:00: Sprint prolog, para
09:45: Sprint prolog, kvinner senior
10:00: Sprint prolog, menn senior
10:50: Sprint finaler, para
11:35: Sprint finaler, kvinner og menn senior
Startlister, detaljer og resultater
Søndag 1. desember
09:00: 8.4km para, sittende
09:30: 10km klassisk, para stående
10:30: 10km klassisk, kvinner senior
12:30: 10km klassisk, menn senior
14:40: 5km klassisk, kvinner junior
1450: 7.5km klassisk, menn junior
Startlister, detaljer og resultater