Johaugs manager saksøkes for millioner: – Fullstendig absurd

av Ingeborg Scheve • 03.11.2025
180419 Therese Johaug and Jørn Ernst, manager, during a press conference on April 19, 2018 in Oslo.
Manageren til Therese Johaug er saksøkt for medvirkning til økonomisk utroskap i millionklassen, selv nekter han for anklagene.

Manageren til Therese Johaug er saksøkt for medvirkning til økonomisk utroskap i millionklassen, selv nekter han for anklagene.

Jørn Ernst, som har vært manageren til Therese Johaug i en årrekke, er anklaget for medvirkning til økonomisk utroskap. 58-åringen knyttes til et søksmål reist av byggefirmaet Balanse Hus mot sin tidligere medarbeider Jo Ivar Sponås.

Også kona til Jørn Ernst skal være involvert. 

Se også: Therese Johaug med millionoverskudd

Illojalitet og misbruk av midler 

Balanse Hus anklager Sponås for grov illojalitet og misbruk av midler, og har saksøkt Sponås for 11.3 millioner kroner. Ernst og hans kone skal ifølge søksmålet ha bistått Sponås. 

Ifølge Finansavisen mener Balanse Hus at Sponås har brukt ulovlige metoder for egen vinning. Sponås jobbet som prosjektleder og selger i selskapet.

I arbeidet for selskapet inngikk han kjøpsopsjoner med grunneiere, som hadde en tidsfrist. Det innebar at selskapet kunne kjøpe tomten til avtalt pris dersom de fant en kjøper innen fristen.

Sponås markedsførte deretter tomtene med illustrasjoner av hvordan et ferdig hus kunne se ut på tomten. Hvis en kjøper meldte seg, ble kjøpsopsjonen benyttet.

Uenigheten mellom partene oppstod som følge av flere avtaler Sponås hadde inngått, som kom for dagen etter at han sluttet i selskapet.

Hevder å ha bevis

Selskapet mener det har funnet bevis for at Sponås og Ernst gjennomførte en rekke handler med tomter solgt av Balanse Hus på en måte som ga dem personlig gevinst – uten selskapets samtykke.

I disse transaksjonene skal Ernst ha kjøpt tomter fra Sponås og Balanse Hus, for deretter å selge dem videre med betydelig fortjeneste.

Balanse Hus’ daglige leder, Erik Myhre, sier til Finansavisen at han hadde gitt tillatelse til to slike transaksjoner mellom Sponås og Ernst.

– Men det viste seg å være langt flere totalt, og Sponås og Ernst skal ha utnyttet opsjonsavtalene som Balanse Hus hadde inngått for å tjene hele 11.3 millioner kroner, sier Myhre.

– Jeg godkjente forslaget deres fordi det ga oss mer tid til å selge huset på tomten. Ernst tok risikoen, så han fortjente fortjenesten, forklarer han.

Det store antallet handler utover det avtalte ble imidlertid et alvorlig problem for selskapet.

– Passet dem godt

Ernst bestrider påstanden og hevder at selskapet hele tiden var kjent med ordningen – og at den passet dem godt. 

– Hvorfor skulle jeg ta risikoen, finansiere alt og jobbe hardt – for så å gi hele fortjenesten til Balanse Hus, som nå mener pengene i ettertid tilhører dem? Dette er fullstendig absurd, sier Ernst til Nettavisen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Trues inn på landslaget

    Astrid Øyre Slind fikk avslag på søknad om å få stå utenfor landslaget – nå reagerer hun kraftig på det hun opplever som trusler om startnekt.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026