Kaos i landslaget – halve laget er rammet

av Ingeborg Scheve • 16.09.2025
Anja Weber of Switzerland, Jonna Sundling of Sweden and Kristine Stavaas Skistad of Norway compete in a women's sprint quarterfinal during the FIS Cross-Country World Cup on January 25, 2025 in Surlej.
Tilbakeslag i OL-oppkjøringen: Halvparten av løperne tvinges til å reise hjem fra landslagets høydesamling.

Tilbakeslag i OL-oppkjøringen: Halvparten av løperne tvinges til å reise hjem fra landslagets høydesamling.

Det svenske damelandslaget har fått en seig start på høydesamlingen i Lavazé i Nord-Italia. Flere løpere er nå blitt sjuke, og må avbryte samlingen som nettopp har startet. 

Totalt er det ni løpere som deltar på samlingen i Lavazé. Nå reiser halvparten hjem: Det er Moa Lundgren, Emma Ribom, Jonna Sundlng og Märta Rosenberg. I tillegg avbryter også landslagstrener Stefan Thomson samlingen. 

– Det dreier seg om lettere forkjølelse, men i og med at vi har hatt så mange tilfeller er vi nødt til å være ekstra nøye med våre rutiner for å unngå å videre smitte i troppen. Vi er alltid forsiktige når vi er på samling, men vi vet at selve reisen er utsatt med blant annet flyplasser og busser, sier Sveriges landslagslege Richard Noberius.  

Han bekrefter videre at det dreier seg om Covid. 

– De har fått Covid, men har det for øvrig bra. Vi tror de kan ha blitt smittet på reisen, sier han til SVT

Dermed er det bare tre løpere igjen på samlingen: Johanna Hagström, Maja Dahlqvist og Moa Ilar. 

Se også:
Dahlqvist ferdig i Trondheim: Pakker kofferten – igjen

Stjernene vraket samlingen

Tre av de største stjernene meldte allerede i sommer at de ikke ville delta på høydesamlingen i Lavaze, som er en populær høydedestinasjon for både langrennsløpere og skiskyttere

Men verken Ebba Andersson, Frida Karlsson eller Linn Svahn er med. De kjører i stedet egne, individuelle opplegg. 

Se også: VM-dronninga velger langløp over landslaget i OL-oppkjøringen

Reiser til høyden – alene

Frida Karlsson og Linn Svahn har begge slitt med skader helt siden før VM i Trondheim. Og nå velger begge alternative opplegg inn mot sesongen. 

Karlsson meldte nylig at hun nå er så godt som skadefri og tilbake i normal trening. Men i stedet for å reise med til høyden i Italia med resten av landslaget, velger 25-åringen å reise alene til høyden i Frankrike. 

– Frida planlegger høydeopphold i Font Romeu og Tenerife, der hun vil jobbe tett med sitt eget team og fysioterapeut, sier Byström. 

Svahn har slitt med langtidsplager og følgeskader etter hjernerystelsen hun pådro seg dagen før VM-sprinten i Trondheim. Hun jobber nå mot sesongen etter eget opplegg. 

Se også: Kan fortsatt verken løpe eller gå på rulleski

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm gjør VM-comeback

    La opp verdenscupkarrieren i langrenn i fjor høst. Nå gjør hun VM-comeback på elitenivå, i en helt annen idrett.
    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • La opp i april – nå er hun gift!

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026