Hylles av ekspertene: – Nesten umenneskelig!

av Ingeborg Scheve • 21.04.2025
Martin Løwstrøm Nyenget (NOR) - FIS world cup cross-country, tour de ski, 20km, Toblach (ITA).
Han falt fra medaljene. To ganger. Likevel imponerte han mer enn noen gang – på en måte ekspertene knapt kan forklare.

Han falt fra medaljene. To ganger. Likevel imponerte han mer enn noen gang – på en måte ekspertene knapt kan forklare.

Han skulle bli 33 år før han tok sine første VM-medaljer, og han gjorde det på hjemmebane i Trondheim. Men det er ikke medaljene som imponerer ekspertene mest med Martin Løwstrøm Nyenget. 

Under VM i Trondheim gjorde Lillehamringen sitt beste for å skjule skuffelsen over at han «bare» fikk et sølv og et stafettgull i mesterskapet. 

Nyenget falt nemlig fra medaljer som var så godt som bankers ikke en, men to ganger på fem dager. Først på 10 kilometer klassisk og så på femmila – og står igjen med henholdsvis en femte- og en fjerdeplass.  

– Jeg har jo litt vondt av ham, i og med at han detter både på 10 kilometer klassisk og på femmila i VM. Han detter fra to medaljer i VM på hjemmebane, sier Hans Christer Holund i podcasten Hans & Holund.

Den tidligere verdensmesteren fortsetter:  

– Han hadde ingen medaljer i VM før i vinter. Og jeg kan bare tenke meg hvor tungt det må ha vært å kjøre hjem fra VM. Det hadde vært et bra VM. Han tok medalje på skiathlon og stafetten, men det kunne vært så mye bedre. 

Saken fortsetter under

Martin Løwstrøm Nyenget 10K CL 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 4, 2025 in Trondheim.
Martin Løwstrøm Nyenget var skuffet etter fallet på 10km klassisk under VM i Trondheim. Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN

– Nesten umenneskelig 

– Det er lett å snakke om resultatene, men det som kanskje imponerer meg mest med Martin er måten han legger skuffelser bak seg på. Hvordan han klarer å prestere etter å ha vært nedom en nedtur, det er nesten umenneskelig. Det er helt ekstremt, sier Holund.  

Han trekker fram femmila i Holmenkollen i 2022, der Nyenget tar karrierens første verdenscupseier, bare noen dager etter at faren hans døde. I år slår han tilbake etter uflaksen i Trondheim og vinner han 20-kilometer klassisk med nesten ett minutt, bare en uke etter VM. 

Seieren i Holmenkollen var Nyengets tredje i verdenscupen denne sesongen, og hans femte i karrieren. 

I tillegg til tre verdenscupseiere, tok Nyenget ytterligere fem pallplasser i verdenscupen, NM-gull på både 10 kilometer fristil og klassisk-femmila på Hovden siste helga i mars, og var på pallen i begge rennene i sesongåpningen på Beitostølen.

Pappa-effekten

Selv mener han at pappa-effekten er en viktig del av suksessen. Nyenget ble far for første gang i april 2024. 

– Pappaeffekten er ganske reell. Jeg koser meg veldig med det (å være pappa), sa Nyenget til Langrenn.com etter sesongens første verdenscupseier. 

Det er noe Holund kan kjenne seg igjen i: Han hadde en av sine beste sesonger vinteren 2020/21, da han hadde blitt pappa. 

Se også: Nyenget oser av selvtillit

Brukt opp uflaksen? 

Holund var på landslaget sammen med Nyenget i flere år, fram til han selv la opp etter VM-sesongen 2023. 

– Martin er en av de skiløperne jeg setter høyest. Jeg håper han får en tilsvarende sesong til neste år, og kanskje det blir stang-inn i OL.

Skulle det slå til, kan Martin Løwstrøm Nyenget karrierens første OL-medalje i en alder av nesten 34 år. Det er langt unna Maurilio de Zolt, som var med å gå Italia til OL-gull på Lillehammer i 1994 i en alder av 43 ½ år. 

Avslutter sesongen på topp med to NM-gull på rappen under NM del 2 på Hovden siste helga i mars. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    I mars satte den svenske skistjernen strek for sesongen. Nå har hun tatt et valg om karrieren videre. 
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Tyrving fikk plutselig en verdenscupvinner i klubben

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026